Фудбалска репрезентација на Ангола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ангола
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Palancas Negras
(црните импали)
СојузFederação Angolana
de Futebol
СелекторЛуис Оливеира Гонсалвес
Најмногу настапиФабрис "Аква" Масеио (68)
Најдобар стрелецФабрис "Аква" Масеио (30)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Ангола 1 - 0 Куба
(Ангола; 1 јуни 1977)
Најголема победа
Ангола 7 - 1 Свазиленд
(Луанда, Ангола; 23 април 2000)
Најлош пораз
Португалија 6 - 0 Ангола
(Лисабон, Португалија; 23 март 1989)
Светско првенство
Учества1
Најдобар резултат-
Куп на африканските нации
Учества3
Најдобар резултатРунда 1, сите

Фудбалската репрезентација на Ангола, со прекар Palancas Negras ("црните импали") е репрезентацијата на Ангола кој е контролиран од анголската фудбалска федерација. На 8 октомври 2005 година, Ангола се квалифицира за светскиот куп за првпат.

Клучни играчи[уреди | уреди извор]

Flag of Angola Flag of Angola

Федерација | Државна репрезентација | Girabola | Angolan Cup | Angolan SuperCup

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп


Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД