Фудбалски куп на Италија 2015-2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски куп на Италија 2015-2016
TIM Cup 2015-2016
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Фудбал
Издание 69-то
Организатор Лега Серија А
Период од: 2 август 2015
до: 21 мај 2016
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(11. титула)
Финалист Милан Милан
Статистика
Најдобар стрелец Италија Џулио Бицото (5)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 209 (2,65 по натпревар)
Капитенот на Јувентус, Џорџо Кјелини, го подига трофејот од Купот на Италија.
Хронологија на натпреварувањето
2014–15 2016–17

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2015-2016, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 69-тото издание на националниот фудбалски куп во Италија.

Екипата на Јувентус влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако го победиле Лацио во во финалето од претходната сезона со 2-1 продолженија, а во оваа сезона успеале да го одбранат насловот. Во финалето тие биле подобри од Милан со 1-0 со голот на Алваро Мората во продолженијата, стигнувајќи до рекордната 11-та титула во ова натпреварување.

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првиот клуб кој успеал да ги освои првенството и купот на Италија и истите да титули да ги одбрани следната сезона.

Клубови кој учествувале[уреди | уреди извор]

Серија А (20 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Б (22 клуба)[уреди | уреди извор]

Лега Про (27 клуба)[уреди | уреди извор]

Серија Д (9 клуба)[уреди | уреди извор]

извор: legaseriea.it[2]

Формат и носители[уреди | уреди извор]

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба го ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кој завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Прво коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од првото коло се одиграле на 2 август 2015.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Л'Аквила Л'Аквила 2 - 0 Арецо Арецо
Читадела Читадела 15 - 0 Потенца Потенца
Матера Матера 0 - 1 Зудтирол Зудтирол
СПАЛ СПАЛ 1 - 0 Ренде Ренде
Беневенто Беневенто 0 - 1 Тутокуоио Тутокуоио
Фоџа Фоџа 2 - 1 (прод.) Лукезе Лукезе
Лече Лече 0 - 0 (3-2 пен) Катанцаро Катанцаро
Павија Павија 3 - 0 Поџибонси Поџибонси
Пиза Пиза 4 - 0 Сестри Леванте Сестри Леванте
Бреша Бреша 0 - 0 (4-3 пен) Кремонезе Кремонезе
Казертана Казертана 1 - 0 (прод.) Леко Леко
Јуве Стабија Јуве Стабија 2 - 0 Мелфи Мелфи
Алесандрија Алесандрија 2 - 0 Алто Вичентино Алто Вичентино
Реџана Реџана 3 - 0 Делта Ровиго Делта Ровиго
ФералпиСало ФералпиСало 5 - 1 Фано Фано
Басано Виртус Басано Виртус 2 - 1 Понтедера Понтедера
Асколи Асколи 1 - 2 Козенца Козенца
Витербезе Витербезе 0 - 2 Анкона Анкона

Второ коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од второто коло се одиграле на 8, 9 и 10 август 2015.[4]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Новара Новара 5 - 0 Л'Аквила Л'Аквила
Терамо Терамо 0 - 2 Читадела Читадела
Пескара Пескара 2 - 0 Зудтирол Зудтирол
Катанија Катанија 3 - 0 (додел.) СПАЛ СПАЛ
Чезена Чезена 4 - 0 Лече Лече
Модена Модена 3 - 0 Тутокуоио Тутокуоио
Трапани Трапани 1 - 0 Комо Комо
Каљари Каљари 5 - 0 Виртус Ентела Виртус Ентела
Бари Бари 1 - 2 Фоџа Фоџа
Латина Латина 1 - 4 Павија Павија
Салернитана Салернитана 1 - 0 Пиза Пиза
Специја Специја 1 - 0 Бреша Бреша
Авелино Авелино 3 - 0 Казертана Казертана
Виртус Ланчано Виртус Ланчано 0 - 2 Јуве Стабија Јуве Стабија
Про Верчели Про Верчели 1 - 2 Алесандрија Алесандрија
Перуџа Перуџа 3 - 1 Реџана Реџана
Кротоне Кротоне 1 - 0 ФералпиСало ФералпиСало
Тернана Тернана 2 - 0 Басано Виртус Басано Виртус
Виченца Виченца 1 - 1 (4-2 пен) Козенца Козенца
Ливорно Ливорно 2 - 0 (прод.) Анкона Анкона

