Копа Америка 2011 Група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Групата Б од Копа Америка 2011 е една од трите групи од првата фаза на Копа Америка 2011. Во нејзе учествуваат Бразил, Парагвај, Еквадор, и Венецуела. Победникот од оваа група ќе се соочи со вториот најдобриот трето-пласиран тим од групната фаза, а второ-пласираниот ќе се соочи со победникот од Групата Ц во четвртфиналето. Натпреварите во оваа група започнаа на 3 јули и завршија на 13 јули.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда за боите во групните табели
Тимови кои продолжуваат во четвртфиналето
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Пое.
 Бразил 3 1 2 0 6 4 +2 5
 Венецуела 3 1 2 0 4 3 +1 5
 Парагвај 3 0 3 0 5 5 0 3
 Еквадор 3 0 1 2 2 5 -3 1

Сите времиња се локални, Аргентинско Време (UTC−03:00).

Бразил - Венецуела[уреди | уреди извор]

јули 3, 2011
16:00
Бразил  0 – 0  Венецуела Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај
Team colours
Kit body BrazilHome2011.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Бразил
Kit left arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit body ven11h.png
Team colours
Kit right arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Венецуела
Бразил
Бразил:
ГО 1 Хулио Цезар
ДБ 2 Даниел Алвеш
ЦБ 3 Лусио (к)
ЦБ 4 Тиаго Силва Booked in the 37-ми minute 37'
ЛБ 6 Андре Сантос
ЦС 5 Лукас Леива
ЦС 8 Рамирес Substituted off in the 75-ти minute 75'
ДК 7 Робинњо Substituted off in the 64-ти minute 64'
ЛК 11 Неѕмар
НС 10 Гансо
ЦН 9 Александре Пато Substituted off in the 75-ти minute 75'
Замени:
НА 19 Фред Substituted on in the 64-ти minute 64'
СР 18 Лукас Substituted on in the 75-ти minute 75'
СР 16 Елано Substituted on in the 75-ти minute 75'
Менаџер:
Мано Менезес
BRA-BOL-2011-07-03.svg
Венецуела
Венецуела:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 20 Гренди Пероцо
ЦБ 4 Освалдо Визкарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 11 Цезар Едоардо Гонзалез Booked in the 63-ти minute 63' Substituted off in the 85-ти minute 85'
ЦС 14 Франклин Луцена Booked in the 90+3 minute 90+3'
ЦС 8 Томас Ринкон
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 23 Хозе Салмон Рондон Booked in the 61-ви minute 61' Substituted off in the 63-ти minute 63'
ЦН 7 Никоалс Федор Substituted off in the 78-ми minute 78'
Substitutions:
НА 15 Алехандро Морено Substituted on in the 63-ти minute 63'
НА 9 Џанкарло Малдонадо Substituted on in the 78-ми minute 78'
СР 5 Џакомо Ди Цорџи Substituted on in the 85-ти minute 85'
Менаџер:
Цезар Фариас

Играч на Натпреварот:
Нејмар (Бразил)

Помошници судии:
Ефраин Кастро (Боливија)
Марвин Торенте (Мексико)
Четврт судија:
Франциско Чакон (Мексико)

Парагвај - Еквадор[уреди | уреди извор]

