Вил Бруин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вил Бруин
Will Bruin Sounders.jpg
Лични податоци
Роден на 24 октомври 1989 (1989-10-24) (31 г.)
Роден во Сент Луис, САД
Држава  САД
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс
Број 17
Младинска кариера
Flag red HEX-CE2931.svg Индијана Хузиерс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2016 Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо 178 (50)
2016- Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс 60 (18)
Репрезентација
2013- САД САД 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Вилијам "Вил" Кристофер Бруин (англиски: Will Bruin; р. 24 октомври 1989 во Сент Луис) — американски фудбалер, напаѓач на Сиетл Саундерс во МЛС.