Фудбалски куп на Италија 2014-2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски куп на Италија 2014-2015
TIM Cup 2014-2015
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Фудбал
Издание 68-мо
Организатор Лега Серија А
Период од: 10 август 2014
до: 20 мај 2015
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(10. титула)
Финалист Лацио Лацио
Статистика
Најдобар стрелец Германија Марио Гомез
Италија Антонио Ди Натале
(двајцата по 4)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 224 (2,84 по натпревар)
Фудбалерите на Јувентус го слават освојувањето на титулата во Купот на Италија.
Хронологија на натпреварувањето
2013–14 2015–16

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2014-2015, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 68-мото издание на националниот фудбалски куп во Италија. Наполи била екипата што ја бранела титулата, откако ја победиле Фјорентина во финалето претходната сезона со 3-1, но не успеале да го одбранат насловот кога биле елиминирани во полуфиналето од Лацио. Титулата ја освоил Јувентус кој го победил токму Лацио во финалето со 2-1 по продолженија.[1]

Клубови кој учествувале[уреди | уреди извор]

Серија А (20 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Б (22 клуба)[уреди | уреди извор]

Лега Про (27 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Д (9 клуба)[уреди | уреди извор]

Формат и носители[уреди | уреди извор]

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба го ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кој завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Прво коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од првото коло се одиграле на 10 август 2014.[2]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Албинолефе Албинолефе 0 - 1 Ренате Ренате
Понтадера Понтедера 3 - 1 Месина Месина
Виченца Виченца 1 - 2 Басано Виртус Басано Виртус
Јуве Стабија Јуве Стабија 1 - 0 Прато Прато
Беневенто Беневенто 2 - 0 Кореџезе Кореџезе
Комо Комо 5 - 0 Мателика Мателика
Катанѕаро Катанѕаро 2 - 0 Акрагас Акрагас
Реџина Реџина 0 - 1 Казертана Казертана
Алесандрија Алесандрија 1 - 0 Салернитана Салернитана
Л'Аквила Л'Аквила 2 - 1 (прод.) Алто Вичентино Алто Вичентино
Пиза Пиза 4 - 0 Рапало Болјиаско Рапало Болјиаско
Савона Савона 6 - 0 Терачина Терачина
Венеција Венеција 5 - 1 Таранто Таранто
Кремонезе Кремонезе 3 - 2 Козенца Козенца
ФералпиСало ФералпиСало 1 - 0 Сантарканџело Сантарканџело
Лече Лече 5 - 0 Фолињо Фолињо
Зудтирол Зудтирол 3 - 2 Терамо Терамо
Монца Монца 2 - 1 Олгинатесе Олгинатесе

Второ коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од второто коло се одиграле на 16 и 17 август 2014.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Пескара Пескара 1 - 1 (5-4 пен) Ренате Ренате
Читадела Читадела 2 - 1 Понтедера Понтедера
Ливорно Ливорно 2 - 4 Басано Виртус Басано Виртус
Варезе Варезе 3 - 2 Јуве Стабија Јуве Стабија
Виртус Ентела Виртус Ентела 2 - 2 (5-4 пен) Беневенто Беневенто
Фрозиноне Фросиноне 0 - 0 (1-3 пен) Комо Комо
Бреша Бреша 2 - 1 Про Верчели Про Верчели
Латина Латина 1 - 1 (4-3 пен) Новара Новара
Тернана Тернана 2 - 1 Катанцаро Катанцаро
Кротоне Кротоне 0 - 0 (3-4 пен) Казертана Казертана
Виртус Ланчано Виртус Ланчано 1 - 0 Алесандрија Алесандрија
Болоња Болоња 1 - 2 (прод.) Л'Аквила Л'Аквила
Пиза Пиза 2 - 1 Карпи Карпи
Бари Бари 2 - 1 Савона Савона
Авелино Авелино 2 - 0 Венеција Венеција
Трапани Трапани 1 - 2 Кремонезе Кремонезе
Перуџа Перуџа 2 - 0 ФералпиСало ФералпиСало
Специја Специја 1 - 0 Лече Лече
Катанија Катанија 1 - 0 Зудтирол Зудтирол
Модена Модена 0 - 0 (3-2 пен) Монца Монца

