Копа Америка 2019 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Копа Америка 2019.

Копа Америка 2019 – група Б била една од трите групи на Копа Америка 2019.

Натпреварите во оваа група се одиграле од 15 до 23 јуни 2019.[1][2] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: домаќинот Аргентина, Колумбија, Парагвај, и Катар.

Колумбија и Аргентина како две првопласирани екипи од оваа група се пласирале во четвртфиналето, заедно со Парагвај кој бил една од двете најдобри третопласирани репрезентации.

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Број на учества
на Копа Америка
Најдобар
резултат
Позиција на ранг список на ФИФА
декември 2018 јуни 2019
Б1  Аргентина
1
42
Шампион (1921, 1925, 1927, 1929, 1937, 1941, 1945, 1946, 1947, 1955, 1957, 1959 (Арг), 1991, 1993)
11
Б2  Колумбија
2
22
Шампион (2001)
12
Б3  Парагвај
3
37
Шампион (1953, 1979)
32
Б4  Катар
4
1
Деби
93

Табела[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала во четвртфинале
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Колумбија 9 3 3 0 0 4 0 +4
2.  Аргентина 4 3 1 1 1 3 3 0
3.  Парагвај 2 3 0 2 1 3 4 -1
4.  Катар 1 3 0 1 2 2 5 -3

Натпревари[уреди | уреди извор]

Аргентина - Колумбија[уреди | уреди извор]

Аргентина
Колумбија
GK 1 Франко Армани
RB 4 Ренцо Саравија добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CB 6 Херман Пецелја
CB 17 Никола Отаменди
LB 3 Николас Талјафико
CM 20 Џовани Ло Селсо
CM 18 Гвидо Родригес добил жолт картон во 42-рата минута 42' заменет 67'
CM 5 Леандро Паредес добил жолт картон во 55-тата минута 55'
RW 10 Лионел Меси
CF 9 Серхио Агуеро заменет 79'
LW 11 Анхел Ди Марија заменет 46'
Замени:
MF 16 Родриго Де Паул влегол во игра 46'
MF 15 Гвидо Писаро влегол во игра 67'
FW 19 Матијас Суарес влегол во игра 79'
Селектор:
Лионел Скалони
GK 1 Давид Оспина
RB 3 Стефан Медина
CB 13 Јери Мина
CB 23 Давинсон Санчес
LB 6 Вилјиам Тесилјо
CM 11 Хуан Квадраро добил жолт картон во 60-тата минута 60' заменет 64'
CM 5 Вилмар Бариос
CM 15 Матуе Урибе
RW 10 Хамес Родригес
CF 9 Радамел Фалкао добил жолт картон во 19-тата минута 19' заменет 81'
LW 19 Луис Муриел заменет 14'
Замени:
FW 20 Роџер Мартинес влегол во игра 14'
MF 16 Џеферсон Лерма добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4' влегол во игра 64'
FW 7 Дуван Сапата добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 81'
Тренер:
Португалија Карлос Кеирос

Играч на натпреварот:
Роџер Мартинес (Колумбија)[3]

Помошни судии:[4]
Чиле Кристијан Шиман
Чиле Клаудио Риос
Чевтрти судија:
Венецуела Алексис Ерера
Video assistant referee:
Чиле Хулио Баскуњан
VAR помошници:
Чиле Пјеро Маса
Уругвај Николас Таран

Парагвај - Катар[уреди | уреди извор]

Парагвај
Катар
GK 12 Гатито Фернандес
RB 5 Бруно Валдес
CB 13 Хуниор Алонсо
CB 4 Фабијан Балбуена добил жолт картон во 80-тата минута 80'
LB 18 Сантјаго Арсамендија
RM 17 Ернан Ернандес добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 46'
CM 8 Хуан Родриго Рохас заменет 79'
CM 16 Селсо Ортис
LM 23 Мигел Алмирон
CF 7 Оскар Кардосо
CF 19 Сесилио Домингес заменет 83'
Замени:
FW 10 Дерлис Гонсалес влегол во игра 46'
MF 6 Ричард Санчес влегол во игра 79'
FW 11 Хуан Итурбе влегол во игра 83'
Селектор:
Аргентина Едуардо Берисо
GK 1 Саад Ал-Шеб
RB 15 Басам Ал-Рави
CB 2 Ро-Ро
CB 3 Абделкарим Хасан добил жолт картон во 61-вата минута 61'
LB 16 Буалем Хухи добил жолт картон во 71-вата минута 71'
CM 5 Тарек Салман добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CM 6 Абдулазиз Хатем заменет 88'
CM 10 Хасан Ал-Хајдос
RW 23 Асим Мадибо добил жолт картон во 11-тата минута 11'
CF 19 Алмоез Али
LW 11 Акрам Афиф
Замени:
MF 12 Карим Будиаф влегол во игра 88'
Селектор:
Шпанија Феликс Санчес

