Марко Сау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италија Марко Сау
Лични податоци
Роден на 11 јуни 1989 (1989-06-11) (31 г.)
Роден во Соргоно, Италија
Висина &100000000000001690000001,69 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Каљари Каљари
Број 25
Младинска кариера
Каљари Каљари
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007- Каљари Каљари 143 (40)
2007-2008Манфредонија 31 (10)
2008-2009Албинолефе Албинолефе 15 (0)
2009-2010Леко Леко 29 (4)
2010-2011Фоџа Фоџа 33 (20)
2011-2012Јуве Стабија Јуве Стабија 36 (21)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Марко Сау (роден на 3 ноември 1987 во Соргоно, Италија) — италијански фудбалер, напаѓач на Каљари во Серија А.

Кариера[уреди | уреди извор]

Сау ја започнал својата кариера во младинските категории на Тонара од каде дошол во редовите на Каљари во 2005 година.

Почнувајќи од 2007 година, тој бил на пет позајмици едноподруго во следните 5 сезони и тоа во тимовите на Манфредонија, Албинолефе, Леко, Фоџа и Јуве Стабија.

Во сезоната 2011–2012, како позајмен фудбалер во Јуве Стабија, Сау постигнал 21 и бил втор стрелец во Серија Б со 7 гола помалку од Чиро Имобиле од Пескара.

По добрите игри во Јуве Стабија, Сау се вратил во Каљари за наредната сезона и дебитирал со гол во Серија А на 15 септември 2012 против Палермо. Во сезоната 2012-13 во Серија А, Сау постигнал 11 голови во 22 настапи и бил трет најдобар италијански реализатор во лигата зад Ел Шарави и Ди Натале.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]