Фудбалски куп на Италија 2016-2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски куп на Италија 2016-2017
TIM Cup 2016-2017
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Фудбал
Издание 70-то
Организатор Лега Серија А
Период од: 29 јули 2016
до: 17 мај 2017
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(12. титула)
Финалист Лацио Лацио
Статистика
Најдобар стрелец Италија Марко Бориело
Аргентина Пауло Дибала
Македонија Горан Пандев
(сите по 4)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 252 (3,19 по натпревар)
Фудбалерите на Јувентус на церемонијата на доделувањето на трофејот.
Хронологија на натпреварувањето
2015-16 2017-18

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2016-2017, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 70-тото издание на националниот фудбалски куп во Италија.

Екипата на Јувентус влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако го победиле Милан во финалето од претходната сезона со 1-0 по продолженија, а во оваа сезона успеале да го одбранат насловот. Во финалето тие биле подобри од Лацио со 2-0 со головите на Дани Алвес и Леонардо Бонучи, стигнувајќи до рекордната 12-та титула во ова натпреварување.

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првиот клуб кој успеал три сезони по ред да го освои Купот на Италија.

Клубови кој учествувале[уреди | уреди извор]

Серија А (20 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Б (22 клуба)[уреди | уреди извор]

Лега Про (27 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Д (9 клуба)[уреди | уреди извор]

извор: legaseriea.it[1]

Формат и носители[уреди | уреди извор]

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:[2]

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба кои ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кои завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Прво коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од првото коло се одиграле од 29 до 31 јули 2016.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Козенца Козенца 1 - 0 Фратезе Фратезе
Модена Модена 2 - 0 Франкавила Франкавила
Анкона Матера 4 - 3 Зудтирол Зудтирол
Ливорно Ливорно 1 - 3 Јуве Стабија Јуве Стабија
Матера Матера 3 - 0[4] Каронезе Каронезе
ФералпиСало ФералпиСало 2 - 3(прод.) Реџана Реџана
Кремонезе Кремонезе 4 - 3 Фермана Фермана
Комо Комо 3 - 0 Монтекатини Монтекатини
Падова Падова 0 - 0(3-4 пен.) Серењо Серењо
Фоџа Бреша 3 - 1 Понтедера Понтедера
Лече Лече 2 - 1 Алто Вичентино Алто Вичентино
Алесандрија Алесандрија 2 - 1 Терамо Терамо
Камподарсего Камподарсего 3 - 3(3-4 пен.) Макератезе Макератезе
Казертана Казертана 3 - 2(прод.) Тутокуоио Тутокуоио
Карарезе Карарезе 1 - 2(прод.) Арецо Арецо
Порденоне Калчо Порденоне 5 - 2 Гросето Гросето
Басано Виртус Басано Виртус 1 - 1(5-3 пен.) Фиделис Андрија Фиделис Андрија
Робур Сиена Робур Сиена 0 - 3 Месина Месина

Второ коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од второто коло се одиграле од 5 до 8 август 2016.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Бари Бари 1 - 0 Козенца Козенца
Специја Специја 1 - 0 Модена Модена
Виртус Ентела Виртус Ентела 2 - 0 Анкона Анкона
Новара Новара 2 - 1 Јуве Стабија Јуве Стабија
Латина Латина 1 - 0 Матера Матера
Про Верчели Про Верчели 3 - 1 Реџана Реџана
Бреша Бреша 0 - 2 Пиза Пиза
Беневенто Беневенто 0 - 0(2-4 пен.) Салернитана Салернитана
Читадела Читадела 1 - 2(прод.) Кремонезе Кремонезе
Фрозиноне Фрозиноне 3 - 0 Комо Комо
Трапани Трапани 3 - 0 Серењо Серењо
Верона Верона 2 - 1 Фоџа Фоџа
Асколи Асколи 2 - 2(6-7 пен.) Лече Лече
Перуџа Перуџа 1 - 0 Алесандрија Алесандрија
Карпи Карпи 3 - 2 Макератезе Макератезе
Виченца Виченца 4 - 2 Казертана Казертана
Чезена Чезена 2 - 0 Арецо Арецо
Тернана Тернана 2 - 0(прод.) Порденоне Порденоне
Басано Виртус Басано Виртус 2 - 0 Авелино Авелино
СПАЛ СПАЛ 2 - 0 Месина Месина

