Прејди на содржината

Висар Муслиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Visar Musliu
Муслиу во 2017 година, во дресот на Македонија
Лични податоци
Полно име Висар Муслиу
Роден на 13 ноември 1994(1994-11-13)(29 г.)
Роден во Гостивар, Македонија
Висина 1.86 м
Позиција Среден бек
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Инголштат
Број 16
Младинска кариера
0000 Гостивар
0000 Ренова
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Ренова 29 (1)
2012Гостивар (позајмица)
2014–2015 Санкт Гален под 21 година 0 (0)
2015Ренова (позајмица) 13 (1)
2015–2017 Ренова 63 (7)
2017–2018 Вардар 11 (1)
2018 Приштина 0 (0)
2018Шкендија (позајмица) 15 (2)
2018–2019 Шкендија 29 (4)
2019–2022 Фехервар 60 (2)
2022– ФК Инголштат 1 (0)
Репрезентација
2014–2017 Македонија под 21 година 12 (0)
2017– Македонија 50 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 февруари 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 април 2023

Висар Муслиу (албански: Visar Musliu; роден на 13 ноември 1994 година) ― македонски професионален фудбалер кој игра како среден бек за германскиот клуб ФК Инголштат и за македонската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Фудбалската кариера Муслиу ја започнал во ФК Ренова каде ги помина поголемиот дел од првите пет години. Во меѓувреме, тој поминал и шест месеци на позајмица во ФК Гостивар. Летото во 2014 година, тој преминал во швајцарски Санкт Гален на едногодишен договор, но не стигнал да игра таму бидејќи го вратиле на позајмица во Ренова.

Висар во дресот на Шкендија во август 2018 година.

На 3 јуни 2017 година направи трансфер во македонскиот првак ФК Вардар каде го ангажирале како засилување за претстојните квалификации за Лигата на шампионите.[1] На крајот, Муслиу му помогнал на Вардар да обезбеди пласман во групната фаза на Лига Европа 2017/18, со што станал првиот македонски фудбалски клуб кој некогаш се квалификувал за европски турнир на УЕФА.[2]

На 5 август 2019 година, тој се преселил од Шкендија во унгарскиот тим Фехервар.[3]

На 19 јануари 2022 година, Муслиу се приклучил на 2. Бундеслигашкиот клуб ФК Инголштат.[4]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Муслиу бил дел од македонската фудбалска репрезентација до 21 година од 2013 до 2017 година, со 12 натпревари. Тој бил дел од првата генерација на Македонија до 21 година која се квалификувал на завршниот турнир[5] каде што можел да игра и во последниот натпревар во групите, влегувајќи како замена во 28. минута за Марјан Радески во натпреварот против Португалија.[6]

На 2 септември 2017 година, тој, исто така, го направил своето деби за сениорската репрезентација во квалификациите за Светското првенство против Израел, каде Висар го одиграл целиот натпревар и му помогнал на својата екипа да ја зачува мрежата во победата од 1–0.[7] Согласно 1 април 2020 година, Муслиу има стекнато вкупно 20 натпревари, постигнувајќи еден гол. [8][9]

Кариерска статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 19 декември 2021[10]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Европ. натпр. Останато Вкупно
Натпреварување Наст. Гол. Наст. Гол. Наст. Гол. Наст. Гол. Наст. Гол.
Ренова 2012/13 Прва македонска фудбалска лига 5 0 0 0 5 0
2013/14 24 1 0 0 24 1
Вкупно 29 1 0 0 0 0 0 0 29 1
Ренова (позајмица) 2014/15 Прва македонска фудбалска лига 13 1 2 0 15 1
Ренова 2015/16 Прва македонска фудбалска лига 30 3 0 0 2 0 32 3
2016/17 33 4 0 0 33 4
Total 63 7 0 0 2 0 0 0 65 7
Вардар 2017/18 Прва македонска фудбалска лига 11 1 0 0 6 0 17 1
Шкендија (позајмица) 2017/18 Прва македонска фудбалска лига 15 2 5 3 0 0 20 5
Шкендија 2018/19 Прва македонска фудбалска лига 29 4 2 0 8 0 39 4
2019/20 0 0 0 0 4 0 4 0
Вкупно 29 4 2 0 12 0 0 0 43 4
Фехервар 2019/20 Прва фудбалска лига на Унгарија 26 2 9 1 0 0 0 0 35 3
2020/21 26 0 3 0 3 0 0 0 32 0
2021/22 8 0 1 0 1 0 0 0 10 0
Вкупно 60 2 13 1 4 0 0 0 77 3
Вкупно во кариерата 220 18 22 4 24 0 0 0 266 22

Меѓународна статистика[уреди | уреди извор]

Резултатите и резултатите го набројуваат бројот на голови за Македонија прво, колоната со резултати го покажува резултатот по секој гол на Муслиу.
Список на меѓународни голови постигнати од Висар Муслиу
Бр. Датум Место на одржување Противник Резултат по голот Краен резултат Натпреварување
1 9 октомври 2017 година Стадион Младост, Струмица, Македонија  Лихтенштајн 1–0 4–0 Квалификации за Светското првенство 2018

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. fkvardar.mk Vardar signed Musliu
  2. macedonianfootball.com Vardar reaches Europa League group stage
  3. „Visar Musliu a MOL Fehérvár FC játékosa!“ (унгарски). Fehérvár FC. 5 август 2019. Посетено на 3 мај 2023.
  4. FC Ingolstadt (19 јануари 2022). "FCI VERPFLICHTET AKTUELLEN NATIONALSPIELER UND EM-TEILNEHMER MUSLIU" (на de). Соопштение за печат.
  5. macedonianfootball.com MKD qualified for EURO U21
  6. UEFA MKD-POR Match Report
  7. UEFA ISR-MKD Match Report
  8. Appearances for (North) Macedonia National Team - RSSSF
  9. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 3 мај 2023.
  10. Висар Муслиу на National-Football-Teams.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]