Европско првенство во фудбал 2020 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2020 - група Ц била една од шестте групи на Европското првенство 2020 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Холандија (еден од домаќините на првенството), Украина, Австрија и Македонија.

Натпреварите се одиграле на два стадиони Јохан Кројф Арената во Амстердам и Арена Национала во Букурешт, од 13 до 21 јуни 2021 година.[1]

Од оваа група понатаму минале Холандија, Австрија и Украина, последната како една од четирите најдобри третопласирани репрезентации.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Шешир Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар пласман УЕФА ранкинг
ноември 2019
Ранг список на ФИФА
мај 2021
Ц1  Холандија 2 10-то 2012 Шампион (1988) 11 16
Ц2  Украина 1 3-то 2016 Групна фаза (2012, 2016) 6 24
Ц3  Австрија 3 3-то 2016 Групна фаза (2008, 2016) 16 23
Ц4  Македонија 4 1-во - Деби 30 62

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Холандија 9 3 3 0 0 8 2 +6
2.  Австрија 6 3 2 0 1 4 3 +1
3.  Украина 3 3 1 0 2 5 6 -1
4.  Македонија 0 3 0 0 3 2 8 -6

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00). За натпреварите играни во Букурешт, исто така, во заграда ќе биде прикажано и локалното време (ИСТЕ, UTC+03:00).

Австрија - Македонија[уреди | уреди извор]

13 јуни 2021 (2021-06-13) Австрија  3–1  Македонија Букурешт
18:00 (19:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Австрија - Македонија
Извештај
Стадион: Арена Национала
Гледачи: 9,082[2]
Судија: Шведска Андреас Екберг
Австрија[3]
Македонија[3]
GK 13 Даниел Бахман
RB 21 Штефан Лајнер добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CB 3 Александар Драговиќ заменет 46'
CB 4 Мартин Хинтерегер
LB 2 Андреас Улмер
RM 19 Кристоф Баумгартнер заменет 58'
CM 24 Конрад Лајмер заменет 90+3'
CM 23 Ксавер Шлагер заменет 90+4'
LM 8 Давид Алаба Captain sports.svg
AM 9 Марсел Забитцер
CF 25 Саша Калајџиќ заменет 59'
Замени:
DF 15 Филип Линхарт влегол во игра 46'
FW 11 Михаел Грегорич влегол во игра 58'
FW 7 Марко Арнаутовиќ влегол во игра 59'
MF 14 Јулијан Баумгартлингер влегол во игра 90+3'
MF 6 Штефан Илзанкер влегол во игра 90+4'
Селектор:
Германија Франко Фода
AUT-MKD 2021-06-13.svg
GK 1 Столе Димитриевски
CB 13 Стефан Ристовски
CB 14 Дарко Велковски
CB 6 Висар Муслиу заменет 86'
RWB 16 Бобан Николов заменет 63'
LWB 8 Езѓан Алиоски добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CM 17 Енис Барди заменет 82'
CM 5 Аријан Адеми
CM 21 Елиф Елмас
CF 10 Горан Пандев Captain sports.svg
CF 9 Александар Трајковски добил жолт картон во 42-рата минута 42' заменет 63'
Замени:
DF 2 Егзон Бејтулаи влегол во игра 63'
MF 15 Тихомир Костадинов влегол во игра 63'
FW 7 Иван Тричковски влегол во игра 82'
MF 26 Милан Ристовски влегол во игра 86'
Селектор:
Игор Ангеловски

Играч на натпреварот:
Давид Алаба (Австрија)[4]

Холандија - Украина[уреди | уреди извор]

13 јуни 2021 (2021-06-13) Холандија  3–2  Украина Амстердам
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Холандија - Украина
Извештај Стадион: Јохан Кројф Арена
Гледачи: 15,837[5]
Судија: Германија Феликс Брих
Холандија[6]
Украина[6]
GK 1 Мартен Стекеленбург
CB 25 Јуриен Тимбер заменет 88'
CB 6 Стефан де Врај
CB 17 Дели Блинд заменет 64'
RWB 22 Дензел Дјумфрис
LWB 12 Патрик ван Анхолт заменет 64'
CM 15 Мартен де Рон
CM 8 Џорџино Вајналдум Captain sports.svg
CM 21 Френки де Јонг
CF 19 Вут Вегхорст заменет 88'
CF 10 Мемфис Депај заменет 90+1'
Замени:
DF 4 Нејтан Аке влегол во игра 64'
DF 5 Овен Вајндал влегол во игра 64'
FW 9 Лук де Јонг влегол во игра 88'
DF 2 Џоел Велтман влегол во игра 88'
FW 18 Дониел Мален влегол во игра 90+1'
Селектор:
Франк де Бур
NED-UKR 2021-06-13.svg
GK 1 Георгиј Бушчан
RB 21 Олександар Караваев
CB 13 Илја Забарни
CB 22 Микола Матвиенко
LB 16 Виталиј Миколенко
DM 17 Олександар Зинченко
CM 5 Сергеј Сидорчук добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
CM 8 Руслан Малиновски
RW 7 Андриј Јармоленко Captain sports.svg
LW 20 Олександар Зубков заменет 13'
CF 9 Роман Јаремчук
Замени:
MF 11 Марлос влегол во игра 13' заменет 64'
MF 10 Микола Шапаренко влегол во игра 64'
Селектор:
Андриј Шевченко

