Копа Америка 2011 Група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Групата Ц од Копа Америка 2011 е една од трите групи од првата фаза на Копа Америка 2011. Во нејзе учествуваат Уругвај, Чиле, Мексико, и Перу. Победникот од оваа група ќе се соочи со второ-пласираниот од групата Б, а второ-пласираниот ќе се соочи со победникот од Групата А во четвртфиналето. Натпреварите во оваа група започнаа на 4 јули и завршија на 12 јули.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда за боите во групните табели
Тимови кои продолжуваат во четвртфиналето
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Пое.
 Чиле 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Уругвај 3 1 2 0 3 2 +1 5
 Перу 3 1 1 1 2 2 0 4
 Мексико 2 0 0 2 1 3 −2 0

Сите времиња се локални, Аргентинско Време (UTC−03:00).

Уругвај - Перу[уреди | уреди извор]

јули 4, 2011
19:15
Уругвај  1 – 1  Перу Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Суарес гол 45' Извештај Гереро гол 23'
Уругвај
Перу
Уругвај
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Макси Переира
ЦБ 6 Маурисио Викторино
ЦБ 2 Диего Лугано Captain sports.svg
ЛБ 22 Мартин Касерес добил жолт картон во 81-вата минута 81'
ДС 14 Николас Лодеиро заменет 78'
ЦС 17 Аревало Риос
ЛС 15 Диего Перес
ДК 21 Единсон Кавани заменет 78'
ЛК 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарез
Замени:
НА 18 Абел Ернандес влегол во игра 78'
СР 7 Кристијан Родригес влегол во игра 78'
Селектор:
Оскар Табарес
URU-PER-2011-07-04.svg
Перу
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандес
ДБ 13 Ренсо Реворедо
ЦБ 3 Сантијаго Акасиете добил жолт картон во 50-тата минута 50'
ЦБ 2 Алберто Родригес
ЛБ 4 Валтер Вилшес Captain sports.svg
ОС 8 Михаел Гевара заменет 57'
ЦС 10 Риналдо Крусадо добил жолт картон во 81-вата минута 81'
ЦС 19 Јошимар Јотун заменет 59'
ДК 5 Адан Балбин
ЛК 16 Луис Адвинкула заменет 90+1'
ЦН 9 Паоло Гереро добил жолт картон во 24-тата минута 24'
Замени:
СР 11 Карлос Лобатон влегол во игра 57'
НА 6 Хуан Мануел Варгас добил жолт картон во 83-тата минута 83' влегол во игра 59'
НА 18 Вилијам Чироки влегол во игра 90+1'
Селектор:
Серхио Маркарјан

Играч на натпреварот:
Паоло Гереро (Перу)

Помошници судии:
Умберто Клавијо (Колумбија)
Хернан Маидана (Аргентина)
Четврт судија:
Салвио Фагундес (Бразил)

Чиле - Мексико[уреди | уреди извор]

јули 4, 2011
21:45
Чиле  2 – 1  Мексико Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Хуан Сото (Венецуела)
Паредес гол 66'
Видал гол 72'
Извештај Араухо гол 40'
Чиле
Мексико
Чиле
ЧИЛЕ:
ГО 1 Клаудио Браво Captain sports.svg добил жолт картон во 74-тата минута 74'
ДБ 18 Гонсало Хара
ЦБ 3 Валдо Понсе
ЛБ 5 Пабло Контрерас
ЦМ 17 Гари Медел
ЦМ 8 Артуро Видал
ДК 4 Маурисио Исла
ЛК 15 Жан Босежур заменет 59'
ВН 14 Матијас Фернандес заменет 83'
ЦН 7 Алексис Санчес
ЦН 9 Умберто Суасо заменет 90+1'
Замени:
НА 22 Естебан Паредес влегол во игра 59'
СР 6 Карлос Кармона влегол во игра 83'
СР 13 Марко Естрада влегол во игра 90+1'
Селектор:
Клаудио Борхи
CHI-MEX-2011-07-04.svg
Мексико
МЕКСИКО:
ГО 1 Луис Ернесто Михел Captain sports.svg
ДБ 22 Паул Агилар добил жолт картон во 67-мата минута 67'
ЦБ 14 Нестор Араухо
ЦБ 19 Ектор Рејносо
ЦБ 21 Хирам Миер
ЛБ 5 Дарвин Чавес
ДС 23 Диего Рејес добил жолт картон во 25-тата минута 25'
ЦС 15 Хорхе Енрикес
ЛС 11 Хавиер Аквино добил жолт картон во 21-вата минута 21' заменет 74'
ЦН 10 Џовани дос Сантос
ЦН 9 Рафаел Маркес Луго заменет 88'
Замени:
НА 18 Орибе Пералта влегол во игра 74'
СР 17 Едгар Иван Пачеко добил жолт картон во 90-тата минута 90' влегол во игра 88'
Селектор:
Луис Фернандо Тена