Трето коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од третото коло се одиграле на 14, 15, 16, 17 и 20 август 2015.[5]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Удинезе Удинезе 3 - 1 Новара Новара
Аталанта Аталанта 3 - 0 Читадела Читадела
Торино Торино 4 - 1 Пескара Пескара
Катанија Катанија 1 - 4 Чезена Чезена
Сасуоло Сасуоло 2 - 0 Модена Модена
Трапани Трапани 1 - 1 (2-4 пен) Каљари Каљари
Верона Верона 3 - 1 Фоџа Фоџа
Болоња Болоња 0 - 1 Павија Павија
Кјево Кјево 0 - 1 (прод.) Салернитана Салернитана
Фрозиноне Фросиноне 0 - 0 (5-6 пен) Специја Специја
Палермо Палермо 2 - 1 Авелино Авелино
Алесандрија Алесандрија 1 - 0 Јуве Стабија Јуве Стабија
Милан Милан 2 - 0 Перуџа Перуџа
Кротоне Кротоне 1 - 0 Тернана Тернана
Емполи Емполи 0 - 1 Виченца Виченца
Карпи Карпи 2 - 0 (прод.) Ливорно Ливорно

Четврто коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите од четвртото коло се одиграле на 1, 2 и 3 декември 2015.[6]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Удинезе Удинезе 3 - 1 Аталанта Аталанта
Торино Торино 4 - 1 Чезена Чезена
Сасуоло Сасуоло 0 - 1 Каљари Каљари
Верона Верона 1 - 0 Павија Павија
Специја Специја 2 - 0 Салернитана Салернитана
Палермо Палермо 2 - 3 Алесандрија Алесандрија
Милан Милан 3 - 1 (прод.) Кротоне Кротоне
Карпи Карпи 2 - 1 Виченца Виченца

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Осминафиналните натпревари се одиграле на 15, 16, 17 декември 2015.[7]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Лацио Лацио 2 - 1 Удинезе Удинезе
Јувентус Јувентус 4 - 0 Торино Торино
Интер Интер 3 - 0 Каљари Каљари
Наполи Наполи 3 - 0 Верона Верона
Рома Рома 0 - 0 (2-4 пен) Специја Специја
Џенова Џенова 1 - 2 (прод.) Алесандрија Алесандрија
Сампдорија Сампдорија 0 - 2 Милан Милан
Фјорентина Фјорентина 0 - 1 Карпи Карпи

Детален преглед на натпреварите

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 13 и 18, 19 и 20 јануари 2016.[8]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Лацио Лацио 0 - 1 Јувентус Јувентус
Наполи Наполи 0 - 2 Интер Интер
Специја Специја 1 - 2 Алесандрија Алесандрија
Милан Милан 2 - 1 Карпи Карпи

Детален преглед на натпреварите

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 26 и 27 јануари (први натпревари), и 1 и 2 март 2016 (реваншите).[9]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Јувентус Јувентус 3 - 3 (5-3 пен) Интер Интер 3 - 0 0 - 3 (прод.)
Алесандрија Алесандрија 0 - 6 Милан Милан 0 - 1 0 - 5

Детален преглед на натпреварите

Први натпревари[уреди | уреди извор]