Трето коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од третото коло се одиграле на 21, 22, 23 и 24 август 2014.[4]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Пескара Пескара 1 - 0 Кјево Кјево
Сасуоло Сасуоло 4 - 1 Читадела Читадела
Лацио Лацио 7 - 0 Басано Виртус Басано Виртус
Варезе Варезе 1 - 0 Виртус Ентела Виртус Ентела
Сампдорија Сампдорија 4 - 1 Комо Комо
Бреша Бреша 1 - 0 Латина Латина
Удинезе Удинезе 5 - 1 Тернана Тернана
Чезена Чезена 1 - 0 Казертана Казертана
Виртус Ланчано Виртус Ланчано 0 - 1 Џенова Џенова
Емполи Емполи 3 - 0 Л'Аквила Л'Аквила
Аталанта Аталанта 2 - 0 Пиза Пиза
Бари Бари 1 - 2 Авелино Авелино
Верона Верона 3 - 0 Кремонезе Кремонезе
Перуџа Перуџа 2 - 1 (прод.) Катанија Катанија
Палермо Палермо 0 - 3 Модена Модена

Четврто коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од четвртото коло се одиграле на 2, 3 и 4 декември 2014.[5]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Сасуоло Сасуоло 1 - 0 Пескара Пескара
Лацио Лацио 3 - 0 Варезе Варезе
Сампдорија Сампдорија 2 - 0 Бреша Бреша
Удинезе Удинезе 4 - 2 (прод.) Чезена Чезена
Емполи Емполи 2 - 0 Џенова Џенова
Аталанта Аталанта 2 - 0 Авелино Авелино
Верона Верона 1 - 0 Перуџа Перуџа
Каљари Каљари 4 - 4 (5-4 пен) Модена Модена

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Осминафиналните натпревари се одиграле на 13, 14, 15, 20, 21 и 22 јануари 2015.[6]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Милан Милан 2 - 1 Сасуоло Сасуоло
Торино Торино 1 - 3 Лацио Лацио
Наполи Наполи 2 - 2 (5-4 пен) Удинезе Удинезе
Интер Интер 2 - 0 Сампдорија Сампдорија
Рома Рома 2 - 1 (прод.) Емполи Емполи
Фјорентина Фјорентина 3 - 1 Аталанта Аталанта
Јувентус Јувентус 6 - 1 Верона Верона
Парма Парма 2 - 1 Каљари Каљари

Детален преглед на натпреварите

Четврт-финале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 27 и 28 јануари, и 3 и 4 февруари 2015.[7]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Милан Милан 0 - 1 Лацио Лацио
Наполи Наполи 1 - 0 Интер Интер
Рома Рома 0 - 2 Фјорентина Фјорентина
Парма Парма 0 - 1 Јувентус Јувентус

Детален преглед на натпреварите

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 4, 5 март (први натпревари), и 7 и 8 април 2015 (реваншите).[8]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лацио Лацио 2 - 1 Наполи Наполи 1 - 1 1 - 0
Јувентус Јувентус 4 - 2 Фјорентина Фјорентина 1 - 2 3 - 0

Детален преглед на натпреварите

Први натпревари[уреди | уреди извор]

