Суалио Меите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суалио Меите
Лични податоци
Полно име Суалио Меите
Роден на 17 март 1994(1994-03-17)(30 г.)
Роден во Париз, Франција
Висина 1.87м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Кремонезе Кремонезе
Број 28
Младинска кариера
2002–2006 Гобелинас
2006–2007 Венсен
2007–2011 Auxerre
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Осер Осер Б 30 (2)
2011–2013 Осер Осер 22 (1)
2013–2016 Лил Лил Б 19 (2)
2013–2017 Лил Лил 30 (0)
2016–2017Зулте Варегем Зулте Варегем 52 (1)
2017–2018 Монако Монако 2 (0)
2018Бордо Бордо 18 (0)
2018–2021 Торино Торино 82 (3)
2021Милан Милан 16 (0)
2021- Бенфика Бенфика 17 (0)
2022-Кремонезе Кремонезе 10 (0)
Репрезентација
2009 Франција 16 5 (0)
2010–2011 Франција 17 17 (1)
2012–2013 Франција 19 7 (0)
2013–2014 Франција 20 2 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21:23, 18 јануари 2021 (UTC).
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 мај 2014

Суалио Меите (роден на 17 март 1994 година во Париз) — француски фудбалер, играч од средниот ред на Кремонезе на заем од Бенфика.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Souahilo Meité Yahoo! Sports Profile“. Yahoo!. Посетено на 20 November 2011.