Калчо Катанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Катанија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катанија
logo
Целосно име Calcio Catania SpA
Прекар(и) Росаѕури , Слончињата
Основан 1908 (Educazione Fisica Pro Patria)
1946 (Club Calcio Catania)
Стадион Стадион Анџело Масимино
Катанија, Италија
(Капацитет: 23,420)
Сопственик Антонио Пулвирети
Претседател Италија Антонио Пулвирети
Тренер Италија Роландо Маран
Лига Лега Про
2014–2015 Серија Б, 22-ри (испаѓање)
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Калчо Катанија (Calcio Catania SpA) е италијански фудбалски клуб од градот Катанија, Сицилија. Во моментов се натпреварува во Лега Про, третото ниво на италијанскиот фудбал. Клубот е основан 1908 под името -{Educazione Fisica Pro Patria}-, за да на 22 ноември 1946 името на клубот да биде променето во Калчо Катанија. Најголемите успеси на клубот се 8. место во Серија А и финалето на Купот на Алпите.

Катанија игра на стадионот Анџело Масимино, кој има капацитет од 23.420 места. Изграден е 1937 година. Најголем ривал им е Палермо и нивниот меѓусебен натпревар е познат како сицилијанско дерби.

Титули[уреди | уреди извор]

Останати[уреди | уреди извор]

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

   

Надворешни врски[уреди | уреди извор]