Дарко Брашанац

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дарко Брашанац (12 февруари 1992) е српски професионален фудбалер, кој игра за шпанскиот клуб Осасуна како централен играч .

Брашанац ја претставувал својата земја на сите младински меѓународни нивоа, собирајќи повеќе од 35 настапи, пред да дебитира за неговиот тим за сениорци во 2015 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Партизан[уреди | уреди извор]

Откако започнал на 6-годишна возраст во неговиот локален клуб Златибор Чајетина, Брашанац се преселил во Партизан сè уште како приправник во 2005 година. Тој бил еден од најперспективните членови на тимот предводен од Слаѓан Чеповиќ кој победил на бројни меѓународни турнири за млади.[1][2] Следствено, Брашанац бил промовиран во постариот одред во јануари 2010 година.[3] Тој го направил своето деби за Партизан во конкуренција на гостувањето кај Хајдук Кула во гостински терен со 2-0 на 14 март 2010 година, како замена за Клео во 80-та минута [4] До крајот на сезоната 2009-10, Браќанац забележа уште два настапи во лигата, бидејќи клубот ја освои својата трета последователна шампионска титула.

Во јуни 2010 година, заедно со Марко Чеповиќ и Матија Настасиќ, Брашанац го потпишале својот прв професионален договор со Партизан.[5] Тој го направил својот прв настап во новата сезона на 4 септември 2010 година, заменувајќи го Саша Илиќ во победата над Хајдук Кула во домашната лига со 2: 0. На 8 декември 2010 година, Брашанац го имал своето деби во Лигата на шампионите на УЕФА во пораз од 1-3 на гостувањето кај Арсенал на стадионот „Емирати“, влегувајќи како замена за време на повредите за Алмами Мореира .[6] Тој настапил на шест настапи во сите натпреварувања во кампањата 2010-11 година, бидејќи клубот го освои двојникот.

Во август 2011 година, Брашанац бил испратен на шестмесечен заем во Смедерево .[7] Тој го постигнал својот прв гол во кариерата за сениори на 26 октомври 2011 година, израмнувајќи го израмнувачкиот погодок во ремито 1-1 на Купот на Србија со Слобода Ужице . Тие на крајот минале во следната рунда со пенали. Во февруари 2012 година, Брашанац бил позајмен назад во Смедерево до крајот на сезоната. Тој го постигнал својот прв лигашки погодок на 4 март 2012 година, наоѓајќи ја мрежата во победата од 1: 0 против БСК Борча . Вкупно, Брашанац настапил на 24 натпревари во лигата и постигна два гола во кампањата во периодот 2011-12 .

По една сезонска позајмица, Брашанац се вратил во Партизан, но ретко бил избран да игра во првата половина од кампањата во периодот 2012-13, остварувајќи само два настапи во националниот куп. Тој на крајот добил поголема минутажа во втората половина од сезоната, често играјќи во почетниот состав. Брашанац го постигнал својот прв гол за клубот на 6 март 2013 година, постигнувајќи погодок директно од аголот во победата од 4-0 на гостувањето кај БСК Борча во гостински терен со 4-0.[8]

На 7 декември 2013 година, Брашанац го постигнал својот прв гол во тековната сезона, постигнувајќи го победникот во победата од 1-0 на гостувањето кај Шукаришки . Потоа, тој потпишал договор што ќе го задржи во клубот до летото 2017 година.[9] После тоа, Браќанац станал редовен играч на првиот тим, пропушти само еден од 15 натпревари во лигата во вториот дел од кампањата во периодот 2013-14 . Тој продолжил редовно да игра на почетокот на сезоната 2014-15, добивајки ги сите шест стартови во квалификациите за натпреварувањата на УЕФА, пред да претрпи скршеница на реброто додека играше за националниот младински тим во септември 2014 година.[10] По целосно закрепнување, Браќанац се врати во почетниот состав по зимската пауза, помагајќи му на Партизан да ја освои шампионската титула.

Во сезоната 2015–16, Брашанац бил стартер на Партизан, забележа 40 настапи и постигна четири гола во сите натпреварувања, бидејќи клубот го освоил домашниот куп по пет години.

Бетис[уреди | уреди извор]

Во август 2016 година, Брашанац бил префрлен во шпанскиот клуб Бетис со петгодишен договор.[11] Тој го направи своето официјално деби за андалузиската екипа на 11 септември 2016 година, одигра цели 90 минути и доби жолт картон во победата од 3: 2 против Валенсија на гости. На 23 април 2017 година, Брашанац го постигна својот прв гол во Ла Лига, давајќи му победа на неговиот тим од 1-0 на гостувањето кај Селта .

