Насионал Монтевидео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Насионал Монтевидео
Escudo nacional.svg
Целосно име Национал Фудбалски Клуб / Club Nacional de Football
Основан 14 април 1899; пред 119 години (1899-04-14)
Стадион Големиот Централен Парк Стадион
Капацитет 26.500
Претседател Хозе Луис Родригез
Тренер Мартин Ласарте
Лига Прва Уругвајска фудбалска лига
2016 1ви
Kit left arm nacional17h.png
Екипни бои
Kit body nacional17H.png
Екипни бои
Kit right arm nacional17h.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm nacional1617a.png
Екипни бои
Kit body nacional1617a.png
Екипни бои
Kit right arm nacional1617a.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Насионал Монтевидео (Шпански: Club Nacional de Football) е уругвајски фудбалски клуб од Монтевидео кој моментално игра во Прва уругвајска фудбалска лига. Клубот игра на Големиот Централен Парк стадион (Шп.: Gran Parque Central) во Монтевидео со моментален капацитет од 26.500. Насионал е најпрестижниот и истакнат уругвајски фудбалски клуб, со 46 национални првенства и 21 меѓународни натпревари.

Историја[уреди | уреди извор]

Насионал е формиран на 14 мај 1899 година кога фудбалски клубови „Монтевидео ФК“ и „Уругвај Атлетик“ се соедниниле во еден клуб.

Во 1903 година Уругвај постигнува победа во својот прв меѓународен натпревар - 3: 2 против Аргентина. Во составот се само играчи на Насионал, бидејќи играчите на другиот силен тим во тоа време - КУРКК - бојкотираат репрезентацијата. Насионал е тимот со најмногу играачи во репрезентацијата, кога тој освоено две светски првенства (во 1930 година - 9, во 1950 година - 5) и две олимписки титули (во 1924 година - 7, во 1928 година - 8).

Во периодот 1900 - 1931 година Уругвајската првенство се одржа како аматерски првенство. Насионал е тимот со најмногу титули во тоа време - 11. Bо два случаи ја овојуваат титулата во три последователни години - 1915 - 1917 и 1922 - 1924. Во "професионалната ера" Насионал има 35 титули, како во периодот 1939 - 1943 пет пати последователно го освојуваше првенството. во 1941 година Насионал освои сите 20 натпревари. Насионал 4 пати последователно го освојуваше првенството меѓу 1969 и 1972 година, а во периодот 1955 - 1957 и 2000 - 2002 екипата повторно ја освои титулата во три последователни години.

Во 1971 година Насионал ја освои својата прва Копа Либертадорес, победувајќи ја во финалето аргентинскиот Естудиантес (1: 0, 0: 1 и 2: 0). Истата година тимот освои и Интерконтиненталниот куп против Панатинаикос (1: 1 и 2: 1). Во 1972 година Насионал освои Копа Интерамерекана, победувајќи ја во финалето мексиканскиот Круз Азул. Во 1980 година Насионал повторно триумфираше во Копа Либертадорес и Интерконтинталната првенство, победувајќи односно против Интернасионал од Бразил (0: 0 и 1: 0) и Нотингем Форест (1: 0). Во 1988 година Насионал победува двете купи по третпат - со победи над аргентинскиот Нюелс Олд Бојс (0: 1, 3: 0) и холандскиот ПСВ Ајндховен (2: 2, 7: 6 по пенали). Во 1989 Nacional по втор пат ја освои Копа Интерамерикана, овој пат против Олимпија од Хондурас, и исто така го освои првото издание на Рекопа Судамерикана против Расинг Клуб од Аргентина.

Најдобриот стрелец на клубот е аргентинскиот напаѓач Атилио Гарсија.

Стадион[уреди | уреди извор]

Домашните натпревари ги играл на градскиот стадион Големиот Централен Парк (Шп.: Gran Parque Central) во Монтевидео кој има капацитет од 26.500 гледачи. Познат е по тоа што на него е одигран првиот натпревар во историјата на Светските првенства во 1930 година.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Уругвај (46):
1902, 1903, 1912, 1915, 1916 , 1917, 1919, 1920, 1922, 1923, 1924, 1933, 1934, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1946, 1947, 1950, 1952, 1955, 1956, 1957, 1963, 1966, 1969, 1970, 1971, 1972, 1977, 1980, 1983, 1992, 1998, 2000, 2001, 2002, 2005, 2005/06, 2008/09, 2010/11, 2011/12, 2014/15, 2016.

Меѓународни успеси[уреди | уреди извор]

1971, 1980 и 1988.
1971, 1980 и 1988.
1972 и 1989.
1989.

Познати играчи[уреди | уреди извор]