Александар Трајковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Трајковски
340 trajkovsky (21883895313).jpg
Лични податоци
Полно име Александар Трајковски
Роден на 5 септември 1992 (1992-09-05) (29 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред, напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Палермо Палермо
Број 10
Младинска кариера
2008–2009 Работнички Цементарница 55
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2010 Работнички Цементарница 55 11 (2)
2010–2011 Интер Запрешич Интер Запрешич 15 (4)
2011–2014 Зулте Варегем Зулте Варегем 49 (6)
2014Мехелен Мехелен 22 (3)
2014–2015 Зулте Варегем Зулте Варегем 34 (5)
2015– Палермо Палермо 93 (12)
Репрезентација
2011–2014 Македонија Македонија 21 15 (3)
2011– Македонија Македонија 38 (11)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 7 октомври 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 9 октомври 2017

Александар Трајковски (роден на 5 септември 1992 во Скопје) — македонски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Палермо и на македонската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Трајковски ја започнал својата кариера во Цементарница 55 во сезоната 2009-10 каде од младинскиот тим бил префрлен во првиот тим. Одличните игри на Трајковски го привлекле вниманието на хрватскиот клуб Интер Запрешиќ, во чии редови преминал на крајот од сезоната. Тој имал 17 години и не можел да игра сè додека не наполнил 18 години.

Добрите игри на Трајковски во хрватскиот клуб во вториот дел од сезоната 2010-11 го привлекле вниманието на Динамо Загреб и Андерлехт, кој доставил понуда до Интер Запрешиќ од 500.000 евра, но понудата била одбиена. Сепак, Трајковски на крајот на сезоната потпишал за друг белгиски клуб, Зулте Варегем кој за него платил 1 милион евра. Во 2013, тој бил позајмен на белгискиот клуб Мехелeн.[1]

Во летото 2015, Трајковски потпишал петгодишен договор со италијанскиот клуб Палермо.[2] Својот прв натпревар за новиот клуб, Трајковски го имал на 23 август 2015, на натпреварот од првото коло од Серија А против Џенова, влегувајќи од клупата во 33. минута. Во следното коло, во победата од 1-0 против Удинезе, тој ги одиграл сите 90. минути за својот клуб.[3] Својот прв погодок за "сицилијанците" го постигнал на 2 декември 2015, во поразот со 3-2 на домашен терен од Алесандрија во четвртото коло од Купот на Италија.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Репрезентативни голови[уреди | уреди извор]

Резултатот на Македонија е запишан прв .[4]
# Датум Стадион Противник Гол Резултат Натпреварување
1. 14 август 2013 Арена „Филип II Македонски“, Скопје  Бугарија
2–0
2–0
Пријателски натпревар
2. 6 септември 2013 Арена „Филип II Македонски“, Скопје  Велс
2–1
2–1
Квалификации за СП 2014
3. 9 октомври 2014 Арена „Филип II Македонски“, Скопје  Луксембург
1–0
3–2
Квалификации за ЕП 2016
4. 27 март 2015 Арена „Филип II Македонски“, Скопје  Белорусија
1–0
1–2
5 12 ноември 2015 Арена „Филип II Македонски“, Скопје  Црна Гора 2–0 4–1 Пријателски натпревар
6 3–0
7 4–0
8 2 јуни 2016 Арена „Филип II Македонски“, Скопје  Иран
1–1
1–3
9 5 септември 2017 Стадион Младост, Струмица  Албанија
1–1
1–1
Квалификации за СП 2018
10 6 октомври 2017 Стадион Олимпико, Торино  Италија
1–1
1–1
11 9 октомври 2017 Стадион Младост, Струмица  Лихтенштајн
2–0
4–0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трајковски на позајмица во Мехелен Архивирано 3 јуни 2014 г.. telegraf.mk; 31 август 2013
  2. „TRAJKOVSKI E' ROSANERO“. palermocalcio.it. Посетено на 8 June 2015.
  3. Трајковски водач во Серија А Архивирано 5 март 2016 г.. Македонски Спорт; 30 август 2015
  4. „Aleksandar Trajkovski Profile“ (англиски). eu-football.info. Посетено на 15 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]