Андрија Живковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Андрија Живковиќ (11 јули 1996) е српски професионален фудбалер кој играл како крилен напаѓач за грчкиот суперлигашки клуб ПАОК и за репрезентацијата на Србија.[1]

Тој е најмладиот играч кој некогаш настапил за сениорската репрезентација на Србија, како и најмладиот капитен на Партизан во историјата на клубот.

Живковиќ бил витален член на репрезентацијата на Србија до 20 години која го освоила Светското првенство за играчи до 20 години во 2015 година, постигнувајќи два гола и две асистенции.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Партизан[уреди | уреди извор]

Живковиќ му се приклучил на Партизан во септември 2009 година. Тој бил член на перспективната генерација на клубот, покрај Данило Пантиќ и Немања Радоњиќ, меѓу другите.[2]

Сезона 2012-13[уреди | уреди извор]

Живковиќ го имал своето натпреварувачко деби за нивниот прв тим во лигашкиот натпревар против Нови Пазар на 28 април 2013 година, заменувајќи го Дарко Брашанац по 65 минути од натпреварот кој завршил нерешено без голови.[3] Тоа бил неговиот единствен настап во сезоната 2012-13, а клубот ја освоил шестата последователна шампионска титула.

Сезона 2013-14[уреди | уреди извор]

По долги преговори, Живковиќ го потпишал својот прв професионален договор со Партизан на 23 август 2013 година, на тригодишен договор.[4] Тој го постигнал својот прв натпреварувачки гол за клубот само два дена подоцна, откако влегол како замена за Никола Нинковиќ во победата на домашен терен со 5–1 над Раднички Крагуевац.[5] Потоа, Живковиќ постигнал гол во следните три лигашки натпревари, во победата од 3–1 на домашен терен над Рад, во победата од 2–1 на гости против Слобода Ужице, како и во победата од 2–0 на домашен терен над ОФК Белград.[6]

На 4 март 2014 година, Живковиќ станал најмладиот капитен на Партизан на сите времиња со 17 години, 7 месеци и 18 дена. Оваа чест претходно ја имал Никола Нинковиќ, кој бил капитен на тимот со 17 години, 10 месеци и 12 дена.[7] Во својата прва целосна сениорска сезона, Живковиќ одиграл вкупно 25 настапи во сите натпреварувања и постигна пет гола.

Сезона 2014-15[уреди | уреди извор]

Во својата трета сениорска сезона, Живковиќ играл редовно од почетокот на сезоната, иако не можел да постигне гол во ниту едно натпреварување. Тој, исто така, се појавил на пет натпревари од групната фаза на УЕФА Лига Европа. Откако не успеал да ја погоди мрежата за гол неколку месеци, тој го постигнал својот прв гол во сезоната во победата од 5-1 во домашната лига над Борац Чачак на 7 декември 2014 година. Тој го подобри својот резултат по зимската пауза постигнувајќи уште четири гола во лигата, вклучително и во победата со 3-1 на гости против ОФК Београд на 13 април 2015 година.[8] Севкупно, Живковиќ забележал 40 настапи во сите натпреварувања и постигнал седум гола, а клубот ја освои шампионската титула.[9]

Сезона 2015-16[уреди | уреди извор]

Откако го пропуштил поголемиот дел од претсезонскиот распоред на тимот поради репрезентативна должност, Живковиќ го направил својот прв настап во сезоната во победата со 1-0 на домашен терен над Дила Гори во првиот натпревар од второто квалификациско коло на Лигата на шампионите на 14 јули 2015 година. Тој влезе на теренот како замена во 60 минута за Абубакар Оумару, успевајќи да се избори за слободен удар во 81 минута, што на крајот ќе резултирало со победнички гол.[10] На 17 јули 2014 година, Живковиќ постигнал еден гол на отворањето на лигата против Металац Горњи Милановац, а натпреварот завршил 4–0. Потоа го постигнал својот прв гол за клубот во натпреварувањата на УЕФА, наоѓајќи го патот до мрежата во победата на домашен терен со 4–2 над Стеауа Букурешт на 5 август 2015 година. Тој исто така направил асистенција во натпреварот и му помогнал на Партизан да стигне до плеј-оф рундата од Лигата на шампионите.[11]

На 17 септември, Живковиќ постигнал гол и асистенција во победата со 3–2 на домашен терен над АЗ во воведното коло од групната фаза на Лига Европа.[12] Тој потоа постигнал гол во победата од 3-1 на гости против Аугсбург на 1 октомври.[13] Во петтото коло од групната фаза, Живковиќ ја продолжил својата форма, постигнувајќи го победничкиот гол против АЗ во победата на гости со 2-1 на 26 ноември.[14]

На 4 февруари 2016 година, Живковиќ билсуспендиран од првиот тим бидејќи одбил да го продолжи договорот со клубот.[15]

Бенфика[уреди | уреди извор]

На 5 јули 2016 година, Живковиќ потпишал петгодишен договор со португалскиот шампион СЛ Бенфика.[16] Го добил дресот со број 17. На 2 октомври дебитирал за Бенфика, влегувајќи во игра во 84 минута на местото на Гонсало Гуедес. Тој го направил своето деби во Лигата на шампионите, пет месеци подоцна во поразот на гости со 4-0 од Борусија Дортмунд.[17] Ја завршил сезоната освојувајќи ја титулата во лигата со Бенфика, без постигнат гол во 15 лигашки натпревари. Вкупно настапил на 24 натпревари и постигнал еден гол во националниот куп. Живковиќ го одиграл својот прв натпревар во Бенфика во сезоната 2017-18 против Рио Аве.

