Орибе Пералта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орибе Пералта
Лични податоци
Роден на 12 јануари 1984
Роден во Тореон, Мексико
Држава Мексико Мексико
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Предлошка:Fb team Guadalajara
Број 24
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003 Морелија Морелија 2 (0)
2003-2004 Леон Леон 33 (10)
2004-2006 Монтереј Монтереј 64 (11)
2005Предлошка:Fb team Guadalajara 0 (0)
2006-2014 Сантос Лагуна Сантос Лагуна 226 (82)
2008-2009Предлошка:Fb team Chiapas 35 (12)
2014-2019 Предлошка:Fb team America 182 (60)
2019-Предлошка:Fb team Guadalajara 8 (1)
Репрезентација
2004- Мексико Мексико 13 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 14 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 јануари 2011

Орибе Пералта Моронес (роден на 12 јануари 1984 во Тореон) — мексикански фудбалер, напаѓач на Гвадалахара во мексиканското првенство.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во кариерата двапати во дресот на Сантос Лагуна постигнувал хет-трик против Морелија на 16 мај 2010 во победата на неговиот тим дома од 7-1 и против Пачука на гости во победа од 4-1.

Тој е и репрезентативец на Мексико од 2005 година и досега има собрано 13 натпревари во дресот со државниот грб и постигнато 2 гола.

Пералта бил дел и од репрезентацијата на Мексико која настапи на Олимписките игри во Лондон 2012 и го освои златниот медал. Токму тој беше стрелец на двата гола во финалето на турнирот против Бразил.

Титули[уреди | уреди извор]

Сантос Лагуна[уреди | уреди извор]

Мексико[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]