Иван Тричковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Тричковски
Ivan Tričkovski 2011.jpg
Иван Тричковски
Лични податоци
Полно име Иван Тричковски
Роден на 18 април 1987 (1987-04-18) (33 г.)
Роден во Скопје, Југославија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб АЕК Ларнака АЕК Ларнака
Број 12
Младинска кариера
ФК Вардар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2006 ФК Вардар 32 (6)
2006-2007 ФК Работнички 26 (14)
2007–2010 ФК Црвена Ѕвезда 25 (3)
2009–2010ФК Еносис Неон (позајмица) 29 (8)
2010–2012 ФК АПОЕЛ 51 (17)
2012– ФК Клуб Брухе 0 (0)
Репрезентација
2003–2004 Македонија Македонија 3 (2)
2006 Македонија Македонија 6 (3)
2007–2008 Македонија Македонија 9 (1)
2010– Македонија Македонија 18 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 30 мај 2012

Иван Тричковски (роден 18 април 1987) — македонски фудбалер, напаѓач на АЕК Ларнака и на македонската репрезентација.

Бил прогласен за најдобар фудбалер во Република Македонија за 2007 година. Настапува за Македонската репрезентација, а во времето кога настапувал во кипарскиот клуб ФК AПОЕЛ, бил прогласен за најдобар странски фудбалер.

Досега има настапувано на ФК Вардар и ФК Работнички, но во јануари 2008 година потпишал за клубот ФК Црвена ѕвезда каде што одиграл 30 натпревари и постигнал 19 голови. Во 2009/10 играл како позајмица во Enosis Neon Paralimni каде постигнал 8 гола во 29 настапи. Во мај 2010 потпишал тригодишен договор со AПОЕЛ вреден 300.000 евра. Со тој клуб го освоил шампионскиот трофеј и суперкупот на Кипар. Во 2011 година за првпат во својата кариера настапил во Лигата на шампиони каде што го постигнал својот прв гол на натпреварот против ФК Шахтјор Донецк во 61-та минута.

Во 2012 година потпишал за ФК Клуб Брухе за сума од 1.2 милиони евра[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ivan Trickovski 4th new Summer signing at Club Brugge“. Club Brugge. 29 June 2012.
  2. „Клуб Бриж го претстави Тричковски (Club Brugge presented Tričkovski)“. supersport.com.mk. 29 June 2012.