Гехад Гриша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гехад Гриша
Целосно име Гехад Заглол Гриша
Роден 29 февруари 1976 (1976-02-29) (44 г.)
Каиро, Египет
Домашна
Години Лига Улога
Египетска Премиер Лига Судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2008– FIFA listed Судија

Гехад Заглол Гриш (арап. جهاد زغلول جريشة) (роден 29 февруари 1976 година) е египетски фудбалски судијата.[1]

Гриша станал ФИФА судијата во 2008 година.[2] Тој ја делел правдата во квалификациите за ФИФА Светското Првенство 2014 година,[3]Африканскиот Куп на Нациите 2013,[4] и 2015.Тој бил избран како судија за  ФИФА Светското Првенство во Русија во 2018 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Referee
  2. FIFA. "Egypt: Referees". Посетено на 30 April 2013.
  3. FIFA. "Match Report - Morocco - Côte d'Ivoire 2:2 (1:1)". 9 June 2012. Посетено на 30 April 2013.
  4. Morrison, Neil. "African Nations Cup 2013". RSSSF, 22 February 2013. Посетено на 30 April 2013.