Играч на натпреварот:
Дензел Дјумфис (Холандија)[4]

Украина - Македонија[уреди | уреди извор]

17 јуни 2021 (2021-06-17) Украина  2–1  Македонија Букурешт
15:00 (16:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Украина - Македонија
Извештај Стадион: Арена Национала
Гледачи: 10,001[7]
Судија: Аргентина Фернандо Рапалини
Украина[8]
Македонија[8]
GK 1 Георгиј Бушчан
RB 21 Олександар Караваев
CB 13 Илја Забарни
CB 22 Микола Матвиенко
LB 16 Виталиј Миколенко
DM 6 Тарас Степаненко
CM 10 Микола Шапаренко добил жолт картон во 43-тата минута 43' заменет 78'
CM 17 Олександар Зинченко
RW 7 Андриј Јармоленко Captain sports.svg заменет 70'
LW 8 Руслан Малиновски заменет 90+2'
CF 9 Роман Јаремчук заменет 70'
Замени:
MF 15 Виктор Циганков влегол во игра 70'
FW 19 Артем Беседин влегол во игра 70'
MF 5 Сергеј Сидорчук влегол во игра 78'
DF 2 Едуард Собол влегол во игра 90+2'
Селектор:
Андриј Шевченко
UKR-MKD 2021-06-17.svg
GK 1 Столе Димитриевски
CB 13 Стефан Ристовски
CB 14 Дарко Велковски добил жолт картон во 59-тата минута 59' заменет 85'
CB 6 Висар Муслиу
RWB 16 Бобан Николов заменет 46'
LWB 8 Езѓан Алиоски
CM 5 Аријан Адеми заменет 85'
CM 20 Стефан Спировски заменет 46'
AM 17 Енис Барди заменет 77'
CF 10 Горан Пандев Captain sports.svg
CF 21 Елиф Елмас
Замени:
MF 25 Дарко Чурлинов влегол во игра 46'
FW 9 Александар Трајковски влегол во игра 46'
FW 24 Даниел Аврамовски добил жолт картон во 83-тата минута 83' влегол во игра 77'
DF 4 Кире Ристевски влегол во игра 85'
FW 7 Иван Тричковски влегол во игра 85'
Селектор:
Игор Ангеловски

Играч на натпреварот:
Андриј Јармоленко (Украина)[4]

Холандија - Австрија[уреди | уреди извор]

17 јуни 2021 (2021-06-17) Холандија  2–0  Австрија Амстердам
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Холандија - Австрија
Извештај Стадион: Јохан Кројф Арена
Гледачи: 15,243[9]
Судија: Израел Орел Гринфелд
Холандија[10]
Австрија[10]
GK 1 Мартен Стекеленбург
CB 6 Стефан де Врај
CB 3 Матајс де Лихт
CB 17 Дели Блинд заменет 64'
RWB 22 Дензел Дјумфрис
LWB 12 Патрик ван Анхолт заменет 64'
CM 15 Мартен де Рон добил жолт картон во 14-тата минута 14' заменет 74'
CM 8 Џорџино Вајналдум Captain sports.svg
CM 21 Френки де Јонг
CF 19 Вут Вегхорст заменет 64'
CF 10 Мемфис Депај заменет 82'
Замени:
DF 4 Нејтан Аке влегол во игра 64'
FW 18 Дониел Мален влегол во игра 64'
DF 5 Овен Вајндал влегол во игра 64'
MF 16 Рајан Гравенберх влегол во игра 74'
FW 9 Лук де Јонг влегол во игра 82'
Селектор:
Франк де Бур
NED-AUT 2021-06-17.svg
GK 13 Даниел Бахман добил жолт картон во 67-мата минута 67'
RB 21 Штефан Лајнер
CB 3 Александар Драговиќ заменет 84'
CB 4 Мартин Хинтерегер
LB 2 Андреас Улмер
RM 19 Кристоф Баумгартнер заменет 70'
CM 23 Ксавер Шлагер заменет 84'
CM 24 Конрад Лајмер заменет 61'
LM 8 Давид Алаба Captain sports.svg добил жолт картон во 10-тата минута 10'
CF 11 Михаел Грегорич заменет 61'
CF 9 Марсел Забитцер
Замени:
MF 10 Флоријан Грилич влегол во игра 61'
FW 25 Саша Калајџиќ влегол во игра 61'
MF 22 Валентино Лазаро влегол во игра 70'
DF 15 Филип Линхарт влегол во игра 84'
MF 20 Карим Онисиво влегол во игра 84'
Селектор:
Германија Франко Фода

Играч на натпреварот:
Дензел Дјумфирс (Холандија)[4]

Македонија - Холандија[уреди | уреди извор]

21 јуни 2021 (2021-06-21) Македонија  0–3  Холандија Амстердам
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Македонија - Холандија
Извештај
Стадион: Јохан Кројф Арена
Гледачи: 15,227[11]
Судија: Романија Иштван Ковач
Македонија[12]
Холандија[12]
GK 1 Столе Димитриевски
RB 13 Стефан Ристовски добил жолт картон во 18-тата минута 18'
CB 14 Дарко Велковски
CB 6 Висар Муслиу добил жолт картон во 48-мата минута 48'
LB 8 Езѓан Алиоски добил жолт картон во 65-тата минута 65'
CM 17 Енис Барди заменет 78'
CM 5 Аријан Адеми заменет 78'
RW 7 Иван Тричковски заменет 56'
AM 21 Елиф Елмас
LW 9 Александар Трајковски заменет 68'
CF 10 Горан Пандев Captain sports.svg заменет 68'
Замени:
MF 25 Дако Чурлинов влегол во игра 56'
MF 11 Ферхан Хасани влегол во игра 68'
MF 15 Тихомир Костадинов добил жолт картон во 84-тата минута 84' влегол во игра 68'
FW 18 Влатко Стојановски влегол во игра 78'
MF 16 Бобан Николов влегол во игра 78'
Селектор:
Игор Ангеловски
MKD-NED 2021-06-21.svg
GK 1 Мартен Стекеленбург
CB 6 Стефан де Врај заменет 46'
CB 3 Матајс де Лихт
CB 17 Дели Блинд
RWB 22 Дензел Дјумфрис заменет 46'
LWB 12 Патрик ван Анхолт
CM 21 Френки де Јонг заменет 78'
CM 8 Џорџино Вајналдум Captain sports.svg
CM 16 Рајан Гравенберх
CF 10 Мемфис Депај заменет 66'
CF 18 Дониел Мален заменет 66'
Замени:
FW 7 Стевен Бергејс влегол во игра 46'
MF 25 Јуриен Тимбер влегол во игра 46'
FW 19 Вут Вегхорст влегол во игра 66'
MF 11 Квинси Промес влегол во игра 66'
FW 26 Коди Гакпо влегол во игра 78'
Селектор:
Франк де Бур

Играч на натпреварот:
Џорџино Вајналдум (Холандија)[4]

Украина - Австрија[уреди | уреди извор]

21 јуни 2021 (2021-06-21) Украина  0–1  Австрија Букурешт
18:00 (19:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Украина - Австрија
Извештај Стадион: Арена Национала
Гледачи: 10,472[13]
Судија: Турција Џунејт Чакир
Украина[14]
Австрија[14]
GK 1 Георгиј Бушчан
RB 21 Олександар Караваев
CB 13 Илја Забарни
CB 22 Микола Матвиенко
LB 16 Виталиј Миколенко заменет 85'
DM 5 Сергеј Сидорчук
CM 10 Микола Шапаренко заменет 68'
CM 17 Олександар Зинченко
RW 7 Андриј Јармоленко Captain sports.svg
LW 8 Руслан Малиновски заменет 46'
CF 9 Роман Јаремчук
Замени:
MF 15 Виктор Циганков влегол во игра 46'
MF 11 Марлос влегол во игра 68'
FW 19 Артем Беседин влегол во игра 85'
Селектор:
Андриј Шевченко
UKR-AUT 2021-06-21.svg
GK 13 Даниел Бахман
RB 21 Штефан Лајнер
CB 3 Александар Драговиќ
CB 4 Мартин Хинтерегер
LB 8 Давид Алаба Captain sports.svg
CM 23 Ксавер Шлагер
CM 24 Конрад Лајмер заменет 72'
CM 10 Флоријан Грилич
AM 19 Кристоф Баумгартнер заменет 32'
AM 9 Марсел Забитцер
CF 7 Марко Арнаутовиќ заменет 90'
Замени:
MF 18 Алесандро Шепф влегол во игра 32'
MF 6 Штефан Илзанкер влегол во игра 72'
FW 25 Саша Калајџиќ влегол во игра 90'
Селектор:
Германија Франко Фода

Играч на натпреварот:
Флоријан Грилич (Австрија)[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Посетено на 12 May 2021.
 2. „Full Time Summary – Austria v North Macedonia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-ups – Austria v North Macedonia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 5. „Full Time Summary – Netherlands v Ukraine“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 6. 6,0 6,1 „Tactical Line-ups – Netherlands v Ukraine“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 7. „Full Time Summary – Ukraine v North Macedonia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2021. Посетено на 17 June 2021.
 8. 8,0 8,1 „Tactical Line-ups – Ukraine v North Macedonia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2021. Посетено на 17 June 2021.
 9. „Full Time Summary – Netherlands v Austria“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2021. Посетено на 17 June 2021.
 10. 10,0 10,1 „Tactical Line-ups – Netherlands v Austria“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2021. Посетено на 17 June 2021.
 11. „Full Time Summary – North Macedonia v Netherlands“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Line-ups – North Macedonia v Netherlands“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.
 13. „Full Time Summary – Ukraine v Austria“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Tactical Line-ups – Ukraine v Austria“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]