Финале на Копа Америка 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Копа Америка 2011 Финале
ПрвенствоКопа Америка 2011
ДатумЈули 24, 2011
СтадионСтадион Антонио Веспучио Либерти, Буенос Аирес
Играч на
натпреварот
Луис Суарез (Уругвај)
СудијаСалвио Фагундес (Бразил)

Копа Америка 2011 Финале е финален натпревар од Копа Америка 2011, интернационален фудбалски турнир кој се играше во Аргентина од1 јули до 24 јули 2011. Натпреварот ќе се изигра на 24 јули на Стадион Антонио Веспучио Либерти, Буенос Аирес помеѓу Уругвај и Парагвај.[1][2] Уругвај победи на натпреварот со 3-0, станувајќи шампион на Америка по 15ти пат, и ќе се квалификуваат за 2013 ФИФА Куп на Конфедерации, кој ќе се одржува во Бразил.

Во финалето за првпат после 2001 ниту Аргентина и Бразил не се натпреваруваа меѓу себе за титулата. Двете и Уругвај и Парагвај влегоа во натпреварот како повеќекратни освојувачи на натпреварувањето. Уругвај држеше заеднички рекорд со 14 Копа Америка титули, освојувајќи го последно во 1995. Нивното последно учество во финалето беше во 1999, кога беа поразени од Бразил. Парагвај е двократен шампион, последно освојувајќи го турнирот во 1979. Тоа за Парагвај беше и воедно последно учество во финалето на овој турнир.

Парагвај стигна до финалето без да победи или изгуби натпревар: тимот изигра нерешено во неговите пет натпревари, последните две ги одлучи на пенали.

Пат до финалето[уреди | уреди извор]

Уругвај Рунда Парагвај
Противник Резултат Прва фаза Противник Резултат
 Перу 1–1 Натпревар 1  Еквадор 0–0
 Чиле 1–1 Натпревар 2  Бразил 2–2
 Мексико 1–0 Натпревар 3  Венецуела 3–3
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
 Чиле 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Уругвај 3 1 2 0 3 2 +1 5
 Перу 3 1 1 1 2 2 0 4
 Мексико 2 0 0 2 1 3 −2 0
Финални фази
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 3 1 2 0 6 4 +2 5
 Венецуела 3 1 2 0 4 3 +1 5
 Парагвај 3 0 3 0 5 5 0 3
 Еквадор 3 0 1 2 2 5 -3 1
Противник Резултат Финални фази Противник Резултат
 Аргентина 1–1 (прод.)
5–4 пен.
Четвртфинале  Бразил 0–0 (прод.)
2–0 пен.
 Перу 2–0 Полуфинале  Венецуела 0–0 (прод.)
5–3 пен.

Детали за мечот[уреди | уреди извор]

јули 24, 2011
16:00
 Уругвај 3 - 0  Парагвај Стадион Антонио Веспучио Либерти, Буенос Аирес
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Суарес гол 11'
Форлан гол 41'89'
Извештај
Уругвај
Парагвај
Уругвај
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира добил жолт картон во 29-тата минута 29'
ЦБ 2 Диего Лугано Captain sports.svg
ЦБ 4 Себастијан Коатес добил жолт картон во 85-тата минута 85'
ЛБ 22 Мартин Касерес добил жолт картон во 17-тата минута 17' заменет 88'
ДС 20 Алваро Гонсалес
ЦС 15 Диего Перес добил жолт картон во 24-тата минута 24' заменет 69'
ЦС 17 Егидио Аревало
ЛС 11 Алваро Переира заменет 63'
ЦН 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарес
Замени:
ЦН 21 Единсон Кавани влегол во игра 63'
ЦС 8 Себастијан Егурен влегол во игра 69'
ЦБ 3 Диего Годин влегол во игра 88'
Менаџер:
Оскар Табарес
URU-PAR-2011-07-24.svg
Парагвај
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар Captain sports.svg
ДБ 3 Иван Пирис
ЦБ 2 Дарио Верон
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЛБ 4 Елвис Марекос
ДС 13 Енрике Вера добил жолт картон во 57-мата минута 57' заменет 64'
ЦС 20 Нестор Ортигоса
ЦС 15 Виктор Касерес добил жолт картон во 26-тата минута 26' заменет 64'
ЛС 16 Кристијан Риверос
ЦН 7 Пабло Зебаљос заменет 76'
ЦН 18 Нелсон Хаедо Валдес
Замени:
ЛС 21 Марсело Естигарибија влегол во игра 64'
ДС 23 Ернан Перес влегол во игра 64'
ЦН 19 Лукас Бариос влегол во игра 76'
Менаџер:
Херардо Мартино

Играч на Натпреварот:
Луис Суарес (Уругвај)

Помошници судии:
Марсио Сантјаго (Бразил)
Франциско Мондрија (Чиле)
Четврт судија:
Енрике Осес (Чиле)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Суарез му помогна на Уругвај да премине преку Перу, за во финалето на Копа Америка“. САД Денеска. јули 20, 2011. Посетено на јули 21, 2011.
  2. „Копа Америка 2011: Парагвај против Венецеула - како што се случи“. Гардијан. јули 21, 2011. Посетено на јули 21, 2011.

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]