Прејди на содржината

Фудбалски куп на Италија 2017-2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски куп на Италија 2017-2018
TIM Cup 2017-2018
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Фудбал
Издание 71-во
Организатор Лега Серија А
Период од: 29 јули 2017
до: 9 мај 2018
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(13. титула)
Финалист Милан Милан
Статистика
Најдобар стрелец Италија Матео Ди Пјаца
Аргентина Макси Лопес
Италија Алберто Чери
(сите по 4)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 239 (3,03 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2016-17 2018-19

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2017-2018, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 71-вото издание на националниот фудбалски куп во Италија.

Екипата на Јувентус влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако го победиле Лацио во финалето од претходната сезона со 2-0, а во оваа сезона успеале да го одбранат насловот. Во финалето тие биле подобри од Милан со 4-0 со головите на Меди Бенатија (два), Даглас Коста и автоголот на Никола Калиниќ, стигнувајќи до рекордната 13-та титула во ова натпреварување. Исто така, тие победиле во секој од својте пет натпревари во ова издание на Купот на Италија, притоа без да примат ниту еден гол со вкупна гол-разлика 10-0.

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првиот клуб кој успеал четири сезони по ред да го освои Купот на Италија.

Клубови кој учествувале[уреди | уреди извор]

Серија А (20 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Б (22 клуба)[уреди | уреди извор]

Лега Про (27 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Д (9 клуба)[уреди | уреди извор]

извор: legaseriea.it[1]

Формат и носители[уреди | уреди извор]

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:[2]

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба кои ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кои завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Прво коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од првото коло се одиграле од 29 до 30 јули 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Самбенедетесе Самбенедетесе 2 - 0(прод.) Лукезе Лукезе
Пјаченца Пјаченца 1 - 0 Масезе Масезе
Трапани Трапани 6 - 0 Паганезе Паганезе
Ливорно Ливорно 0 - 0(5-4 пен.) ФералпиСало ФералпиСало
Козенца Козенца 2 - 3(прод.) Алесандрија Алесандрија
Трастевере Трастевере 1 - 2 Реџана Реџана
Пиза Пиза 3 - 1 Варезе Варезе
Губио Губио 1 - 0 Монтероси Монтероси
Јуве Стабија Јуве Стабија 3 - 1 Басано Виртус Басано Виртус
Матера Матера 2 - 0 Казертана Казертана
Виртус Франкавила Виртус Франкавила 3 - 1 Имолезе Имолезе
Лече Лече 3 - 0 Чиливерџе Мацано Чиливерџе Мацано
Порденоне Порденоне 2 - 0 Мателика Мателика
Виченца Виченца 4 - 1 Про Пјаченца Про Пјаченца
Падова Падова 2 - 1(прод.) Ренде Ренде
Арецо Арецо 0 - 1 Триестина Триестина
Џана Ерминио Џана Ерминио 1 - 3 Албинолефе Албинолефе
Ренате Ренате 3 - 1 Сиракуза Сиракуза

Второ коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од второто коло се одиграле од 5 до 6 август 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Чезена Чезена 2 - 1 Самбенедетесе Самбенедетесе
Новара Новара 1 - 2 Пјаченца Пјаченца
Тернана Тернана 0 - 1 Трапани Трапани
Карпи Карпи 4 - 0 Ливорно Ливорно
Салернитана Салернитана 2 - 1 Алесандрија Алесандрија
Специја Специја 3 - 0 Реџана Реџана
Виртус Ентела Виртус Ентела 0 - 1 Кремонезе Кремонезе
Бари Бари 2 - 1 Парма Парма
Пиза Пиза 0 - 1 Фрозиноне Фрозиноне
Перуџа Перуџа 2 - 1 Губио Губио
Асколи Асколи 3 - 2 Јуве Стабија Јуве Стабија
Авелино Авелино 1 - 0 Матера Матера
Палермо Палермо 5 - 0 Виртус Франкавила Виртус Франкавила
Про Верчели Про Верчели 1 - 2 Лече Лече
Венеција Венеција 1 - 2 Порденоне Порденоне
Виченца Виченца 1 - 3 Фоџа Фоџа
Бреша Бреша 1 - 0 Падова Падова
Пескара Пескара 5 - 3(прод.) Триестина Триестина
Читадела Читадела 2 - 1 Албинолефе Албинолефе
Емполи Емполи 2 - 2(3-4 пен.) Ренате Ренате