Трето коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од третото коло се одиграле од 12 до 15 август 2016.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Палермо Палермо 1 - 0(прод.) Бари Бари
Удинезе Удинезе 2 - 3 Специја Специја
Кјево Кјево 3 - 0 Виртус Ентела Виртус Ентела
Новара Новара 1 - 0(прод.) Латина Латина
Торино Торино 4 - 1 Про Верчели Про Верчели
Салернитана Салернитана 1 - 1(3-4 пен.) Пиза Пиза
Аталанта Аталанта 3 - 0 Кремонезе Кремонезе
Пескара Пескара 2 - 0 Фрозиноне Фрозиноне
Болоња Болоња 2 - 0 Трапани Трапани
Верона Верона 2 - 1 Кротоне Кротоне
Џенова Џенова 3 - 2 Лече Лече
Перуџа Перуџа 2 - 1 Карпи Карпи
Емполи Емполи 2 - 0 Виченца Виченца
Чезена Чезена 2 - 0 Тернана Тернана
Сампдорија Сампдорија 3 - 0 Басано Виртус Басано Виртус
Каљари Каљари 5 - 1 СПАЛ СПАЛ

Четврто коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од четвртото коло се одиграле од 29 ноември до 1 декември 2016.[3][5]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Палермо Палермо 0 - 0(4-5 пен.) Специја Специја
Кјево Кјево 3 - 0 Новара Новара
Торино Торино 4 - 0(прод.) Чезена Чезена
Аталанта Аталанта 3 - 0 Пескара Пескара
Болоња Болоња 4 - 0 Верона Верона
Џенова Џенова 4 - 3(прод.) Перуџа Перуџа
Емполи Емполи 1 - 2(прод.) Чезена Чезена
Сампдорија Сампдорија 3 - 0 Каљари Каљари

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Ждреб (завршна фаза)[уреди | уреди извор]

  Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                 
 Јувентус Јувентус 3  
 Аталанта Аталанта 2  
   Јувентус Јувентус 2  
   Милан Милан 1  
 Милан Милан 2
 Торино Торино 1  
   Јувентус Јувентус 3 2 5  
   Наполи Наполи 1 3 4  
 Наполи Наполи 3  
 Специја Специја 1  
   Наполи Наполи 1
   Фјорентина Фјорентина 0  
 Фјорентина Фјорентина 1
 Кјево Кјево 0  
   Јувентус Јувентус 2
   Лацио Лацио 0
 Интер Интер (прод.) 3  
 Болоња Болоња 2  
   Интер Интер 1
   Лацио Лацио 2  
 Лацио Лацио 4
 Џенова Џенова 2  
   Лацио Лацио 2 2 4
   Рома Рома 0 3 3  
 Рома Рома 4  
 Сампдорија Сампдорија 0  
   Рома Рома 2
   Чезена Чезена 1  
 Сасуоло Сасуоло 1
 Чезена Чезена 2  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Осминафиналните натпревари се одиграле од 10 до 19 јануари 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Наполи Наполи 3 - 1 Специја Специја
Фјорентина Фјорентина 1 - 0 Кјево Кјево
Милан Милан 2 - 1 Торино Торино
Јувентус Јувентус 3 - 2 Аталанта Аталанта
Интер Интер 3 - 2(прод.) Болоња Болоња
Лацио Лацио 4 - 2 Џенова Џенова
Сасуоло Сасуоло 1 - 2 Чезена Чезена
Рома Рома 4 - 0 Сампдорија Сампдорија

Детален преглед на натпреварите

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 24 јануари до 1 февруари 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Наполи Наполи 1 - 0 Фјорентина Фјорентина
Јувентус Јувентус 2 - 1 Милан Милан
Интер Интер 1 - 2 Лацио Лацио
Рома Рома 2 - 1 Чезена Чезена

Детален преглед на натпреварите

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 28 февруари и 1 март (први натпревари), и 4 и 5 април 2017 (реваншите).[3]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Јувентус Јувентус 5 - 4 Наполи Наполи 3 - 1 2 - 3
Лацио Лацио 4 - 3 Рома Рома 2 - 0 2 - 3

Детален преглед на натпреварите

Први натпревари[уреди | уреди извор]

