Николас Лодеиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николас Лодеиро
Urug tren (3).jpg
Лични податоци
Полно име Марсело Николас Лодеиро Бенитес
Роден на 21 март 1989 (1989-03-21) (34 г.)
Роден во Пајсанду, Уругвај
Држава Уругвај Уругвај
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс
Број 10
Младинска кариера
Насионал Насионал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2010 Насионал Насионал 43 (9)
2010-2012 Ајакс Ајакс 21 (2)
2012-2014 Ботафого Ботафого 47 (7)
2014-2015 Коринтијанс Коринтијанс 7 (0)
2015-2016 Бока Хуниорс Бока Хуниорс 30 (6)
2016- Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс 86 (24)
Репрезентација
2008-2009 Уругвај Уругвај 20 11 (5)
2009- Уругвај Уругвај 53 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Марсело Николас Лодеиро Бенитес (роден на 21 март 1989 година во Пајсанду) — уругвајски фудбалер, играч од средниот ред на Сиетл Саундерс и на уругвајската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Лодеиро е роден во 1989 година во Пајсанду, Уругвај, град кој се наоѓа во близина на границата со Аргентина. Своите први фудбалски чекори ги напрваил во младинските категории на локалниот клуб Барио Обреро. Но тој не останал тука премногу долго пред неговиот талент да го открие локалниот скаут Даниел Лопес кој го убедил да му се приклучи на младинскиот тим на Насионал Монтевидео на возраст од само 14 години.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „South American Under-20 Profile: Player Of The Second Day: Nicolás Lodeiro (Uruguay)“. goal.com. Посетено на 28 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]