Игор Ангеловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Ангеловски
Лични податоци
Роден на 2 јуни 1976 (1976-06-02) (46 г.)
Роден во Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1998 Цементарница 55
1998–2000 Публикум Цеље 19 (3)
2000–2007 Цементарница 55
2007–2008 Скопје
2008–2009 Срем
Раководител на екипите
2013–2015 Работнички
2015 Македонија (помошник тренер)
2015– Македонија
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Игор Ангеловски - Мрме (роден на 2 јуни 1976 година) — македонски професионален фудбалски тренер и поранешен играч. Тој е моментален тренер на репрезентацијата на Македонија.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Како играч играл во словенечката Прва лига во Публикум Цеље помеѓу 1998 и 2000 година.[1]

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Во октомври 2015 година, Ангеловски станал нов тренер на македонската репрезентација како наследник на Љубинко Друловиќ, кој заминал во српскиот суперлигаш Партизан.[2] Освен репрезентацијата, до декември 2015 година, Ангеловски бил тренер на Работнички во Првата македонска лига.

Почести[уреди | уреди извор]

Како играч
Како тренер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Igor Angelovski at prvaliga.si
  2. „ФФМ потврди: Ангеловски нов предводник на А-тимот“. Ekipa.mk. 16 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 26 март 2016. Посетено на 20 ноември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]