Аријан Адеми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аријан Адеми
Arijan Ademi - Croatia vs. Portugal, 10th June 2013 (cropped2).jpg
Лични податоци
Полно име Аријан Адеми
Роден на 29 мај 1991 (1991-05-29) (30 г.)
Роден во Шибеник, СР Хрватска, СФРЈ
Држава Хрватска Хрватска
Македонија Северна Македонија (од 2014)
Висина &100000000000000018500001,85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Динамо Загреб Динамо Загреб
Број 5
Младинска кариера
Шибеник Шибеник
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2010 Шибеник Шибеник 56 (2)
2010- Динамо Загреб Динамо Загреб 171 (15)
2012Локомотива Локомотива 3 (0)
Репрезентација
2009 Хрватска Хрватска 18 4 (1)
2008-2010 Хрватска Хрватска 19 17 (2)
2011 Хрватска Хрватска 20 3 (0)
2010-2012 Хрватска Хрватска 21 8 (1)
2013 Хрватска Хрватска 3 (0)
2014- Македонија Северна Македонија 18 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10 јули 2016.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 јули 2016

Аријан Адеми (хрватски: Arijan Ademi); (роден на 29 мај 1991 во Шибеник) — македонски фудбалер роден во Хрватска, играч од средниот ред на Динамо Загреб и на македонската репрезентација.

Адеми ја започнал својата кариера во екипата на Шибеник за која дебитирал во март 2008 година, на само 16 години. Во јуни 2010 направил трансфер во Динамо Загреб, клуб за кој настапува и денес.

На репрезентативно ниво Адеми ги поминал речиси сите младински селекции на Хрватска почнувајќи од селекцијата под 18 години, па под 19, под 20 и под 21 година. Тој забележал три настапи и за сениорската репрезентација на Хрватска во 2013 година, меѓутоа поради фактот што сите три натпревари биле пријателски и од неофицијален карактер, му било дозволено да ја смени репрезентацијата и да заигра за Македонија за која дебитирал на 9 октомври 2014 против Луксембург во натпревар од квалификациите за Европското првенство 2016.

Животопис[уреди | уреди извор]

Адеми има македонско-албанско потекло и тој е братучед на македонскиот фудбалер и поранешен репрезентативец Агим Ибраими.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Хрватска Динамо Загреб[уреди | уреди извор]

2010–2011, 2011–2012, 2012–2013, 2013–2014, 2014–2015, 2017–2018, 2018–2019
2010–2011, 2011–2012, 2014–2015, 2017–2018
2013, 2019

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Damjan Tratnik (25 July 2012). „Heerenveen ali Dinamo?“ (словенечки). Nogomania.com. Посетено на 24 August 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]