Гастон Рамирес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гастон Рамирес
Лични податоци
Полно име Гастон Ексекиел Рамирес Переира
Роден на 2 декември 1990(1990-12-02)(33 г.)
Роден во Фрај Бентос, Уругвај
Држава Уругвај Уругвај
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија
Број 11
Младинска кариера
Пењарол Пењарол
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2010 Пењарол Пењарол 42 (8)
2010-2012 Болоња Болоња 58 (12)
2012-2016 Саутхемптон Саутхемптон 48 (6)
2014-2015Хал Сити Хал Сити 7 (0)
2016-2017 Мидлсбро Мидлсбро 42 (9)
2017- Сампдорија Сампдорија 57 (7)
Репрезентација
2009 Уругвај Уругвај 20 3 (0)
2012 Уругвај Уругвај 23 5 (2)
2009- Уругвај Уругвај 43 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Гастон Ексекиел Рамирес Переира (роден на 2 декември 1990 година во Фрај Бентос) — уругвајски фудбалер, играч од средниот ред на Сампдорија и на уругвајската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]