Бранислав Ивановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бранислав Ивановиќ
Бранислав Ивановиќ со Зенит во 2017
Лични податоци
Полно име Бранислав Ивановиќ
Роден на 22 февруари 1984(1984-02-22)(40 г.)
Роден во Сремска Митровица, СФРЈ
Висина 1.88м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Зенит
Број 60
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 Срем 19 (2)
2003–2006 ОФК Београд 55 (5)
2006–2008 Локомотив Москва 54 (5)
2008– 2016 Челзи 261 (22)
2017– ФК Зенит 67 (4)
Репрезентација
2003–2007 Србија и Црна ГораСрбија 21 38 (4)
2005– СрбијаСрбија 105 (13)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:00, 16 June 2012 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22:00, 15 June 2012 (UTC)

Бранислав Ивановиќ (роден на 22 февруари 1984) е српски фудбалер и капитен на српската фудбалска репрезентација кој игра за рускиот Зенит од Санкт Петербург. Тој игра во дефанзивата и може да игра како десен бек и десен централен бек. Бранислав неговата кариера ја почна во Србија, играјќи за клубот Ремонт, ФК Срем и ОФК Београд. Потоа тој се преселил во Русија каде што играл за Локомотив Москва. После две поминати години во Москва тој се преселил во Челзи, каде што настапил девет сезони а тимот од Стемфорд Бриџ. Во јануари 2017 година, тој се вратил во Русија во тимот на Зенит. Тој играл за Србија на нивниот прв меѓународен турнир, Светското фудбалско првенство 2010. Ивановиќ бил избран за десен бек на сезоната за Премиер лигата во сезоната 2009-2010 кога Челзи ја освоил титулата во Премиер лигата и ФА Купот во 2010.

Бранислав е роден во Сремска Митровица, а негови родители се Раде и Славица.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]