јули 3, 2011
18:30
Парагвај  0 – 0  Еквадор Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај
Kit left arm APF 11h.png
Team colours
Kit body APF 11h.png
Team colours
Kit right arm APF 11h.png
Team colours
Kit shorts par1012a.png
Team colours
Kit socks APF 11a.png
Team colours
Парагвај
Kit left arm thinblueborder.png
Team colours
Kit bodyECU11H.png
Team colours
Kit right arm thinblueborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Еквадор
Парагвај
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 3 Иван Пирис Booked in the 51-ви minute 51'
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЦБ 2 Дарио Верон
ЛБ 17 Аурелијано Торес
ДС 8 Едгар Барето Substituted off in the 37-ми minute 37'
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЛС 21 Марсело Естигарибија
ЦН 9 Роке Санта Круз Substituted off in the 83-ти minute 83'
ЦН 19 Лукас Бариос Substituted off in the 73-ти minute 73'
Замени:
ЦС 13 Енрике Вера Substituted on in the 37-ми minute 37'
НА 18 Нелсон Хаедо Валдез Substituted on in the 73-ти minute 73'
НА 7 Пабло Зебаљос Booked in the 90-ти minute 90' Substituted on in the 83-ти minute 83'
Менаџер:
Џерардо Мартино
PAR-ECU-2011-07-03.svg
Еквадор
ЕКВАДОР:
ГО 1 Марсело Елизага
ДБ 13 Неисер Реаско
ЦБ 19 Норберто Араухо
ЦБ 3 Фриксон Ерацо
ЛБ 10 Валтер Ајови (c)
ДС 16 Антонио Валенсија Substituted off in the 46-ти minute 46'
ЦС 8 Едисон Мендез Substituted off in the 81-ви minute 81'
ЦС 14 Сегундо Кастиљо
ЛС 6 Кристијан Нобоа
ЦН 11 Кристијан Бенитез
ЦН 9 Фелипе Каиседо
Замени:
ЦС 7 Михаел Аројо Substituted on in the 46-ти minute 46'
ЦС 15 Давид Куироз Substituted on in the 81-ви minute 81'
Менаџер:
Реиналдо Руеда

Играч на Натпреварот:
Марсело Елизага (Еквадор)

Помошници судии:
Рикардо Касас(Аргентина)
Луис Абади (Перу)
Четврт судија:
Виктор Хуго Ривера (Перу)

Бразил - Парагвај[уреди | уреди извор]

јули 9, 2011
16:00
Бразил  2 – 2  Парагвај Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Жадсон гол 38'
Фред гол 89'
Извештај Санта Круз гол 54'
Хаедо Валдез гол 66'
Team colours
Kit body BrazilHome2011.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Бразил
Kit left arm APF 11h.png
Team colours
Kit body APF 11h.png
Team colours
Kit right arm APF 11h.png
Team colours
Kit shorts par1012a.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Парагвај
Бразил
БРАЗИЛ:
ГО 1 Жулио Цезар
ДБ 2 Даниел Алвеш Booked in the 90+1 minute 90+1'
ЦБ 3 Лусио (к)
ЦБ 4 Тиаго Силва
ЛБ 6 Андре Сантос
ЦС 5 Лукас Леива Booked in the 58-ми minute 58'
ЦС 8 Рамирес Substituted off in the 69-ти minute 69'
НС 10 Гансо
ДК 20 Жадсон Booked in the 32-ри minute 32' Substituted off in the 46-ти minute 46'
ЛК 11 Нејмар Substituted off in the 81-ви minute 81'
ЦН 9 Александре Пато Booked in the 50-ти minute 50'
Замени:
ЦС 16 Елано Substituted on in the 46-ти minute 46'
НС 18 Лукас Substituted on in the 69-ти minute 69'
НА 19 Фред Substituted on in the 81-ви minute 81'
Менаџер:
Мано Менезес
BRA-PAR-2011-07-09.svg
Парагвај
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 2 Дарио Верон
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЦБ 5 Антолин Алкараз
ЛБ 17 Аурелијано Торес
ДС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 13 Енрике Вера
ЛС 21 Марсело Естигарибиа Substituted off in the 78-ми minute 78'
ВН 9 Роке Санта Круз
ВН 16 Кристијан Риверос Substituted off in the 67-ми minute 67'
ЦН 19 Лукас Бариос Booked in the 45-ти minute 45' Substituted off in the 56-ти minute 56'
Замени:
НА 18 Нелсон Хаедо Валдез Substituted on in the 56-ти minute 56'
ОС 15 Виктор Касерес Booked in the 85-ти minute 85' Substituted on in the 67-ми minute 67'
ЦМ 10 Освалдо Мартинез Substituted on in the 78-ми minute 78'
Менаџер:
Џералдо Мартинез