Втори натпревари[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

21 мај 2016
20:45 ЦЕВ
Милан Милан 0–1 (прод.) Јувентус Јувентус Олимпико, Рим
Гледачи: 67 123[10]
Судија: Џанлука Роки
Извештај Мората гол 110'
Милан
Јувентус
Милан Милан (4-3-3)
GK 99 Италија Џанлујџи Донарума
RB 96 Италија Давиде Калабрија
CB 17 Колумбија Кристијан Запата добил жолт картон во 50-тата минута 50'
CB 13 Италија Алесио Ромањоли
LB 2 Италија Матија Де Шиљо
DM 18 Италија Рикардо Монтоливо (к) заменет 108'
CM 27 Словачка Јурај Куцка заменет 112'
CM 16 Италија Андреја Поли заменет 84'
RW 10 Јапонија Кеисуке Хонда добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CF 70 Колумбија Карлос Бака
LW 28 Италија Џакомо Бонавентура
Замени:
GK 1 Шпанија Диего Лопес
DF 4 Италија Хосе Маури добил жолт картон во 119-тата минута 119' влегол во игра 108'
DF 5 Франција Филип Мексес
FW 7 Франција Жереми Менез
FW 9 Бразил Луис Адријано
FW 19 Франција М'Баје Нијанг добил жолт картон во 101-вата минута 101' влегол во игра 84'
GK 32 Италија Кристијан Абијати
DF 33 Бразил Алекс
FW 45 Италија Марио Балотели влегол во игра 112'
MF 72 Гана Кевин-Принс Боатенг
MF 73 Италија Мануел Локатели
MF 91 Италија Андреја Бертолачи
Тренер:
Италија Кристијан Броки
Јувентус Јувентус (3-5-2)
GK 25 Бразил Нето
CB 24 Италија Даниеле Ругани добил жолт картон во 120+2-тата минута 120+2'
CB 15 Италија Андреја Барцаљи добил жолт картон во 105-тата минута 105'
CB 3 Италија Џорџо Кјелини (к) добил жолт картон во 117-тата минута 117'
RWB 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер заменет 75'
CM 18 Габон Марио Лемина
CM 11 Бразил Ернанес заменет 108'
CM 10 Франција Пол Погба добил жолт картон во 62-рата минута 62'
LWB 33 Франција Патрис Евра заменет 62'
CF 21 Аргентина Пауло Дибала
CF 17 Хрватска Марио Манџукиќ
Замени:
GK 1 Италија Џанлујџи Буфон
FW 7 Италија Симоне Ѕаѕа
FW 9 Шпанија Алваро Мората добил жолт картон во 119-тата минута 119' влегол во игра 108'
DF 12 Бразил Алекс Сандро влегол во игра 62'
FW 16 Колумбија Хуан Квадрадо влегол во игра 75'
MF 20 Италија Симоне Падоин
MF 22 Гана Квадво Асамоа
MF 27 Италија Стефано Стураро
GK 34 Бразил Рубињо
MF 37 Аргентина Роберто Переира
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Јувентус
11. титула

Листа стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
5 0 Италија Џулио Бицото Читадела Читадела
3 0 Италија Рикардо Бокалон Алесандрија Алесандрија
3 1 Хрватска Марцело Брозовиќ Интер Интер
3 0 Италија Роберто Флоријано Фоџа Фоџа
3 0 Италија Симоне Гуера ФералпиСало ФералпиСало
3 0 Уругвај Пабло Граноче Модена Модена
3 2 Италија Масимо Ловисо Алесандрија Алесандрија
3 0 Бразил Ридер Матос Карпи Карпи
3 1 Шпанија Алваро Мората Јувентус Јувентус
3 0 Франција М'Баје Нијанг Милан Милан

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Виртус Ентела испадна од Серија Б во сезоната 2014-15, но влезе во ова натпреварување со отанатите клубови од Серија Б, заземајќи го местото на Парма.
 2. „TIM Cup 2015/2016“. Lega Serie A. Архивирано од изворникот на 2020-01-26. Посетено на 29 July 2015.
 3. „1st Round“. Soccerway. August 2015.
 4. „2nd Round“. Soccerway. August 2015.
 5. „3rd Round“. Soccerway. August 2015.
 6. „4th Round“. Soccerway. December 2015.
 7. „Round of 16“. Legaseriea. December 2015. Архивирано од изворникот на 2016-05-14. Посетено на 2016-05-23.
 8. „Quarter-finals“. Legaseriea. January 2015. Архивирано од изворникот на 2016-05-08. Посетено на 2016-05-23.
 9. „Semi-finals“. Legaseriea. February 2016. Архивирано од изворникот на 2016-05-06. Посетено на 2016-05-23.
 10. „Milan Vs. Juventus“. lastampa.it. 21 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]