Заеми на Леганес и Алавес[уреди | уреди извор]

На 30 август 2017 година, Брашанац бил позајмен на клупскиот клуб ЦД Леганес за една година.[12] Приближно една година подоцна, тој се приклучи на Депортиво Алавес во истата категорија, исто така, во привремена зделка.[13]

Осасуна[уреди | уреди извор]

На 22 јули 2019 година, Брашанац се согласил на договор на три години со ново промовираниот клуб Осасуна, за сума од 1 милион и дополнителни 750.000 € во бонуси, со Бетис задржување на 10% на иднината продажба; неговата клаузула за ослободување беше утврдена на 8 милиони евра.[14]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Брашанац бил редовен член на репрезентацијата на Србија до 17 години . Тој исто така ја претставувал Србија на УЕФА првенството до 19 години во 2011 година . Тие стигнаа до полуфиналето на турнирот и беа елиминирани од Чешка . На почетокот на 2013 година, Брашанац дебитирал за Србија до 21 година и веднаш станал редовен член на тимот. Тој го постигнал својот прв гол за тимот до 21 година во победата од 3: 0 над Белгија на 5 март 2014 година.[15] Брашанац исто така бил член на последниот состав на УЕФА првенството до 21 година до 2015 година .

На 4 септември 2015 година, Брашанац го имал своето целосно меѓународно деби за Србија, играјќи ги целите 90 минути во победата на Ерменија во квалификациите за ЕП 2016 за УЕФА 2-0.[16] Тој исто така беше неискористена замена во последните два квалификациски натпревари на тимот на УЕФА Евро 2016 против Албанија и Португалија во октомври 2015 година.[17][18]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Интернационално Вкупно
Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Партизан 2009–10 година 3 0 0 0 0 0 3 0
2010–11 4 0 1 0 1 0 6 0
2012–13 година 11 1 2 1 0 0 13 2
2013–14 18 2 1 0 2 0 21 2
2014-15 година 17 1 3 1 6 0 26 2
2015–16 25 3 5 0 10 1 40 4
2016–17 4 0 0 0 2 0 6 0
Вкупно 82 7 12 2 21 1 115 10
Смедерево (заем) 2011–12 24 2 3 1 - 27 3
Бетис 2016–17 25 1 1 0 - 26 1
Леганес (заем) 2017–18 година 23 2 5 0 - 28 2
Алавес (заем) 2018–19 18 0 2 0 - 20 0
Вкупно кариера 172 12 23 3 21 1 216 16

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Обновено на 7 May 2018
Репрезентација Година Настапи Голови
Србија 2015 година 1 0
2016 година 2 0
Вкупно 3 0

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Omladinska škola za ponos!“. partizan.rs. 13 June 2008. Посетено на 11 December 2015.[мртва врска]
 2. „Partizan pobednik 27. Memorijala Stevan Nešticki“. partizan.rs. 8 June 2009. Посетено на 11 December 2015.[мртва врска]
 3. „Darko se nameće samo radom“. partizan.rs. 26 January 2010. Посетено на 28 June 2011.[мртва врска]
 4. „Dan posle Kule“. partizan.rs. 15 March 2010. Посетено на 28 June 2011.[мртва врска]
 5. „Mladost nadolazi“. partizan.rs. 24 June 2010. Посетено на 20 March 2012.[мртва врска]
 6. „Walcott settles Arsenal nerves to seal passage“. uefa.com. 8 December 2010. Посетено на 20 March 2012.
 7. „Darko Brašanac pozajmljen Smederevu“. b92.net. 19 August 2011. Посетено на 28 October 2011.
 8. „Partizan ubedljiv u Borči za +8“. b92.net. 6 March 2013. Посетено на 11 December 2015.
 9. „Brašanac produžio ugovor“. partizan.rs. 17 January 2014. Архивирано од изворникот на 2014-08-25. Посетено на 18 June 2014.
 10. „Peh za Partizan pred Ligu Evrope: Brašanac slomio rebro i oštetio plućnu maramicu!“. blic.rs. 6 September 2014. Посетено на 19 March 2017.
 11. „Darko Brašanac prešao u Betis iz Sevilje“. partizan.rs. 26 August 2016. Архивирано од изворникот на 2019-05-30. Посетено на 19 March 2017.
 12. „Real Betis and CD Leganés reach an agreement for the loan of Brasanac“. Real Betis. 30 August 2017. Архивирано од изворникот на 31 August 2017. Посетено на 30 August 2017.
 13. „Darko Brasanac se marcha cedido al Deportivo Alavés“ [Darko Brasanac moves out on loan at Deportivo Alavés] (шпански). Real Betis. 31 August 2018. Архивирано од изворникот на 1 September 2018. Посетено на 31 August 2018.
 14. „Darko Brasanac, nuevo jugador de Osasuna hasta 2022“ [Darko Brasanac, new player of Osasuna until 2022] (шпански). CA Osasuna. 22 July 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-22. Посетено на 22 July 2019.
 15. „Mitrović heads Serbia to Belgium success“. uefa.com. 5 March 2014. Посетено на 11 December 2015.
 16. „Serbia see off Armenia for first win“. uefa.com. 4 September 2015. Посетено на 8 March 2016.
 17. „Serbia spoil Albania's big night“. uefa.com. 8 October 2015. Посетено на 8 March 2016.
 18. „Moutinho magic keeps Portugal buoyant“. uefa.com. 11 October 2015. Посетено на 8 March 2016.