Играч на Натпреварот:
Алексис Санчез (Чиле)

Помошници судии:
Луис Санчез(Венецуела)
Леонел Лаел(Костарика)
Четврт судија:
Валтер Куеседа (Костарика)

Уругвај - Чиле[уреди | уреди извор]

јули 8, 2011
19:15[1]
Уругвај  1 – 1  Чиле Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоса
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
А. Переира гол 53' Извештај Санчес гол 64'
Уругвај
Чиле
Уругвај
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира заменет 85'
ЦБ 2 Диего Лугано Captain sports.svg
ЦБ 4 Себастијан Коатес добил жолт картон во 86-тата минута 86'
ЛБ 22 Мартин Касерес добил жолт картон во 49-тата минута 49'
ДС 15 Диего Перес
ЦС 17 Егидио Аревало заменет 79'
ЛС 11 Алваро Переира добил жолт картон во 11-тата минута 11'
ДК 21 Единсон Кавани заменет 46'
ЛК 9 Луис Суарес добил жолт картон во 37-мата минута 37'
НА 10 Диего Форлан
Замени:
СР 20 Алваро Гонзалес добил жолт картон во 83-тата минута 83' влегол во игра 46'
СР 14 Николас Лодеиро влегол во игра 79'
СР 8 Себастијан Егурен влегол во игра 85'
Селектор:
Оскар Табарес
URU-CHI-2011-07-08.svg
Чиле
ЧИЛЕ:
ГО 1 Клаудио Браво Captain sports.svg
ДБ 5 Пабло Контрерас добил жолт картон во 23-тата минута 23'
ЦБ 3 Валдо Понсе
ЛБ 18 Гонсало Хара добил жолт картон во 37-мата минута 37' заменет 60'
ДС 4 Маурисио Исла
ЦС 17 Гари Медел
ЛС 8 Артуро Видал добил жолт картон во 70-тата минута 70'
НС 11 Луис Хименес
РК 7 Алексис Санчес добил жолт картон во 57-мата минута 57'
ЛК 15 Жан Бесежур заменет 73'
НА 9 Умберто Суасо заменет 73'
Замени:
СР 10 Хорхе Валдивиа влегол во игра 60'
НА 22 Естебан Паредес влегол во игра 73'
СР 6 Карлос Кармона влегол во игра 73'
Селектор:
Клаудио Борхи

Играч на Натпреварот:
Алексис Санчез (Чиле)

Помошници судии:
Николас Јегрос (Парагвај)
Ефраин Кастро (Боливија)
Четврт судија:
Раул Ороско (Боливија)

Перу - Мексико[уреди | уреди извор]

јули 8, 2011
21:45[1]
Перу  1 – 0  Мексико Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоза
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Гереро гол 82' Извештај
Перу
Мексико
Перу
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандез
ДБ 17 Џанкарло Кармона
ЦБ 3 Сантијаго Акасиете
ЦБ 2 Алберто Родригез
ЛБ 4 Валтер Вилчез (к)
ДС 5 Адан Балбин
ЦС 10 Риналдо Крузадо заменет 76'
ЦС 11 Карлсо Лобатон заменет 85'
ЛС 6 Хуан Мануел Варгас
ЦН 9 Паоло Гереро
ЦН 16 Луис Адвинкула заменет 46'
Замени:
ОД 19 Јошимир Јотун влегол во игра 46'
СР 8 Мишел Гевара влегол во игра 76'
СР 7 Џосемпир Балон влегол во игра 85'
Менаџер:
Серхио Маркарјан
PER-MEX-2011-07-08.svg
Мексико
МЕКСИКО:
ГО 1 Луис Ернесто Микел (к)
ДБ 22 Паул Агиљар заменет 46'
ЦБ 14 Нестор Араухо
ЦБ 19 Ектор Рејносо добил жолт картон во 71-вата минута 71'
ЦБ 21 Хирам Миер добил жолт картон во 58-мата минута 58'
ЛБ 23 Диего Рејес
ЦС 5 Дарвин Чавез заменет 73'
ЦС 11 Хавиер Акуино заменет 85'
ЛС 15 Хорхе Енрикез
ЦН 10 Џовани дос Сантос
ЦН 9 Рафаел Маркез Луго
Замени:
СР 17 Едгар Иван Пачеко влегол во игра 46'
ОД 16 Мигел Ангел Понче влегол во игра 73'
НА 18 Орибе Пералта влегол во игра 85'
Менаџер:
Луис Фернандо Тена

