Столе Димитриевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Столе Димитриевски
Димитриевски играјќи за Рајо Валјакано во 2019 година
Лични податоци
Полно име Столе Димитриевски[1]
Роден на 25 декември 1993.(1993-12-25)(29 г.)
Роден во Куманово, Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина 1.90 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Рајо Валјекано Рајо Валјекано
Број 13
Младинска кариера
ФК Куманово Еуроспорт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2012 Работнички Работнички 18 (0)
2012–2016 Гранада Б Гранада Б 128 (0)
2012Кадис Б Кадис Б 8 (0)
2014–2016 Гранада Гранада 1 (0)
2016–2019 Химнастик Химнастик 48 (0)
2018– Рајо Валјекано Рајо Валјекано 89 (0)
Репрезентација
2009–2010 Македонија Македонија 17 4 (0)
2011 Македонија Македонија 19 6 (0)
2012–2014 Македонија Македонија 21 18 (0)
2015– Македонија Македонија 50 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 април 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23 април 2021

Столе Димитриевски (македонски: Столе Димитриевски; роден на 25 декември 1993 година, во Куманово) е македонски фудбалер, голман на Рајо Валјекано и на македонската репрезентација.

Откако ја започнал кариерата во Работнички во 2010 година, тој го поминал најголемиот дел од својата кариера во Шпанија. Димитриевски има 50 настапи за македонската репрезентација, за која дебитирал во 2015 година. Во 2021 година ја претставувал Македонија на Европското првенство 2020.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UEFA Nations League 2021: Booking List before League phase Matchday 5“ (PDF). UEFA. 10 November 2020. стр. 10. Посетено на 5 July 2021.