Матијас Фернандес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мати Фернандес
Лични податоци
Роден на 15 мај 1986(1986-05-15)(38 г.)
Роден во Буенос Аирес, Аргентина
Држава  Чиле
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Хуниор Атлетико Хуниор
Број 18
Младинска кариера
Коло Коло Коло Коло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2007 Коло Коло Коло Коло 82 (38)
2007-2009 Виљареал Виљареал 71 (7)
2009-2012 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 69 (12)
2012-2017 Фјорентина Фјорентина 96 (7)
2016-2017Милан Милан 13 (1)
2017-2019 Некакса Некакса 37 (4)
2019- Атлетико Хуниор Атлетико Хуниор 1 (0)
Репрезентација
2007 Чиле Чиле 20 13 (5)
2007- Чиле Чиле 74 (14)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Матијас Ариел Фернандес Фернандес, подобро познат како Мати Фернандес (роден во Буенос Аирес на 15 мај 1986) — чилеански фудбалер, играч од средниот ред на Атлетико Хуниор и на чилеанската репрезентацијата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]