Прејди на содржината

Валтер Гаргано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валтер Гаргано
Лични податоци
Роден на 23 јули 1984(1984-07-23)(39 г.)
Роден во Пајсанду, Уругвај
Држава Уругвај Уругвај
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Пењарол Пењарол
Број 23
Младинска кариера
Данубио Данубио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2007 Данубио Данубио 102 (3)
2007-2015 Наполи Наполи 189 (4)
2012-2013Интер Интер 28 (0)
2013-2014Парма Парма 22 (1)
2015-2017 Монтереј Монтереј 64 (0)
2017- Пењарол Пењарол 22 (1)
Репрезентација
2006- Уругвај Уругвај 37 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Валтер Алехандро Гаргано Гевара (роден на 23 јули 1984, во Пајсанду) — уругвајски фудбалер, играч од средниот ред на Пењарол.

Тој е поранешен репрезентативец на Уругвај. За уругвајската репрезентација дебитирал на Копа Америка 2007, а бил дел и од Светското првенство 2010 во Јужна Африка и Светско првенство 2014 во Бразил, како и Копа Америка 2011 на која Уругвај бил шампион.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]