Алваро Рафаел Гонсалес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уругвај Алваро Гонсалес
Alvaro gonzalez.jpg
Лични податоци
Роден на 29 октомври 1984 (1984-10-29) (36 г.)
Роден во Монтевидео, Уругвај
Држава Уругвај Уругвај
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција десно крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Насионал Насионал
Број 15
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2007 Дефенсор Спортинг Дефенсор Спортинг 47 (4)
2007-2009 Бока Хуниорс Бока Хуниорс 33 (1)
2009-2010 Насионал Насионал 37 (3)
2010-2017 Лацио Лацио 113 (4)
2015Торино Торино 4 (0)
2015-2016Атлас Атлас 16 (0)
2017- Насионал Насионал 16 (1)
Репрезентација
2006- Уругвај Уругвај 66 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Алваро Рафаел Гонсалес Луенго (роден на 29 октомври 1984 година во Монтевидео) — уругвајски фудбалер, играч од средниот ред, на Насионал Монтевидео.

Неговиот прекар е Ел Тата (превод на мак. Мудар), бидејќи како дете имал импостиран глас како возрасна личност.[1]

Тој е и поранешен репрезентативец на Уругвај со кој бил шампион на Копа Америка 2011.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]