Играч на натпреварот:
Гатито Фернандес (Парагвај)[3]

Помошни судии:[5]
Перу Џони Босио
Перу Виктор Раес
Чевтрти судија:
Уругвај Естебан Остојиќ
Video assistant referee:
Бразил Рафаел Клаус
VAR помошници:
Перу Виктор Карилјо
Еквадор Бајрон Ромеро

Колумбија - Катар[уреди | уреди извор]

Колумбија
Катар
GK 1 Давид Оспина
RB 3 Стефан Медина заменет 46'
CB 13 Јери Мина
CB 23 Давинсон Санчес
LB 6 Вилјиам Тесилјо
CM 11 Хуан Квадрадо заменет 64'
CM 5 Вилмар Бариос
CM 15 Матеус Урибе добил жолт картон во 73-тата минута 73'
RW 10 Хамес Родригес
CF 7 Дуван Сапата
LW 20 Роџер Мартинес заменет 75'
Замени:
DF 4 Сантјаго Аријас влегол во игра 46'
FW 9 Радамел Фалкао влегол во игра 64'
FW 14 Луис Дијас влегол во игра 75'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос
GK 1 Саад Ал Шеб
RB 2 Ро-Ро добил жолт картон во 73-тата минута 73'
CB 15 Басам Ал-Рави
CB 5 Тарек Салман
LB 3 Абделкарим Хасан добил жолт картон во 57-мата минута 57'
RM 10 Хасан Ал-Хајдос заменет 84'
CM 23 Асим Модибо добил жолт картон во 44-тата минута 44'
CM 16 Буалем Хухи
LM 11 Акрам Афиф добил жолт картон во 83-тата минута 83'
AM 6 Абдулазиз Хатем заменет 66'
CF 19 Алмое Али
Замени:
MF 12 Карим Будиаф влегол во игра 66'
MF 17 Ахмед Моеин влегол во игра 84'
Селектор:
Шпанија Феликс Санчес

Играч на натпреварот:
Хамес Родригес (Колумбија)[3]

Помошни судии:[7]
Венецуела Луис Мурилјо
Уругвај Николас Таран
Чевтрти судија:
Перу Виктор Карилјо
Video assistant referee:
Венецуела Хесус Валенсуела
VAR помошници:
Бразил Андерсон Даронсо
Уругвај Ричард Тринидад

Аргентина - Парагвај[уреди | уреди извор]

Аргентина
Парагвај
GK 1 Франко Армани добил жолт картон во 45-тата минута 45'
RB 14 Милтон Каско
CB 6 Херман Пецелја
CB 17 Николас Отаменди добил жолт картон во 83-тата минута 83'
LB 3 Николас Талјафико добил жолт картон во 80-тата минута 80'
RM 7 Роберто Переира заменет 46'
CM 20 Џовани Ло Селсо
CM 5 Леандро Паредес
LM 16 Родриго Де Паул заменет 87'
CF 10 Лионел Меси
CF 22 Лаутаро Мартинес заменет 67'
Замени:
FW 9 Серхио Агуеро влегол во игра 46'
MF 11 Анхел Ди Марија влегол во игра 67'
FW 19 Матијас Суарес влегол во игра 87'
Селектор:
Лионел Скалони
GK 12 Гатито Фернандес
RB 2 Иван Пирис добил жолт картон во 55-тата минута 55'
CB 15 Густаво Гомес добил жолт картон во 32-рата минута 32'
CB 13 Хуниор Алонсо
LB 18 Сантјаго Арсамендија
RM 10 Дерлис Гонсалес заменет 90'
CM 6 Ричард Санчес
CM 8 Родриго Рохас добил жолт картон во 43-тата минута 43'
LM 20 Матијас Рохас
AM 23 Мигел Алмирон заменет 87'
CF 9 Федерико Сантандер заменет 72'
Замени:
FW 21 Оскар Ромеро влегол во игра 72'
MF 16 Селсо Ортис влегол во игра 87'
DF 3 Хуан Ескобар влегол во игра 90'
Селектор:
Аргентина Едуардо Берисо

Играч на натпреварот:
Гатито Фернандес (Парагвај)[3]

Помошни судии:[7]
Бразил Марсело Ван Гасе
Бразил Родриго Кореја
Чевтрти судија:
Еквадор Карлос Орбе
Video assistant referee:
Уругвај Леодан Гонсалес
VAR помошници:
Бразил Рафаел Клаус
Бразил Клебер Лусио Жил

Катар - Аргентина[уреди | уреди извор]

