Прејди на содржината

ФК Ботафого

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Ботафого
Целосно имеБотафого де Футбол е Регатес
ПрекариФогао (The Great Fire)
A Estrela Solitária (The Lone Star)
O Glorioso (The Glorious One)
O Mais Tradicional (The Most Traditional)
Основан1 јули 1894; пред 130 години (1894-07-01), како веслачки клуб
12 август 1904; пред 119 години (1904-08-12), како фудбалски клуб
СтадионEstádio Nilton Santos
(Капацитет: 46,831[1])
ПретседателКарлос Едуардо Переира
ТренерЖаир Вентура
ЛигаБразилско првенство на Серија А
Кампионата Кариока
2016Серија A, 5ти (квалификувани за Либертадорес)
Мреж. место[www.botafogo.com.br Службено мрежно место]
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Фудбалски клуб Ботафого (португлски|Botafogo de Futebol e Regatas) е бразилска спортска асоцијација од Рио де Жанеиро. Рангиран е како дванаести на листата ФИФА најдобри клубови во 20 век.[2] Иако се натпреваруваат во голем број различни спортови, Ботафого е познат по својот фудбалски тим кој настапува во, државниот,првенство ма кариоките, Рио де Жанеиро, државна лига и Бразилска Серија А. Во 2000 година, Ботафого завршил на 12 то место со гласање од страна на претплатниците на "ФИФА списание" за ФИФА клуб на векот.[3][4]

Покрај тоа, клубот има некои од најдобрите рекорди на бразилскиот фудбал, како најголем број на непобедении натпревари: 52 натпревари помеѓу 1977 и 1978 година;[5] и рекорд нанатпревари без пораз на : 42, исто така помеѓу 1977 и 1978 година;[6] најголем број учества на фудбалери во вкупните натпревари на Бразилската фудбалска репрезентација (со оглед на официјалните и неофицијалните игри): 1.094 учества[7] и најголемиот број играчи доделени на бразилската репрезентација за Светските првенства.[8] Клубот сè уште е одговорен за најголемата победа што некогаш била забележана во бразилскиот фудбал: 24-0 против Спорт Клубот Мангерјера во 1909 година.[9]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 2017-10-14.
  2. „web.archive.org“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-04-23. Посетено на 23 март 2011.
  3. „The FIFA Club of the Century“ (PDF). FIFA. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 April 2007. Посетено на 11 August 2016.
  4. „FIFA World Player 2000 award information“. FIFA.com. 6 December 2000. Архивирано од изворникот на 2017-12-01. Посетено на 7 July 2017.
  5. „Botafogo 1x0 Flamengo - Jogo da invencibilidade (1979)“. Rádio Botafogo. 18 July 2011. Архивирано од изворникот на 2016-03-08. Посетено на 11 August 2016.
  6. „Botafogo é recordista de invencibilidade no futebol brasileiro“. Fala Glorioso. 17 September 2014. Архивирано од изворникот на 2014-08-11. Посетено на 27 July 2014.
  7. „Jogadores cedidos por clube na história da Seleção Brasileira“. RSSSF Brasil. Посетено на 18 November 2015.
  8. „Copa: Botafogo segue líder entre clubes que mais cederam jogadores à Seleção“. GloboEsporte.com. 7 May 2014. Посетено на 7 May 2014.
  9. „Maior goleada da história do futebol brasileiro completa um século“. GloboEsporte.com. 25 May 2009. Посетено на 27 July 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]