Сандерленд

Координати: 54°54′22″N 1°22′53″W / 54.90611° СГШ; 1.38139° ЗГД / 54.90611; -1.38139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сандерленд
Sunderland
Знаменитости на Сандерленд
Знаменитости на Сандерленд
Сандерленд is located in Обединетото Кралство
Сандерленд
Сандерленд
Сандерленд is located in Европа
Сандерленд
Сандерленд
Местоположба во Британија
Координати: 54°54′22″N 1°22′53″W / 54.90611° СГШ; 1.38139° ЗГД / 54.90611; -1.38139
ДржаваОбединето Кралство
ЗемјаАнглија
РегионСевероисточна Англија
Површина
 • Вкупна111,84 км2
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население (2011)
 • Вкупно174,286
ДемонимМакем
Час. појасGMT (UTC)
 • Лете (ЛСВ)BST (UTC+1)
Пошт. бр.SR1-SR6
Повик. бр.0191

Сандерленд (англиски: Sunderland) — пристаништен град и административен центар на градската област Сандерленд во Тајн и Вир, Североисточна Англија. Сандерленд се наоѓа во близина на устието на реката Веар која тече низ градот. Сандерленд е во рамките на историскиот округ Дурам.