Играч на Натпреварот:
Роке Санта Круз (Парагвај)

Помошници судии:
Умберто Клавијо (Колумбија)
Франциско Мондриа (Чиле)
Четврт судија:
Енрике Осес (Чиле)

Венецуела - Еквадор[уреди | уреди извор]

јули 9, 2011
18:30
Венецуела  1 – 0  Еквадор Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Валтер Куесада (Коста Рика)
Ц. Гонзалез гол 61' Извештај

}}

Kit left arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit body ven11h.png
Team colours
Kit right arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks Galatasaray0809 Home.png
Team colours
Венецуела
Kit left arm thinblueborder.png
Team colours
Kit bodyECU11H.png
Team colours
Kit right arm thinblueborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Еквадор
Венецуела
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рони Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЦБ 20 Гренди Пероцо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 11 Цезар Едуардо Гонзалез Substituted off in the 64-ти minute 64'
ЦС 14 Франклин Луцена
ЦС 8 Томас Ринкон
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 9 Џанкарло Малдонадо Substituted off in the 80-ти minute 80'
ЦН 7 Никоалс Федор Substituted off in the 74-ти minute 74'
Замени:
НС 19 Хесус Меза Substituted on in the 64-ти minute 64'
НА 23 Хосе Саломон Рондон Substituted on in the 74-ти minute 74'
ОС 5 Џиакомо Ди Георги Substituted on in the 80-ти minute 80'
Менаџер:
Цезар Фариас
VEN-ECU-201-07-09.svg
Еквадор
ЕКВАДОР:
ГО 1 Марсело Елизага
ДБ 13 Неисер Реаско
ЦБ 19 Норберто Араухо
ЦБ 3 Фриксон Еразо
ЛБ 10 Валтер Ајови (к)
ДС 14 Сегундо Кастиљо Substituted off in the 75-ти minute 75'
ЦС 6 Кристијан Нобоа
ЦС 8 Единсон Мендез
ЛС 7 Михаел Аројо Substituted off in the 71-ви minute 71'
ЦН 11 Крситијан Бенитез
ЦН 9 Фелипе Каиседо
Замени:
НА 17 Едсон Монтањо Substituted on in the 71-ви minute 71'
ЦС 15 Давид Куироз Substituted on in the 75-ти minute 75'
Менаџер:
Реиналдо Руега


Играч на Натпреварот:
Цезар Едуардо Гонзалез (Венецуела)

Помошници судии:
Леонел Леал (Коста Рика)
Мигуел Нивас (Уругвај)
Четврт судија:
Роберто Силвера (Уругвај)

Парагвај - Венецуела[уреди | уреди извор]