Втори натпревари[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

17 мај 2017
21:00 ЦЕВ
Јувентус Јувентус 2–0 Лацио Лацио Олимпико,[6] Рим
Гледачи: 67 123<[7]
Судија: Паоло Талјавенто (Терни)
Дани Алвес гол 12'
Бонучи гол 24'
Извештај
Јувентус
Лацио
Јувентус Јувентус (4-2-3-1)
GK 25 Бразил Нето
RB 15 Италија Андреја Барцаљи
CB 19 Италија Леонардо Бонучи
CB 3 Италија Џорџо Кјелини
LM 12 Бразил Алекс Сандро
CM 8 Италија Клаудио Маркизио
CM 28 Венецуела Томас Ринкон
RM 23 Бразил Дани Алвес добил жолт картон во 86-тата минута 86'
AM 21 Аргентина Пауло Дибала заменет 78'
LM 17 Хрватска Марио Манџукиќ
CF 9 Аргентина Гонсало Игуаин
Замени:
GK 1 Италија Џанлујџи Буфон
GK 32 Италија Емил Аудеро
DF 4 Мароко Мехди Бенатија
FW 7 Колумбија Хуан Квадрадо
MF 14 Италија Федерико Матиело
MF 18 Габон Марио Лемина влегол во игра 78'
MF 22 Гана Квадво Асамоа
DF 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер
MF 27 Италија Стефано Стураро
FW 34 Италија Моизе Кен
FW 46 Франција Мехди Лерис
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
Лацио Лацио (3-5-2)
GK 1 Албанија Томас Стракоша
CB 13 Бразил Валас
CB 3 Холандија Стефан Де Врај заменет 69'
CB 15 Ангола Бастос заменет 53'
RM 8 Србија Душан Баста
CM 16 Италија Марко Пароло заменет 21'
CM 20 Аргентина Лукас Биља
CM 21 Србија Сергеј Милинковиќ-Савиќ
LM 19 Босна и Херцеговина Сенад Лулиќ
CF 17 Италија Чиро Имобиле
CF 14 Сенегал Кеита
Замени:
GK 31 Литванија Мариус Адамонис
GK 55 Хрватска Иван Варгиќ
DF 2 Холандија Весли Хут
DF 4 Шпанија Патрик
FW 9 Србија Филип Џорџевиќ
MF 10 Бразил Фелипе Андерсон влегол во игра 53'
FW 11 Италија Лука Креко
MF 18 Шпанија Луис Алберто влегол во игра 69'
FW 25 Италија Кристијано Ломбарди
DF 26 Романија Штефан Раду влегол во игра 21'
FW 71 Шпанија Мамаду Тункара
MF 96 Италија Алесандро Мурџа
Тренер:
Италија Симоне Инѕаги

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Јувентус
12. титула

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

[8]

Гол Пенали Играч Клуб.
4 0 Италија Марко Бориело Каљари Каљари
4 0 Македонија Горан Пандев Џенова Џенова
4 2 Аргентина Пауло Дибала Јувентус Јувентус
3 0 Италија Стефано Дел Санте Јуве Стабија Јуве Стабија
3 0 Србија С. Милинковиќ-Савиќ Лацио Лацио
3 0 Аргентина Гонсало Игуаин Јувентус Јувентус
3 0 Италија Чиро Имобиле Лацио Лацио
3 1 Италија Лука Коњињи Анкона Анкона

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Oggi alle 15 il sorteggio della TIM Cup 2016/2017“ (италијански). Lega Serie A. 21 July 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-27. Посетено на 29 August 2016.
 2. „Coppa Italia 2015/16, 2016/17 e 2017/18“ (PDF) (италијански). Lega Serie A. 19 February 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-03-21. Посетено на 2017-05-19.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 „Fixtures and results“. Lega Serie A. Архивирано од изворникот на 2017-05-14. Посетено на 29 August 2016.
 4. Резултат беше доделен на зелената маса како резултат на тоа што екипата на Каронезе го употребила дисквалификуваниот играч за овој натпревар Филипо Сгарби. На теренот Матера го совлада Каронезе со 2-1. Decisioni del Giudice Sportivo Архивирано на 28 август 2016 г..
 5. „TIM Cup - Programma Quarto Turno“ (PDF) (италијански). Lega Serie A. 29 August 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-09-21. Посетено на 30 August 2016.
 6. Ai sensi del punto 3.9 (Finale) del Regolamento della Coppa Italia 2015/2016, 2016/2017 e 2017/2018[мртва врска], un'eventuale altra sede per la disputa della finale in gara unica deve essere individuata «a suo insindacabile giudizio e prima della disputa della gara di andata delle semifinali, dal Consiglio di Lega».
 7. „Coppa Italia, Juventus-Lazio 2-0, le pagelle“. 17 мај 2017.
 8. http://sport.sky.it/statistiche/calcio/coppa_italia/classifica.shtml

Надворешни врски[уреди | уреди извор]