ПАОК[уреди | уреди извор]

На 8 септември 2020 година, ПАОК го објавил потпишувањето на Живковиќ како слободен трансфер. 24-годишниот српски репрезентативец претходно бил ослободен од Бенфика како дел од нивниот летен ремонт, а со ПАОК потпиша двегодишен договор за необјавена сума на пари. За Бенфика настапил на 88 натпревари, постигнувајќи четири гола и 24 асистенции. Во неговиот прв официјален натпревар за ПАОК тој постигнал гол против неговиот претходен тим Бенфика, кој како резултат на тоа, го пропуштил плеј-офот во Лигата на шампионите.[18] На 15 септември 2020 година, Живковиќ го постигнал победничкиот гол кога ПАОК обезбеди пласман во плеј-оф рундата од Лигата на шампионите, откако го совлада својот поранешен клуб Бенфика во Солун со 2–1 во 3 квалификациско коло.[19] На 5 ноември 2020 година, тој постигнал гол во победата од 4-1 на домашен терен, 2020–21 на УЕФА Лига Европа во групната фаза на натпреварот против ПСВ Ајндховен, помагајќи му на ПАОК да ја зголеми можноста за пласман во следната фаза од Лигата на Европа на УЕФА.[20] Меѓу некои други најважни моменти, на 29 април 2021 година, му помогнал на неговиот клуб да ги запечати квалификациите за финалето на Купот на Грција со спектакуларен лоб во продолжението, формирајќи домашен натпревар со победа од 2-1 против ривалите АЕК Атина.[21] Живковиќ го освоил Купот на Грција, неговиот прв трофеј со ПАОК, откако му помогнал на својот тим да победи во финалето против Олимпијакос со 1-2, давајќи асистенција на еден од своите соиграчи во 90 минута.

На 30 октомври 2021 година, Андрија се согласи на тригодишно продолжување на договорот за годишна сума поголема од 1.000.000 евра, до летото 2024 година.[22] На 9 декември, тој дал гол со глава, победувајќи на домашен терен на Конференциската Лига Европа на УЕФА со 2-0 против Линколн Сити ФК, запечатувајќи ги квалификациите на клубот во фазата на плеј-оф рундата на Нокаут, за прв пат во последните пет години.[23]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Андрија Живковиќ во акција на Светското првенство во фудбал 2018 година

Живковиќ бил клучен член на репрезентацијата на Србија до 17 години во два квалификациски циклуси на УЕФА за Европското првенство до 17 години[24] но не успеал да им помогне да стигнат до завршниот турнир во двата наврати. Тој потоа го добил својот прв повик за сениорската репрезентација од менаџерот Синиша Михајловиќ, по неговите настапи на клупско ниво. На 11 октомври 2013 година, Живковиќ стана најмладиот играч кој некогаш дебитирал за Србија, на возраст од 17 години, откако влегол како замена за Зоран Тошиќ во пријателската победа на домашен терен со Јапонија со победа од 2–0.[25]

Потоа, Живковиќ учествувал на Европското првенство за играчи до 19 години на УЕФА 2014 година. Тој се појавил на воведните два натпревари на турнирот, пред да го напушти тимот по одлука на неговиот клуб.[26] Србија на крајот беше елиминирана од Португалија по изведувањето пенали во полуфиналето на натпреварувањето.

Исто така, Живковиќ бил избран да ја претставува својата земја на Светското првенство У-20 на ФИФА 2015 година. ИграЛ на сите седум натпревари на неговиот тим, бидејќи тие го освоиле златниот медал.[27] Понатаму, Живковиќ успеал да постигне гол во два наврати, вклучително и директен слободен удар против Мексико, за крајот да биде избран за најдобар гол на турнирот.[28]

Сениорски тим[уреди | уреди извор]

Живковиќ го направил своето деби за фудбалската репрезентација на Србија на 11 октомври 2013 година, станувајќи најмладиот играч во историјата на српскиот тим кој дебитирал.[29]

Во јуни 2018 година, Живковиќ бил вклучен во последниот тим од 23 играчи за Светското првенство во фудбал 2018 година,[30] каде што се појавил на натпреварот против Бразил.[31]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Партизан

Бенфика

ПАОК

 • Куп на Грција: 2020–21 [32]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Србија

 • Светско првенство на ФИФА до 20 години: 2015 година

Индивидуален[уреди | уреди извор]

