Маракана (стадион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маракана
Целосно име Estádio Jornalista Mário Filho
Место Бразил Рио де Жанеиро, Бразил
Започнат 2 август 1948
Отворен 16 јуни 1950
Реновиран 2000, 2006, 2013
Сопственик Рио де Жанеиро
Подлога трева
Игра ФК Фламенго
ФК Флуминенсе
Светско првенство во фудбалу 1950
Светско првенство во фудбал 2014
Летни олимписки игри 2016
Гледачи 78.838[1]

Стадионот Маракана (португалски: Estádio do Maracanã, службено име: Estádio Jornalista Mário Filho) — стадион во Рио де Жанеиро и е еден од најголемите во светот. 

Податотека:Maracana internal view April 2013.jpg
Внатрешноста на стадионот во 2013 г.

Стадионот бил изграден за светското првенство во фудбал, кое се одржало во Бразил во 1950 година, со првична сместивост од 200.000. Сместивоста е значително намалена кога се поставиле сите седечки места. Тековната сместивост после реконструкцијата во 2013 година изнесува 78.838 седечки места.

На овој стадион Пеле, 1971 година, го одиграл последниот натпревар за репрезентацијата против репрезентацијата на поранешна СФРЈ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Maracanã fica mais moderno sem abrir mão de sua história“ (португалски). Estado de S. Paulo. Посетено на 22 септември 2012.