УС Кремонезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремонезе
Uscremonesestemma.png
Целосно имеУнионе Спортива Кремонезе
ДржаваИталија Италија
Основан1903; пред 120 години (1903)
ЛокацијаКремона, Италија
СтадионЏовани Ѕини
Капацитет20.641
СопственикИталија Џовани Арведи
ТренерИталија Масимилијано Алвини
ЛигаСерија А Серија А
2021–22Серија Б, 2-ри (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Унионе Спортива Кремонезе, познат и само како Кремонезеиталијански фудбалски клуб од Кремона, Ломбардија. Моментално се натпреварува во Серија А, највисоката лига на италијанскиот фудбалски систем, откако во сезоната 2021-2022 се вратиле во елитата по 26 години пауза.

Клубот во својата историја има одиграно вкупно 8 сезони во највисокото ниво на италијанскиот фудбал. Покрај повеќето различни титули освоени во пониските национални лиги, на меѓународната сцена Кремонезе може да се пофали и со освојувањето на Англо-италијанскиот куп 1992-1993.

Клупските бои се, сива и црвена, па оттука доаѓа и прекарот кои ги означува играчите од Кремона григиороси (григио на италијански значи сиво, а росо - црвено). Домашните натпревари Кремонезе ги игра на стадионот Џовани Ѕини, кој има капацитет од 20.641. За најголем ривал на клубот се смета екипата на Пјаченца.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Шкотска ОД Џек Хендри
3 Италија ОД Емануеле Валери
4 Австрија ОД Емануел Аиву
5 Мексико СР Јохан Васкес
6 Швајцарија СР Шарл Пикел
7 Уругвај НП Хаиме Баес
8 Аргентина СР Сантјаго Аскасибар
9 Италија НП Даниел Чофани
10 Италија НП Кристијан Бунајуто
12 Италија ГМ Марко Карнесеки
13 Италија ГМ Џанлука Саро
15 Италија ОД Матео Бјанкети Captain sports.svg
17 Италија ОД Леонардо Серникола
18 Италија ОД Паоло Гиљионе
19 Италија СР Микеле Кастањети
20 Гана НП Феликс Афена-Џан
Бр. Позиција Играч
21 Романија ОД Влад Кирикеш
22 Полска ГМ Доријан Чиежковски
23 Италија СР Кристијан Ачела
24 Италија ОД Алекс Ферари
28 Франција СР Суалио Меите
32 Аргентина СР Гонсало Ескаланте
33 Италија ОД Џакомо Кваљата
44 Грузија ОД Лука Локошвили
45 Сенегал ГМ Мухамаду Сар
60 Сенегал ОД Маиса Ндијае
62 Италија СР Томазо Миланезе
74 Италија НП Франк Цаџу
77 Нигерија НП Давид Окереке
90 Нигерија НП Сирил Десерс
97 Романија ГМ Јонуц Раду
98 Италија СР Лука Ѕанимакија

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]