Играч на Натпреварот:
Хуан Мануел Варгас (Перу)

Помошници судии:
Рикардо Касас (Аргентина)
Диего Бонфа (Аргентина)
Четврт судија:
Салвио Фагундес (Бразил)

Чиле - Перу[уреди | уреди извор]

јули 12, 2011
19:15
Чиле  1 – 0  Перу Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоза
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Корзо гол 90+2' (а.г.) Извештај
Чиле
Перу
Чиле
ЧИЛЕ:
ГО 12 Мигел Пинто
ДБ 13 Марко Естрада
ЦБ 18 Гонзало Јара
ЛБ 3 Валдо Понсе
ДС 15 Жан Бесежур Red card 61'
ОС 2 Франциско Силва
ОС 6 Карлос Кармона
ЛС 16 Гонзало Фиеро заменет 57'
НС 11 ЛуиС Хименез
ЦН 22 Естебан Паредес заменет 57'
ЦН 9 Умберто Суазо (к)
Замени:
НА 7 Алексис Санчез влегол во игра 57'
СР 10 Хорхе Валдивиа влегол во игра 57'
Менаџер:
Клаудио Борги
CHI-PER-2011-07-12.svg
Перу
ПЕРУ:
ГО 12 Саломон Либман
ДБ 13 Ренцо Раворедо добил жолт картон во 21-вата минута 21'
ЦБ 21 Кристијан рамос добил жолт картон во 60-тата минута 60'
ЦБ 3 Сантијаго Акасиете (к) заменет 46'
ЦБ 17 Џанкарло Кармона Red card 61'
ЛБ 15 Алдо Корзо добил жолт картон во 11-тата минута 11'
ДК 7 Џосепмир Балон
ЦС 22 Антонио Гонзалез
ЛК 8 Михаел Гевара
ЦН 18 Вилијам Чироки
ЦН 14 Раул Руидијас
Замени:
ОД 4 Валтер Вилчес влегол во игра 46'
Менаџер:
Серхио Маркарјан

Играч на Натпреварот:
Вилијам Чироки (Перу)

Помошници судии:
Марсио Сантијаго (Бразил)
Уберто Клавијо (Колумбија)
Четврт судија:
Вилмар Ролдан (Колумбија)

Уругвај - Мексико[уреди | уреди извор]

јули 12, 2011
21:45
Уругвај  1 – 0  Мексико Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
А.Переира гол 14' Извештај
Уругвај
Мексико
Уругвај
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира
ЦБ 2 Диего Лугано (к)
ЦБ 4 Себастијан Коатес добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
ЛБ 11 Алваро Переира
ДС 20 Алваро Гонзалез заменет 68'
ЦС 15 Диего Перез
ЦС 17 Егидио Аревало
ЛС 7 Кристијан Родригез заменет 83'
ЦН 10 Диего Форлан заменет 89'
ЦН 9 Луис Суарез
Замени:
СР 14 Николас Лодеиро влегол во игра 68'
СР 8 Себастијан Егурен влегол во игра 83'
НА 13 Себастијан Абреу влегол во игра 89'
Менаџер:
Оскар Табарез
URU-MEX-2011-07-12.svg
Мексико
МЕКСИКО:
ГО 1 Луис Ернесто Микел (к)
ДБ 22 Паул Агуљар добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 46'
ЦБ 21 Хирам Миер добил жолт картон во 63-тата минута 63'
ЦБ 19 Ектор Рејносо
ЛБ 5 Дарвин Чавез
ЛС 14 Нестор Араухо
ЦС 15 Хорхе Енрикез
ЦС 23 Диего Рејес
ДС 16 Мигел Понсе заменет 70'
ЦН 10 Џовани дос Сантос заменет 46'
ЦН 9 Рафаел Маркез Луго добил жолт картон во 80-тата минута 80'
Замени:
СР 11 Хавир Агуино влегол во игра 46'
НА 18 Орибе Пералта влегол во игра 46'
СР 17 Едгар Иван Пачеко влегол во игра 70'
Менаџер:
Луис Фернандо Тена

Играч на Натпреварот:
Диего Форлан (Уругвај)

Помошници судии:
Ефраин Кастро (Боливија)
Луси Алварадо (Еквадор)
Четврт судија:
Карлсо Вера (Еквадор)

Референци[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Sequence of matches inverted from original schedule. „Два натпревари од Копа Америка 2011 се сменети на 8 јули“. CA2011.com. Јуни 15, 2011. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]