Рамадан Соби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Египет Рамадан Соби
Лични податоци
Роден на 23 јануари 1997(1997-01-23)(27 г.)
Роден во Каиро, Египет
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Хадерсфилд Хадерсфилд Таун
Број 14
Младинска кариера
Ал Ахли Ал Ахли
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014-2016 Ал Ахли Ал Ахли 55 (11)
2016-2018 Стоук Сити Стоук Сити 41 (2)
2018- Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 0 (0)
Репрезентација
2013-2014 Египет Египет 17 19 (6)
2015 Египет Египет 20 2 (0)
2015 Египет Египет 23 9 (4)
2015- Египет Египет 19 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Рамадан Соби (роден на 23 јануари 1993 во Каиро) - египетски фудбалер, играч од средниот ред на Хадерсфилд Таун и на египетската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ал Ахли[уреди | уреди извор]

Откако напредувал низ младинските категории на Ал Ахли, Соби го направил своето професионално деби на возраст од 16 години на 6 февруари 2014 година, во натпревар од Египетската Премиер лига против Газл Ел Махала под водство на тренерот Мохамед Јусеф.[1]

Стоук Сити[уреди | уреди извор]

На 25 јули 2016, Соби потпишал за англискиот Премиерлигаш Стоук Сити во трансфер вреден 5 милиони фунти.[2][3]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Египет Ал Ахли[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Individual Highlights: 16-year-old Ramadan Sobhy's first official match with Al Ahly“. King Fut. Посетено на 10 July 2016.
  2. „Potters Seal Sobhi Swoop“. Stoke City. Посетено на 25 July 2016.
  3. „Ramadan Sobhi: Stoke sign Egyptian winger from Al Ahly“. BBC Sport. Посетено на 25 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]