Прејди на содржината

Влатко Стојановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влатко Стојановски
Лични податоци
Роден на 23 април 1997(1997-04-23)(27 г.)
Роден во Делчево, Македонија
Висина 1.86 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Работнички
Број 15
Младинска кариера
Металург
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2016 Металург 38 (6)
2016–2017 Сплит 0 (0)
2017Неретванац (позајмица) 11 (2)
2017–2018 Дугопоље 16 (4)
2018–2019 Ренова 47 (22)
2019–2021 Ним 6 (0)
2019–2020 Ним Б 4 (0)
2020–2021Шамбли (позајмица) 11 (0)
2021–2022 Горица 23 (2)
2022–2023 Шкендија 14 (2)
2023 Септември 8 (0)
2023– Работнички 1 (0)
Репрезентација
2017 Македонија под 21 година 1 (0)
2019– Македонија 10 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 7 август 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 октомври 2022

Влатко Стојановски (роден на 23 април 1997 година) ― македонски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за македонскиот прволигаш Работнички и за репрезентацијата на Македонија.[1]

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Откако минал низ младинските категории на Металург, Стојановски го направи своето професионално деби на 29 октомври 2014 година во поразот со 2–1 против Шкендија.[2] На 29 август 2015 година, тој го постигнал својот прв професионален гол во поразот со 2–1 против Младост.[3]

Стојановски постигнал четири гола во победата на Ренова во лигата со 9–1 против Победа на 4 мај 2019 година.[4] Сезоната 2018/19 ја завршил како најдобар стрелец во Првата македонска лига.[5]

На 3 јули 2019 година, францускиот клуб од Лига 1, Ним Олимпик го објавил потпишувањето на Стојановски на тригодишен договор.[6][7][8]

Во јули 2023 година, за сезоната 2023/24, тој станал играч на Работнички.[9][10]

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]

Тој го имал своето деби за сениорската репрезентација на Македонија во квалификацискиот натпревар за Европското првенство во ноември 2019 година против Австрија, во кој веднаш го постигнал својот прв репрезентативен гол.[11]

Кариерска статистика

[уреди | уреди извор]

Меѓународна

[уреди | уреди извор]
Обновено на 22 октомври 2022[1]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Наст. Гол.
Македонија 2019 2 1
2020 4 1
2021 3 0
2022 1 0
Вкупно 10 2
Список на меѓународни голови на Влатко Стојановски
Бр. Датум Место на одржување Настап Противник Резултат по голот Краен резултат Натпреварување
1 16 ноември 2019 година Стадион Ернст Хапел, Виена, Австрија 1.  Австрија 1–2 1–2 Квалификации за Европско првенство 2020
2 15 ноември 2020 година Арена Филип II Македонски, Скопје, Македонија 5.  Естонија 2–1 2–1 Лига на нации Ц на УЕФА 2020/21
 1. 1,0 1,1 Влатко Стојановски на soccerway
 2. „SHKENDIJA VS. METALURG 2 – 1“. Посетено на 3 мај 2023.
 3. „METALURG VS. MLADOST CD 1 – 2“. Посетено на 3 мај 2023.
 4. „RENOVA VS. POBEDA 9 – 1“. Посетено на 3 мај 2023.
 5. „Summary – First League – Macedonia“. Посетено на 3 мај 2023.
 6. „Official – Nîmes sign 22-year-old prolific forward Vlatko Stojanovski“. Посетено на 3 мај 2023.
 7. „Transferts : le Macédonien Vlatko Stojanovski arrive à Nîmes“. Посетено на 3 мај 2023.
 8. „Vlatko Stojanovski signs for Nîmes“. Посетено на 3 мај 2023.
 9. Иван Димовски (3 јули 2023). „Работнички го засили нападот со Влатко Стојановски“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2023-07-04. Посетено на 18 август 2023.
 10. „Работнички се засили со репрезентативецот Стојановски“. sport1.mk. 3 јули 2023. Архивирано од изворникот 2023-07-04. Посетено на 18 август 2023.
 11. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 3 мај 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]