јули 13, 2011
19:15
Парагвај  3 – 3  Венецуела Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Алкараз гол 33'
Бариос гол 62'
Риверос гол 85'
Извештај Рондон гол 5'
Федор гол 89'
Пероцо гол 90+2'
Kit left arm APF 11h.png
Team colours
Kit body APF 11h.png
Team colours
Kit right arm APF 11h.png
Team colours
Kit shorts par1012h.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Парагвај
Kit left arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit body ven11h.png
Team colours
Kit right arm shoulder stripes white stripes half.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Венецуела
Парагвај
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ЛБ 5 Антолин Алкараз
ЦБ 17 Аурелино Торес
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЧБ 2 Дарио Верон
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ДК 21 Марсело Естигарибија Substituted off in the 84-ти minute 84'
ЛК 13 Енрике Вера Substituted off in the 70-ти minute 70'
ЦН 9 Роке Санта Круз Substituted off in the 39-ти minute 39'
ЦН 19 Лукс Бариос
Замени:
НА 18 Нелсон Хаедо Валдез Booked in the 74-ти minute 74' Substituted on in the 39-ти minute 39'
СР 11 Џонатан Сантана Booked in the 80-ти minute 80' Substituted on in the 70-ти minute 70'
ОД 15 Виктор Касерес Substituted on in the 84-ти minute 84'
Менаџер:
Џерардо Мартино
PAR-VEN-2011-07-13.svg
Венецуела
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЦБ 20 Грени Пероцо Booked in the 74-ти minute 74'
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ЦС 8 Томас Ринкон (к)
ЦС 14 Франклин Луцена
ДК 10 Јохандри Ороско Substituted off in the 66-ти minute 66'
ЛК 21 Александер Гонзалез Substituted off in the 75-ти minute 75'
ЦН 17 Даниел Арисменди Substituted off in the 63-ти minute 63'
ЦН 23 Хозе Саломон Рондон
Substitutions:
СР 18 Хуан Аранго Substituted on in the 63-ти minute 63'
НА 7 Никоалс Федор Substituted on in the 66-ти minute 66'
НА 9 Џанкарло Малдонадо Booked in the 78-ми minute 78' Substituted on in the 75-ти minute 75'
Менаџер:
Цезар Фариас

Играч на Натпреварот:
Лукас Бариос (Парагвај)

Помошници судии:
Франциско Мондриа (Чиле) <br /Марвин Торентера (Мексико)
Четврт судија:
Франциско Чакон (Мексико)

Бразил - Еквадор[уреди | уреди извор]

јули 13, 2011
21:45
Бразил  4 – 2  Еквадор Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Пато гол 27'60'
Нејмар гол 48'71'
Извештај Каиседо гол 37'58'
Team colours
Kit body BrazilHome2011.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Бразил
Team colours
Kit bodyECU11V.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Еквадор
Бразил
БРАЗИЛ:
ГО 1 Хулио Цезар
ДБ 13 Маикон
ЦС 3 Лусио (к)
ЦС 4 Тиаго Силва
ЛБ 6 Андре Сантос Booked in the 70-ти minute 70'
ЦС 5 Лукас Леива
ЦС 8 Рамирес
НС 10 Гансо Substituted off in the 76-ти minute 76'
ДК 7 Робињо
ЛК 11 Нејмар Substituted off in the 79-ти minute 79'
ЦН 9 Александре Пато Substituted off in the 84-ти minute 84'
Замени:
СР 17 Елиас Substituted on in the 76-ти minute 76'
СР 18 Лукас Моура Substituted on in the 79-ти minute 79'
НА 19 Фред Substituted on in the 84-ти minute 84'
Менаџер:
Мано Менезес
BRA-ECU-2011-07-13.svg
Еквадор
ЕКВАДОР:
ГО 1 Марсело Елизага
ДБ 13 Неисер Реаско Substituted off in the 81-ви minute 81'
ЦБ 19 Норерто Араухо
ЦБ 3 Фриксон Ерацо
ЛБ 10 Валтер Ајови (к)
ДС 5 Освалдо Минда
ЦС 6 Кристијан Нобоа Booked in the 33-ти minute 33' Substituted off in the 89-ти minute 89'
ЦС 7 Михаел Аројо
ЛС 8 Едисон Мендез Substituted off in the 76-ти minute 76'
ЦН 11 Кристијан Бенитез
ЦН 9 Фелипе Каиседо
Замени:
НА 23 Нарцисо Мина Substituted on in the 76-ти minute 76'
ОД 21 Габриел Ахилиер Substituted on in the 81-ви minute 81'
НА 17 Едсон Монтањо Substituted on in the 89-ти minute 89'
Менаџер:
Реиналдо Руеда

Играч на Натпреварот:
Александре Пато (Бразил)

Помошници судии:
Мигуел Нивас (Уругвај)
Хернан Маидана (Аргентина)
Четврт судија:
Серхио Пецота (Аргентина)

Референци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]