 • Спортист на годината на Ниш (2015)[33]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Zivkovic rescinde contrato (Benfica)“. A Bola (португалски). Архивирано од изворникот на 2023-05-16. Посетено на 2020-08-26.
 2. „Treći Živković u Partizanu“ (српски). mozzartsport.com. 17 April 2013. Архивирано од изворникот на 17 September 2017. Посетено на 31 July 2015.
 3. „Nadolaze 'mladi lavovi' (српски). partizan.rs. 16 June 2013. Посетено на 16 June 2013.
 4. 'Džinka' iz Niša u profesionalnom pogonu“ (српски). partizan.rs. 23 August 2013. Посетено на 4 January 2015.
 5. „Rekli su mu samo gazi i on je odmah počeo da gazi - Andrija Živković!“ (српски). mozzartsport.com. 25 August 2013. Архивирано од изворникот на 18 September 2017. Посетено на 31 July 2015.
 6. „Živković blistao, Partizan pobedio“ (српски). b92.net. 21 September 2013. Посетено на 31 July 2015.
 7. „NAJMLAĐI KAPITEN: Andrija Živković ušao u istoriju“ (српски). kurir-info.rs. 4 March 2014. Посетено на 21 April 2014.
 8. „Živković i Šaponjić za novih +5“ (српски). b92.net. 13 April 2015. Посетено на 31 July 2015.
 9. „Season review: Serbia“. uefa.com. 8 July 2015. Посетено на 31 July 2015.
 10. „BABOVIĆ IZ SLOBODNJAKA PROBIO BUNKER: Partizan srušio Dilu u 83. minutu (FOTO)“ (српски). telegraf.rs. 14 July 2015. Посетено на 23 July 2015.
 11. „Preokret Partizana za plej-of i Evropu!“ (српски). b92.net. 5 August 2015. Посетено на 26 November 2015.
 12. „Partizan too strong for ten-man AZ“. uefa.com. 17 September 2015. Посетено на 26 November 2015.
 13. „Ten-man Partizan power to Augsburg win“. uefa.com. 1 October 2015. Посетено на 26 November 2015.
 14. „Partizan score late to beat AZ and close on last 32“. uefa.com. 26 November 2015. Посетено на 26 November 2015.
 15. „Saopštenje FK Partizan“ (српски). partizan.rs. 4 February 2016. Посетено на 16 April 2016.
 16. „Zivkovic é reforço por cinco temporadas“ [Zivkovic signs por five seasons]. S.L. Benfica (португалски). 5 July 2016. Архивирано од изворникот на 2016-07-05. Посетено на 5 July 2016.
 17. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име soccerbase.com.
 18. „Από Πορτογαλία μέχρι... Βραζιλία έφτασε η είδηση της μεταγραφής Ζίβκοβιτς στον ΠΑΟΚ“ (грчки). www.metrosport.gr. 8 September 2020. Посетено на 8 September 2020.
 19. „ΠΑΟΚ - Μπενφίκα Live: Το τρίτο ημίχρονο του "θριάμβου" της Τούμπας“ (грчки). www.onsports.gr. 15 September 2020. Посетено на 15 September 2020.
 20. „ΠΑΟΚ - Αϊντχόφεν 4-1: Μαγεία με Γκαρσία“ (грчки). www.sport24.gr. 5 November 2020. Посетено на 5 November 2020.
 21. „Comeback win and a place in the final“ (грчки). www.paokfc.gr. 29 April 2021. Посетено на 1 May 2021.
 22. „ΠΑΟΚ: Ο Άντριγια Ζίβκοβιτς συμφώνησε για συμβόλαιο τριών χρόνων, απομένουν μόνο οι υπογραφές“ (грчки). www.sport24.gr. 27 August 2021.
 23. „ΠΑΟΚ-Λίνκολν 2-0: Και τον Φλεβάρη θα παίζει Ευρώπη ο "Δικέφαλος"!“ (грчки). www.novasports.gr. 9 December 2021.
 24. „Serbia and Belarus celebrate progress“. uefa.com. 30 September 2012. Посетено на 31 July 2015.
 25. „Živković: Još nisam svestan“ (српски). b92.net. 11 October 2013. Посетено на 31 July 2015.
 26. „Paunović: Partizan vratio Živkovića“ (српски). b92.net. 24 July 2014. Посетено на 31 July 2015.
 27. „Ecstasy in Auckland as Serbia make history“. fifa.com. 20 June 2015. Архивирано од изворникот на 20 June 2015. Посетено на 31 July 2015.
 28. „Zivkovic strike voted New Zealand's best“. fifa.com. 26 June 2015. Архивирано од изворникот на 29 June 2015. Посетено на 26 June 2015.
 29. „Pao još jedan rekord: Andrija Živković postao najmlađi debitant u dresu Srbije“. blic.rs (српски). Посетено на 12 October 2013.
 30. „Soccer: Krstajic names Serbia's final 23-man World Cup squad“. reuters.com. 1 June 2018. Посетено на 6 June 2018.
 31. Andrew Das (27 June 2018). „World Cup: Brazil cruises into next round with easy victory“. The New York Times. Посетено на 27 June 2018.
 32. „Paok win Greek cup final over Olympiakos“. Greek City Times. 23 May 2021. Посетено на 24 May 2021.
 33. „Živkoviću nagrada "Sportska ličnost godine Niša" (српски). novosti.rs. 15 December 2015. Посетено на 19 December 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]