Копа Америка 2019 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1leftarrow.pngМатична статија: Копа Америка 2019.

Копа Америка 2019 – група А била една од трите групи на Копа Америка 2019.

Натпреварите во оваа група се одиграле од 14 до 22 јуни 2019.[1][2] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: домаќинот Бразил, Боливија, Перу, и Венецуела.

Бразил и Венецуела како две првопласирани екипи од оваа група се пласирале во четвртфиналето, заедно со Перу кој бил една од двете најдобри третопласирани репрезентации.

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Број на учества
на Копа Америка
Најдобар
резултат
Позиција на ранг список на ФИФА
декември 2018 јуни 2019
А1  Бразил (домаќин)
1
36
Шампион (1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007)
3.
А2  Боливија
4
27
Шампион (1963)
59.
А3  Венецуела
3
18
Четврто место (2011)
31.
А4  Перу
2
32
Шампион (1939, 1975)
20.

Табела[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала во четвртфинале
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Бразил 7 3 2 1 0 8 0 +8
2.  Венецуела 5 3 1 2 0 3 1 +2
3.  Перу 4 3 1 1 1 3 6 -3
4.  Боливија 0 3 0 0 3 2 9 -7

Натпревари[уреди | уреди извор]

Бразил - Боливија[уреди | уреди извор]

Бразил
Боливија
GK 1 Алисон
RB 13 Дани Алвес Captain sports.svg
CB 2 Тијаго Силва
CB 4 Маркињос
LB 6 Филипе Луис
CM 5 Каземиро
CM 17 Фернандињо
CM 11 Филипе Коутињо добил жолт картон во 66-тата минута 66'
RW 7 Давид Нерес заменет 81'
CF 20 Роберто Фирмино заменет 65'
LW 21 Ришарлисон заменет 84'
Замени:
FW 9 Габриел Жезус влегол во игра 65'
FW 19 Евертон влегол во игра 81'
MF 10 Вилијан влегол во игра 84'
Селектор:
Тите
BRA-BOL 2019-06-14.svg
GK 1 Карлос Лампе
CB 4 Луис Акин
CB 6 Ервин Саведра заменет 64'
CB 17 Марвин Бехарано Captain sports.svg
DM 20 Фернандо Сауседо добил жолт картон во 20-тата минута 20' заменет 59'
RM 14 Раул Кастро заменет 75'
CM 8 Диего Бехарано
CM 22 Адријан Хусино
LM 3 Алехандро Чумасеро
AM 7 Леонел Хустиниано
CF 9 Марсело Морено
Замени:
MF 16 Диего Вајар влегол во игра 59'
FW 11 Леонардо Вака влегол во игра 64'
MF 19 Рамиро Вака влегол во игра 75'
Селектор:
Едуардо Вилјегас

Играч на натпреварот:
Филипе Коутињо (Бразил)[3]

Помошни судии:[4]
Аргентина Ернан Мајдана
Аргентина Хуан Пабло Белати
Чевтрти судија::
Еквадор Роди Самбрано
Video assistant referee:
Аргентина Патрисио Лоустау
VAR помошници:
Аргентина Фернандо Рапалини
Аргентина Есекиел Браиловски

Венецуела - Перу[уреди | уреди извор]

Венецуела
Перу
GK 1 Вуилкер Фарињес
RB 16 Роберто Росалес
CB 4 Џон Чанселјор
CB 2 Микел Вилануева
LB 14 Луис Маго Yellow cardYellow cardRed card 6', 75'
CM 5 Хуниор Морено заменет 78'
CM 8 Томас Ринкон Captain sports.svg
CM 6 Јанхел Ерера добил жолт картон во 82-рата минута 82'
RW 15 Џон Мурилјо заменет 84'
LW 10 Џеферсон Саварино заменет 69'
CF 23 Саломон Рондон
Замени:
MF 7 Дарвин Мачис влегол во игра 69'
DF 20 Роналд Ернандес влегол во игра 78'
MF 18 Јеферсон Сотелдо влегол во игра 84'
Селектор:
Рафаел Дудамел
VEN-PER 2019-06-15.svg
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула
CB 15 Карлос Самбрано
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
CM 13 Ренато Тапија добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CM 19 Јошимар Јотун заменет 67'
RW 10 Џеферсон Фарфан
AM 8 Кристијан Куева заменет 46'
LW 23 Кристофер Гонсалес заменет 88'
CF 9 Паоло Гереро Captain sports.svg
Замени:
MF 20 Едисон Флорес влегол во игра 46'
FW 14 Анди Поло влегол во игра 67'
FW 18 Андре Карилјо добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3' влегол во игра 88'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Паоло Гереро (Перу)[3]

Помошни судии:[4]
Колумбија Александер Гусман
Колумбија Џон Александер Леон
Чевтрти судија::
Еквадор Карлос Орбе
Video assistant referee:
Уругвај Леодан Гонсалес
VAR помошници:
Колумбија Андрес Рохас
Еквадор Кристијан Лескано

Боливија - Перу[уреди | уреди извор]

Боливија
Перу
GK 1 Карлос Лампе
RB 8 Диего Бехарано
CB 4 Луис Акин добил жолт картон во 82-рата минута 82'
CB 22 Адријан Хусино
LB 17 Марвин Бехарано
RM 6 Ервин Саведра заменет 73'
CM 7 Леонел Хустиниано
CM 20 Фернандо Сауседо заменет 71'
LM 3 Алехандро Чумасеро добил жолт картон во 30-тата минута 30'
AM 14 Раул Кастро заменет 80'
CF 9 Марсело Морено
Замени:
DF 21 Роберто Фернандес добил жолт картон во 72-рата минута 72' влегол во игра 71'
FW 11 Леонардо Вака влегол во игра 73'
FW 18 Гилберт Алварес влегол во игра 80'
Селектор:
Едуардо Вилјегас
BOL-PER 2019-06-18.svg
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула
CB 15 Карлос Самбрано добил жолт картон во 27-мата минута 27' заменет 85'
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
CM 13 Ренато Тапија
CM 19 Јошимар Јотун
RW 10 Џеферсон Фарфан
AM 8 Кристијан Куева заменет 79'
LW 14 Анди Поло
CF 9 Паоло Гереро добил жолт картон во 42-рата минута 42' заменет 90+3'
Замени:
MF 20 Едисон Флорес влегол во игра 79'
DF 5 Мигел Араухо влегол во игра 85'
MF 23 Кристофер Гонсалес влегол во игра 90+3'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Паоло Гереро (Перу)[3]

Помошни судии:[6]
Еквадор Кристијан Лескано
Еквадор Бајрон Ромеро
Чевтрти судија:
Чиле Пјеро Маса
Video assistant referee:
Уругвај Естебан Остојич
VAR помошници:
Колумбија Николас Галјо
Аргентина Ернан Мајдана

Бразил - Венецуела[уреди | уреди извор]

Бразил
Венецуела
GK 1 Алсион
RB 13 Дани Алвес Captain sports.svg
CB 4 Маркињос
CB 2 Тијаго Силва
LB 6 Филипе Луис
CM 8 Артур
CM 5 Каземиро добил жолт картон во 41-вата минута 41' заменет 57'
RW 21 Ришарлисон заменет 46'
AM 11 Филипе Коутињо
LW 7 Давид Нерес заменет 72'
CF 20 Роберто Фирмино
Замени:
FW 9 Габриел Жезус влегол во игра 46'
MF 17 Фернандињо влегол во игра 57'
FW 19 Евертон влегол во игра 72'
Селектор:
Тите
BRA-VEN 2019-06-18.svg
GK 1 Вуилкер Фарињес
RB 16 Роберто Росалес
CB 3 Јордан Осорио
CB 2 Микел Вилануева
LB 20 Роналд Ернандес
DM 5 Хуниор Морено
RM 7 Дарвин Мачис заменет 76'
CM 6 Јанхел Ерера заменет 66'
CM 8 Томас Ринкон
LM 15 Џон Мурилјо добил жолт картон во 37-мата минута 37'
CF 23 Саломон Рондон заменет 85'
Замени:
MF 18 Јеферсон Сотелдо влегол во игра 66'
MF 19 Аркимедес Фигуера добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' влегол во игра 76'
FW 17 Хосеф Мартинес влегол во игра 85'
Селектор:
Рафаел Дудамел

Играч на натпреварот:
Филипе Коутињо (Бразил)[3]

Помошни судии:[6]
Чиле Кристијан Шиман
Чиле Клаудио Риос
Чевтрти судија:
Колумбија Андрес Рохас
Video assistant referee:
Чиле Роберто Тобар
VAR помошници:
Аргентина Фернандо Рапалјини
Колумбија Александер Гусман

Перу - Бразил[уреди | уреди извор]

