Абел Ернандес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уругвај Абел Ернандес[1]
Лични податоци
Роден на 8 август 1990(1990-08-08)(33 г.)
Роден во Пандо, Уругвај
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Хал Сити Хал Сити
Број 9
Агент Уругвај Оскар Бентанкур
Младинска кариера
Пењарол Пењарол
Сентрал Еспањол Сентрал Еспањол
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Сентрал Еспањол Сентрал Еспањол 30 (9)
2008-2009 Пењарол Пењарол 8 (3)
2009-2014 Палермо Палермо 111 (31)
2014- Хал Сити Хал Сити 99 (36)
Репрезентација
2008-2010 Уругвај Уругвај 20 11 (9)
2012 Уругвај Уругвај 23 3 (1)
2010- Уругвај Уругвај 11 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16 јануари 2012

Абел Матијас Ернандес Платеро (роден во Пандо на 8 август 1990) — уругвајски фудбалер, напаѓач, на англискиот Хал Сити во Премиер лигата и на Уругвајската репрезентација.

Неговиот прекар е La Joya (превод на мак. - скапоцен камен).[2]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Брз играч со одлична техника, добар во воздухот со силен и прецизен удар со глава.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Италија Палермо[уреди | уреди извор]

Уругвај Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ABEL MATHIAS PLATERO HERNANDEZ“ (италијански). US Liverpool. Архивирано од изворникот на 8 February 2009. Посетено на 2009-02-12.
  2. Palermo, Hernàndez la scheda Tuttomercatoweb.com