Марек Хамшик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марек Хамшик
Хамшик со Наполи во 2015
Лични податоци
Полно име Марек Хамшик
Роден на 27 јули 1987(1987-07-27)(36 г.)
Роден во Банска Бистрица, Чехословачка
Висина 1.83 м (6 ст 0 ин)[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Наполи
Број 17
Младинска кариера
2001–2002 Јупи Подлавице
2002–2004 Слован Братислава
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 Слован Братислава 6 (1)
2004–2007 Бреша Калчо 65 (10)
2007– Наполи 397 (100)
Репрезентација
2003–2004 Словачка под 17 6 (3)
2005–2006 Словачка под 19 6 (1)
2006–2007 Словачка под 21 2 (0)
2007– Словачка 106 (21)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 September 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 5 September 2018

Марек Хамшик ([б 1] роден 27 јули 1987) е словачки професионален фудбалер кој игра како напаѓач или играч за врска, и воедно е капитен на италијанскиот клуб Наполи, и заменик капитен на словачкката репрезентација, .

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „17 Marek Hamsik“. SSC Napoli (италијански). Архивирано од изворникот на 5 ноември 2016. Посетено на 7 јуни 2016.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.