Катар
Аргентина
GK 1 Саад Ал Шеб
CB 15 Басам Ал-Рави
CB 16 Буалем Хухи
CB 5 Тарек Салман
WB 2 Ро-Ро заменет 84'
CM 10 Хасан Ал-Хајдос
CM 14 Салем Ал-Хајри заменет 76'
CM 6 Абдулазиз Хатем
WB 12 Карим Будиаф добил жолт картон во 74-тата минута 74'
AM 11 Акрам Афиф
CF 19 Алмоез Али добил жолт картон во 50-тата минута 50'
Замени:
MF 9 Абдула Ал-Арак добил жолт картон во 88-мата минута 88' влегол во игра 76'
DF 8 Хамид Исмаил влегол во игра 84'
Селектор:
Шпанија Феликс Санчес Бас
GK 1 Франко Армани
RB 4 Ренцо Саравија
CB 2 Хуан Фојт добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 84'
CB 17 Николас Отамнеди
LB 3 Николас Талјафико
CM 16 Родриго Де Паул
CM 5 Леандро Паредес
CM 20 Џовани Ло Селсо добил жолт картон во 41-вата минута 41' заменет 54'
RW 10 Лионел Меси
CF 22 Лаутаро Мартинес заменет 75'
LW 9 Серхио Агуеро
Замени:
MF 8 Маркос Акуња влегол во игра 54'
FW 21 Пауло Дибала влегол во игра 75'
DF 6 Херман Пецелја влегол во игра 84'
Селекотр:
Лионел Скалони

Играч на натпрвеарот:
Лионел Меси (Аргентина)[3]

Помошни судии:
Чиле Кристијан Шиман
Чиле Клаудио Риос
Чевтрти судија:
Еквадор Роди Самбрано
Video assistant referee:
Чиле Роберто Тобар
VAR помошници:
Боливија Гери Варгас
Еквадор Кристијан Лескано

Колумбија - Парагвај[уреди | уреди извор]

Колумбија
Паргавај
GK 22 Алваро Монтеро
RB 4 Сантјаго Аријас
CB 2 Кристијан Сапата
CB 21 Џон Лукуми добил жолт картон во 41-вата минута 41'
LB 17 Кристијан Борха добил жолт картон во 29-тата минута 29'
CM 18 Густаво Куелјар
CM 16 Џеферсон Лерма
RW 11 Хуан Квадрадо заменет 57'
AM 8 Едвин Кардона заменет 84'
LW 14 Луис Дијас
CF 9 Радамел Фалкао заменет 65'
Замени:
MF 10 Хамес Родригес влегол во игра 57'
FW 7 Дуван Сапата влегол во игра 65'
MF 5 Вилмар Бариос влегол во игра 84'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос
GK 12 Гатито Фернандес
RB 2 Иван Пирис
CB 15 Густаво Гомес
CB 13 Хуниор Алонсо
LB 18 Сантјаго Арсамендија добил жолт картон во 48-мата минута 48'
CM 8 Хуан Родриго Рохас заменет 62'
CM 6 Ричард Санчес
RW 10 Дерлис Гонсалес заменет 81'
AM 23 Мигел Алмирон
LW 20 Матијас Рохас заменет 46'
CF 7 Оскар Кардосо
Замени:
FW 19 Сесилио Домингес влегол во игра 46'
FW 11 Хуан Итурбе влегол во игра 62'
FW 21 Оскар Ромеро влегол во игра 81'
Селектор:
Аргентина Едуардо Берисо

Играч на натпреварот:
Гатито Фернандес (Парагвај)[3]

Помошни судии:
Перу Џони Босио
Перу Виктор Раес
Чевтрти судија:
Венецуела Алексис Ерера
Video assistant referee:
Бразил Андерсон Даронсо
VAR помошници:
Перу Диего Аро
Еквадор Бајрон Ромеро

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CONMEBOL y Comité Organizador Local definen calendario de la CONMEBOL Copa América Brasil 2019“ [CONMEBOL and Local Organizing Committee define the calendar of the CONMEBOL Copa América Brazil 2019] (шпански). CONMEBOL.com. 18 December 2018. Посетено на 18 December 2018.
  2. „Match Schedule“ (PDF). CONMEBOL.com.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 „Man of the Match“. copaamerica.com. CONMEBOL. 14 June 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 14 June 2019.
  4. „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 11 June 2019. Посетено на 12 June 2019.
  5. „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 12 June 2019. Посетено на 12 June 2019.
  6. „Colombia vs. Qatar“. ESPN. 19 June 2019. Посетено на 20 June 2019.
  7. 7,0 7,1 „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 12 June 2019. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-07-03. Посетено на 12 June 2019.
  8. „Argentina vs. Paraguay“. ESPN. 19 June 2019. Посетено на 20 June 2019.
  9. „Qatar vs. Argentina“. ESPN. 23 June 2019. Посетено на 24 June 2019.
  10. „Colombia vs. Paraguay“. ESPN. 23 June 2019. Посетено на 24 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]