Трето коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од третото коло се одиграле од 11 до 13 август 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Џенова Џенова 2 - 1(прод.) Чезена Чезена
Кротоне Кротоне 2 - 1 Пјаченца Пјаченца
Торино Торино 7 - 1 Трапани Трапани
Карпи Карпи 3 - 3(4-3 пен.) Салернитана Салернитана
Сасуоло Сасуоло 2 - 0 Специја Специја
Бари Бари 2 - 1 Кремонезе Кремонезе
Удинезе Удинезе 3 - 2 Фрозиноне Фрозиноне
Беневенто Беневенто 0 - 4 Перуџа Перуџа
Кјево Кјево 2 - 1 Асколи Асколи
Верона Верона 3 - 1 Авелино Авелино
Каљари Каљари 1 - 1(4-2 пен.) Палермо Палермо
Порденоне Порденоне 3 - 2 Лече Лече
Сампдорија Сампдорија 3 - 0 Фоџа Фоџа
Бреша Бреша 1 - 3 Пескара Пескара
Болоња Болоња 0 - 3 Читадела Читадела
СПАЛ СПАЛ 1 - 0 Ренате Ренате

Четврто коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од четвртото коло се одиграле од 28 до 30 ноември 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Џенова Џенова 1 - 0 Кротоне Кротоне
Торино Торино 2 - 0 Карпи Карпи
Сасуоло Сасуоло 2 - 1 Бари Бари
Удинезе Удинезе 8 - 3 Перуџа Перуџа
Кјево Кјево 1 - 1(4-5 пен.) Верона Верона
Каљари Каљари 1 - 2 Порденоне Порденоне
Сампдорија Сампдорија 4 - 1 Пескара Пескара
СПАЛ СПАЛ 0 - 2 Читадела Читадела

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Ждреб (завршна фаза)[уреди | уреди извор]

  Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                 
 Наполи Наполи 1  
 Удинезе Удинезе 0  
   Наполи Наполи 1  
   Аталанта Аталанта 2  
 Аталанта Аталанта 2
 Сасуоло Сасуоло 1  
   Аталанта Аталанта 0 0 0  
   Јувентус Јувентус 1 1 2  
 Јувентус Јувентус 2  
 Џенова Џенова 0  
   Јувентус Јувентус 2
   Торино Торино 0  
 Рома Рома 1
 Торино Торино 2  
   Јувентус Јувентус 4
   Милан Милан 0
 Милан Милан 3  
 Верона Верона 0  
   Милан Милан (прод.) 1
   Интер Интер 0  
 Интер Интер (пен.)  0 (5) 
 Порденоне Порденоне 0 (4)  
   Милан Милан (пен.) 0 0  0 (5) 
   Лацио Лацио 0 0 0 (4)  
 Лацио Лацио 4  
 Читадела Читадела 1  
   Лацио Лацио 1
   Фјорентина Фјорентина 0  
 Фјорентина Фјорентина 3
 Сампдорија Сампдорија 2  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Осминафиналните натпревари се одиграле од 12 до 20 декември 2017.

Тим 1  Резултат  Тим 2
Јувентус Јувентус 2 - 0 Џенова Џенова
Рома Рома 1 - 2 Торино Торино
Аталанта Аталанта 2 - 1 Сасуоло Сасуоло
Наполи Наполи 1 - 0 Удинезе Удинезе
Милан Милан 3 - 0 Верона Верона
Интер Интер 0 - 0(5-4 пен.) Порденоне Порденоне
Фјорентина Фјорентина 3 - 2 Сампдорија Сампдорија
Лацио Лацио 4 - 1 Читадела Читадела

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 26 декември 2017 до 3 јануари 2018.

Тим 1  Резултат  Тим 2
Јувентус Јувентус 2 - 0 Торино Торино
Наполи Наполи 1 - 2 Аталанта Аталанта
Милан Милан 1 - 0(прод.) Интер Интер
Лацио Лацио 1 - 0 Фјорентина Фјорентина

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 30 и 31 јануари (први натпревари), и 28 февруари 2018 (реваншите).

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Аталанта Аталанта 0 - 2 Јувентус Јувентус 0 - 1 0 - 1
Милан Милан 0 - 0(5-4 пен.) Лацио Лацио 0 - 0 0 - 0(прод.)