Втори натпревари[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

20 мај 2015
20:45 ЦЕВ
Јувентус Јувентус 2–1 (прод.) Лацио Лацио Олимпико, Рим
Судија: Даниеле Орсато
Кјелини гол 11'
Матри гол 97'
Извештај Раду гол 4'
Јувентус
Лацио
Јувентус Јувентус (3-5-2)
P 30 Италија Марко Сторари
DC 15 Италија Андреја Барцаљи
DC 19 Италија Леонардо Бонучи добил жолт картон во 64-тата минута 64'
DC 3 Италија Џорџо Кјелини
ES 33 Франција Патрис Евра добил жолт картон во 60-тата минута 60'
ED 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер заменет 115'
CC 6 Франција Пол Погба заменет 77'
CC 21 Италија Андреја Пирло
CC 23 Чиле Артуро Видал
ATT 10 Аргентина Карлос Тевез
ATT 14 Шпанија Фернандо Љоренте заменет 84'
Замени:
P 1 Италија Џанлујџи Буфон
P 34 Бразил Рубињо
D 5 Италија Анџело Огбона
D 17 Италија Паоло де Чеље
C 7 Италија Симоне Пепе
C 20 Италија Симоне Падоин влегол во игра 115'
C 22 Гана Квадво Асамоа
C 27 Италија Стефано Стураро
C 37 Аргентина Роберто Переира влегол во игра 77'
C 39 Италија Лука Мароне
A 11 Франција Кингсли Коман
A 32 Италија Алесандро Матри добил жолт картон во 97-мата минута 97' влегол во игра 84'
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
Лацио Лацио (3-4-3)
P 1 Албанија Етрит Бериша
DC 3 Холандија Стефан Де Врај заменет 106'
DC 18 Аргентина Сантјаго Џентилети
DC 26 Романија Стефан Раду заменет 71'
CLD 8 Србија Душан Баста
CC 16 Италија Марко Пароло добил жолт картон во 18-тата минута 18'
CC 32 Италија Данило Каталди
CLS 19 Босна и Херцеговина Сенад Лулиќ
AD 87 Италија Антонио Кандрева добил жолт картон во 109-тата минута 109'
ATT 11 Германија Мирослав Клозе заменет 83'
AS 7 Бразил Фелипе Андерсон
Замени:
P 22 Италија Федерико Маркети
P 77 Албанија Томас Стракоша
D 2 Франција Мишел Сијани
D 5 Холандија Едсон Брафхајд
D 33 Бразил Маурисио влегол во игра 71'
D 39 Белгија Луис Педро Каванда
D 85 Аргентина Диего Новарети
C 6 Италија Стефано Маури
C 23 Нигерија Огени Онази
C 24 Италија Кристијан Ледезма
C 9 Србија Филип Џорџевиќ влегол во игра 83'
A 14 Сенегал Кеита влегол во игра 106'
Тренер:
Италија Стефано Пиоли

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Јувентус
10. титула

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првата екипа во Италија која освоила 10 титули во Купот на Италија, а со тоа и првата екипа која освоила сребрена ѕвездичка ().

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
4 0 Италија Антонио Ди Натале Удинезе Удинезе
4 0 Германија Марио Гомез Фјорентина Фјорентина
3 0 Италија Едер Сампдорија Сампдорија
3 1 Италија Маноло Габијадини Сампдорија Сампдорија (2)
Наполи Наполи (1)
3 0 Шпанија Кеита Лацио Лацио
3 0 Германија Мирослав Клозе Лацио Лацио
3 2 Италија Џузепе Ле Ночи Комо Комо
3 1 Италија Никола Сансоне Сасуоло Сасуоло
3 1 Франција Сирил Теро Удинезе Удинезе

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.sbnation.com/soccer/2015/5/20/8631399/juventus-lazio-2015-coppa-italia-final-score-result
 2. „1st Round“. Soccerway. August 2014.
 3. „2nd Round“. Soccerway. August 2014.
 4. „3rd Round“. Soccerway. August 2014.
 5. „4th Round“. Soccerway. December 2014.
 6. „Round of 16“. Legaseriea. December 2014.
 7. „Quarter-finals“. Legaseriea. January 2015.
 8. „Semi-finals“. Legaseriea. February 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]