Перу
Бразил
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула добил жолт картон во 80-тата минута 80'
CB 5 Мигел Араухо
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
DM 13 Ренато Тапија
RM 14 Анди Поло
CM 19 Јошимар Јотун добил жолт картон во 15-тата минута 15' заменет 46'
CM 10 Џеферсон Фарфан
LM 8 Кристијан Куева заменет 66'
CF 9 Паоло Гереро Captain sports.svg заменет 54'
Замени:
MF 20 Едисон Флорес влегол во игра 46'
MF 23 Кристофер Гонсалес влегол во игра 54'
MF 7 Хосепмир Балон влегол во игра 66'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека
PER-BRA 2019-06-22.svg
GK 1 Алсион
RB 13 Дани Алвес Captain sports.svg
CB 4 Маркињос
CB 2 Тијаго Силва добил жолт картон во 77-мата минута 77'
LB 6 Филипе Луис заменет 56'
CM 8 Артур
CM 5 Каземиро добил жолт картон во 9-тата минута 9' заменет 69'
RW 11 Филипе Коутињо заменет 76'
AM 9 Габриел Жезус
LW 19 Евертон
CF 20 Роберто Фирмино
Замени:
DF 12 Алекс Сандро влегол во игра 56'
MF 15 Алан влегол во игра 69'
MF 10 Вилијан влегол во игра 76'
Селектор:
Тите

Играч на натпреварот:
Евертон (Бразил)[3]

Помошни судии:[9]
Аргентина Ернан Мајдана
Парагвај Едуардо Кародсо
Чевтрти судија:
Парагвај Арналдо Саманиего
Video assistant referee:
Колумбија Андрес Рохас
VAR помошници:
Колумбија Николас Галјо
Колумбија Вилмар Наваро

Боливија - Венецуела[уреди | уреди извор]

Боливија
Венецуела
GK 1 Карлос Лампе
RB 8 Диего Бехарано
CB 4 Луис Акин
CB 22 Адријан Хусино
LB 17 Марвин Бехарано Captain sports.svg заменет 71'
CM 7 Леонел Хустиниано добил жолт картон во 5-тата минута 5'
CM 15 Паул Арано
RW 20 Фернандо Сауседо
AM 11 Леонардо Вака заменет 34'
LW 19 Рамиро Вака
CF 9 Марсело Морено заменет 77'
Замени:
MF 14 Раул Кастро добил жолт картон во 62-рата минута 62' влегол во игра 34'
MF 21 Роберто Фернандес влегол во игра 71'
FW 18 Гилберт Алварес влегол во игра 77'
Селектор:
Едуардо Вилјегас
BOL-VEN 2019-06-22.svg
GK 1 Вуилкер Фарињес
RB 20 Роналд Ернандес
CB 4 Џон Чанселјор
CB 14 Луис Маго
LB 16 Роберто Росалес
DM 5 Хуниор Морено
RM 10 Џеферсон Саварино
CM 11 Хуанпи заменет 58'
CM 8 Томас Ринкон Captain sports.svg
LM 7 Дарвин Мачис заменет 71'
CF 23 Саломон Рондон заменет 85'
Замени:
MF 18 Јеферсон Сотелдо влегол во игра 58'
FW 17 Хосеф Мартинес влегол во игра 71'
MF 15 Џон Мурилјо влегол во игра 85'
Селектор:
Рафаел Дудамел

Играч на натпреварот:
Дарвин Мачис (Венецуела)[3]

Помошни судии:[9]
Уругвај Николас Таран
Уругвај Ричард Тринидад
Чевтрти судија:
Еквадор Карлос Орбе
Video assistant referee:
Аргентина Нестор Питана
VAR помошници:
Чиле Пјеро Маса
Колумбија Александер Гусман

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CONMEBOL y Comité Organizador Local definen calendario de la CONMEBOL Copa América Brasil 2019“ [CONMEBOL and Local Organizing Committee define the calendar of the CONMEBOL Copa América Brazil 2019] (шпански). CONMEBOL.com. 18 December 2018. Посетено на 18 December 2018.
  2. „Match Schedule“ (PDF). CONMEBOL.com.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 „Man of the Match“. copaamerica.com. CONMEBOL. 14 June 2019. Посетено на 14 June 2019.
  4. 4,0 4,1 „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 11 June 2019. Посетено на 12 June 2019.
  5. „Bolivia vs. Peru“. ESPN. 18 June 2019. Посетено на 19 June 2019.
  6. 6,0 6,1 „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 16 June 2019. Посетено на 16 June 2019.
  7. „Brazil vs. Venezuela“. ESPN. 19 June 2019. Посетено на 19 June 2019.
  8. „Peru vs. Brazil“. ESPN. 22 June 2019. Посетено на 22 June 2019.
  9. 9,0 9,1 „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 22 June 2019. Посетено на 22 June 2019.
  10. „Bolivia vs. Venezuela“. ESPN. 22 June 2019. Посетено на 22 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]