Прејди на содржината

Дарко Чурлинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарко Чурлинов
Лични податоци
Роден на 11 јули 2000(2000-07-11)(23 г.)
Роден во Скопје,  Македонија
Држава Македонец Македонија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Штутгарт
Број 19
Младинска кариера
0000–2015 ФК Ханза Росток
2015–2016 ФК Магдебург
2016–2018 1. ФК Келн
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018–2019 1. ФК Келн II 10 (7)
2019-2020 1. ФК Келн 1 (0)
2020– ФК Штутгарт 20 (1)
2021–ФК Шалке 04 (заем) 5 (0)
Репрезентација
2015 Македонија П17 4 (0)
2017–2019 Македонија П19 14 (3)
2018– Македонија П21 16 (5)
2017– Македонија 3 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 мај 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јуни 2021

Дарко Чурлинов (роден на 11 јули 2000 во Скопје) – македонски фудбалер кој игра за ФК Шалке 04 на заем од ФК Штутгарт на позиција крило.

Кариера[уреди | уреди извор]

На 8 јануари 2020 година, Чурлинов премина во ФК Штутгарт.[1]На 18 август 2021, тој се придружи во екипата на ФК Шалке 04 на заем од ФК Штутгарт, до крајот на сезоната.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На 28 март 2017 година, на возраст од 16 години и 8 месеци, Чурлинов дебитирал за фудбалската репрезентација на Македонија на пријателскиот натпревар со Белорусија,[2] и со тоа станал најмладиот играч кој настапувал за фудбалската репрезентација на Македонија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „VfB sign Darko Churlinov“. vfb.de. VfB Stuttgart. 8 January 2020. Посетено на 8 January 2020.
  2. FFM.mk
  3. gol.mk

Надворешни врски[уреди | уреди извор]