Финале[уреди | уреди извор]

Јувентус[4]
Милан[4]
GK 1 Италија Џанлујџи Буфон
RB 7 Колумбија Хуан Квадрадо
CB 15 Италија Андреја Барцаљи
CB 4 Мароко Меди Бенатија
LB 22 Гана Квадво Асамоа
CM 6 Германија Сами Хедира
CM 5 Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ заменет 87'
CM 14 Франција Блез Матуиди
RW 10 Аргентина Пауло Дибала заменет 83'
LW 11 Бразил Даглас Коста добил жолт картон во 62-рата минута 62' заменет 73'
CF 17 Хрватска Марио Манџукиќ
Резерви:
GK 16 Италија Карло Пинсољо
GK 23 Полска Војќех Шченсни
DF 2 Италија Матија Де Шиљо
DF 12 Бразил Алекс Сандро
DF 21 Германија Бенедикт Хеведес
DF 24 Италија Даниеле Ругани
DF 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер
MF 8 Италија Клаудио Маркизио влегол во игра 87'
MF 27 Италија Стефано Стураро
MF 30 Уругвај Родриго Бентанкур
FW 9 Аргентина Гонсало Игуаин влегол во игра 83'
FW 33 Италија Федерико Бернардески влегол во игра 73'
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
GK 99 Италија Џанлујџи Донарума
RB 2 Италија Давиде Калабрија добил жолт картон во 73-тата минута 73'
CB 19 Италија Леонардо Бонучи
CB 13 Италија Алесио Ромањоли
LB 68 Швајцарија Рикардо Родригес
CM 79 Брег на Слоновата Коска Франк Кесие
CM 73 Италија Мануел Локатели заменет 80'
CM 5 Италија Џакомо Бонавентура
RW 8 Шпанија Сусо заменет 67'
CF 63 Италија Патрик Кутроне заменет 62'
LW 10 Турција Хакан Чалханоглу
Резерви:
GK 30 Италија Марко Сторари
GK 90 Италија Антонио Донарума
DF 17 Колумбија Кристијан Сапата
DF 20 Италија Игнацио Абате
DF 22 Аргентина Матео Мусакио
DF 31 Италија Лука Антонели
MF 4 Италија Хосе Маури
MF 18 Италија Рикардо Монтоливо влегол во игра 80'
MF 21 Аргентина Лукас Биља
FW 7 Хрватска Никола Калиниќ влегол во игра 62'
FW 9 Португалија Андре Силва
FW 11 Италија Фабио Борини влегол во игра 67'
Тренер:
Италија Џенаро Гатузо

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Јувентус
13. титула

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

[5]

Гол Пенали Играч Клуб.
4 0 Италија Матео Ди Пјаца Лече Лече
4 2 Италија Алберто Чери Перуџа Перуџа
4 2 Аргентина Макси Лопес Удинезе Удинезе
3 0 Италија Андреја Белоти Торино Торино
3 0 Италија Фердинандо Дел Соле Пескара Пескара
3 0 Италија Андреја Фавили Асколи Асколи
3 0 Полска Давид Ковнацки Сампдорија Сампдорија
3 0 Италија Јакопо Мурано Трапани Трапани
3 0 Македонија Александар Трајковски Палермо Палермо
3 1 Италија Умберто Еузепи Пиза Пиза
3 2 Италија Салваторе Бураи Порденоне Порденоне

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Oggi alle 15 il sorteggio della TIM Cup 2016/2017“ (италијански). Lega Serie A. 21 July 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-27. Посетено на 29 August 2016.
 2. „Coppa Italia 2015/16, 2016/17 e 2017/18“ (PDF) (италијански). Lega Serie A. 19 February 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-03-21. Посетено на 2018-05-11.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „COPPA ITALIA“. soccerway.com. Посетено на 28 July 2017.
 4. 4,0 4,1 „Report Statistiche – TIM Cup 2017–2018 – Finale: Juventus-Milan“ [Statistical report – TIM Cup 2017–2018 – Final: Juventus v Milan]. legaseriea.it (италијански). Lega Serie A. 9 May 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-10-16. Посетено на 9 May 2018.
 5. http://sport.sky.it/statistiche/calcio/coppa_italia/classifica.shtml

Надворешни врски[уреди | уреди извор]