Атлетико Хуниор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Колумбија Атлетико Хуниор
Atlético Junior emblem
Целосно име Клуб Атлетико Хуниор
Прекар(и) Ајкули
Основан 7 август 1924
Терен Стадион Метрополитано Роберто Мелендез
Баранквила, Колумбија
(Капацитет: 49,612)
Претседател Колумбија Алехандро Артета
Тренер Аргентина Мигел Анхел Лопез
Лига LigaAguila.png Категорија Примера А
2013 Апертура, 13-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm Junior2014L.png
Team colours
Kit body Junior2013V.png
Team colours
Kit right arm Junior2014L.png
Team colours
Kit shorts Junior L2012 - 2013.png
Team colours
Kit socks amkar1011a.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm Junior2014V.png
Team colours
Kit body Junior 2012 - 2013 V.png
Team colours
Kit right arm Junior2014V.png
Team colours
Kit shorts Junior 2012 - 2013 V.png
Team colours
Kit socks Junior2013 V.png
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клуб Атлетико Хуниор[1], исто така познат само како Хуниор, е професионален колумбиски фудбалски клуб со седиште во Баранквила, кој во моментов игра во Категорија Примера А. Хуниор е најсеверниот тим во Колумбија и единствен карибски тим во Категорија Примера А.

Клубот бил основан на 7 август, 1924 година. Познат е како Los Tiburones (Ајкулите), или Еl Equipo Tiburon (Тим Ајкула). Хуниор го имаат освоено колумбиското првенство седум пати (1977, 1980, 1993, 1995, 2004, 2010, и 2011 година). Клубот има 12 учества во Копа Либертадорес, а најдобар резултат му е полуфиналето во 1994 година.

Некои од најзначајните играчи кои играле за клубот се Елено де Фреитас, Гаринча, Дида, Хуан Рамон Вернон, Ефраин Санчез, Карлос Валдерама, Иван Рене Валенцијано, Теофило Гутиерез, Карлос Бака, Хулио Цесар Урибе и Џовани Ернандез.

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]