Европско првенство во фудбал 2020 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2020 - група Е била една од шестте групи на Европското првенство 2020 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Шпанија (еден од домаќините на првенството), Шведска, Полска и Словачка.

Натпреварите требало да се играат на стадионите Сан Мамеш во Билбао и Авива во Даблин. Сепак, поради недостаток на гаранции во врска со гледачите предизвикани од пандемијата на КОВИД-19, на 23 април 2021 година УЕФА објавила дека натпреварите закажани во Билбао ќе бидат преместени во Севиља, а натпреварите од групната фаза закажани во Даблин ќе бидат преместени во Санкт Петербург, по откажувањето на главниот град на Ирска од домаќинството.

Така, натпреварите се одиграле на стадионите Ла Картуха во Севиља и Крестовски во Санкт Петербург, од 14 до 23 јуни 2021 година.[1]

Од оваа група понатаму минале Шведска и Шпанија.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Шешир Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар пласман УЕФА ранкинг
ноември 2019
Ранг список на ФИФА
мај 2021
Е1  Шпанија 1 11-то 2016 Шампион (1964, 2008, 2012) 5 6
Е2  Шведска 3 7-мо 2016 Полуфинале (1992) 17 18
Е3  Полска 2 4-то 2016 Четвртфинале (2016) 8 21
Е4  Словачка 4 2-ро 2016 Осминафинале (2016) 22 36

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Шведска 7 3 2 1 0 4 2 +2
2.  Шпанија 5 3 1 2 0 6 1 +5
3.  Словачка 3 3 1 0 3 2 7 -5
4.  Полска 1 3 0 1 2 4 6 -2

Натпревари[уреди | уреди извор]

Полска - Словачка[уреди | уреди извор]

14 јуни 2021 (2021-06-14) Полска  1–2  Словачка Санкт Петербург
18:00 (19:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Полска - Словачка
Извештај Стадион: Крестовски
Гледачи: 12,862[2]
Судија: Романија Овидиу Хацеган
Полска[3]
Словачка[3]
GK 1 Војќех Шченсни
RB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик
CB 5 Јан Беднарек
LB 13 Мачеј Рибус заменет 74'
CM 8 Карол Линети заменет 74'
CM 10 Гжегож Криховијак Yellow cardYellow cardRed card 22', 62'
CM 14 Матеуш Клих заменет 85'
RF 21 Камил Јозвиак
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
LF 20 Пјотр Желињски заменет 85'
Замени:
MF 19 Пшемислав Франковски влегол во игра 74'
DF 26 Тимотеуш Пухач влегол во игра 74'
MF 16 Јакуб Модер влегол во игра 85'
FW 11 Карол Свидерски влегол во игра 85'
Селектор:
Португалија Пауло Соуса
POL-SVK 2021-06-14.svg
GK 1 Мартин Дубравка
RB 2 Петер Пекарик заменет 79'
CB 5 Љубомир Шатка
CB 14 Милан Шкринијар
LB 15 Томаш Хубочан добил жолт картон во 20-тата минута 20'
RM 18 Лукаш Хараслин заменет 87'
CM 19 Јурај Куцка
CM 25 Јакуб Хромада заменет 79'
LM 20 Роберт Мак заменет 87'
SS 17 Марек Хамшик Captain sports.svg
CF 8 Ондреј Дуда заменет 90+2'
Замени:
MF 13 Патрик Хрошовски влегол во игра 79'
DF 24 Мартин Kосцелник влегол во игра 79'
FW 21 Михал Дјуриш влегол во игра 87'
MF 10 Томаш Суслов влегол во игра 87'
MF 6 Јан Грегуш влегол во игра 90+2'
Селектор:
Штефан Таркович

Играч на натпреварот:
Милан Шкринијар (Словачка)[4]

Шпанија - Шведска[уреди | уреди извор]

14 јуни 2021 (2021-06-14) Шпанија  0–0  Шведска Севиља
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Шведска
Извештај Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 10,559[5]
Судија: Словенија Славко Винчиќ
Шпанија[6]
Шведска[6]
GK 23 Унаи Симон
RB 6 Маркос Љоренте
CB 24 Емерик Лапорт
CB 4 Пау Торес
LB 18 Жорди Алба Captain sports.svg
CM 8 Коке заменет 87'
CM 16 Родри заменет 66'
CM 26 Педри
RF 11 Феран Торес заменет 74'
CF 7 Алваро Мората заменет 66'
LF 19 Дани Олмо заменет 74'
Замени:
MF 10 Тијаго влегол во игра 66'
MF 22 Пабло Сарабија влегол во игра 66'
FW 21 Микел Ојарсабал влегол во игра 74'
FW 9 Жерар Морено влегол во игра 74'
MF 17 Фабијан Руис влегол во игра 87'
Селектор:
Луис Енрике
ESP-SWE 2021-06-14.svg
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг добил жолт картон во 55-тата минута 55' заменет 75'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 7 Себастијан Ларсон Captain sports.svg
CM 20 Кристофер Олсон заменет 84'
CM 8 Албин Екдал
LM 10 Емил Форсберг заменет 84'
CF 9 Маркус Берг заменет 69'
CF 11 Александер Исак заменет 69'
Замени:
MF 22 Робин Кваизон влегол во игра 69'
MF 17 Виктор Класон влегол во игра 69'
DF 16 Емил Крафт влегол во игра 75'
MF 26 Јенс Кајусте влегол во игра 84'
DF 5 Пјер Бенгтсон влегол во игра 84'
Селектор:
Јане Андерсон

Играч на натпреварот:
Виктор Линделоф (Шведска)[4]

Шведска - Словачка[уреди | уреди извор]

18 јуни 2021 (2021-06-18) Шведска  1–0  Словачка Санкт Петербург
15:00 (16:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Шведска - Словачка
Извештај Стадион: Крестовски
Гледачи: 11,525[7]
Судија: Германија Даниел Зиберт
Шведска[8]
Словачка[8]
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон
LB 6 Лудвиг Аугустинсон заменет 88'
RM 7 Себастијан Ларсон Captain sports.svg
CM 20 Кристофер Олсон добил жолт картон во 23-тата минута 23' заменет 64'
CM 8 Албин Екдал заменет 88'
LM 10 Емил Форсберг заменет 90+3'
CF 9 Маркус Берг заменет 64'
CF 11 Александер Исак
Замени:
MF 17 Виктор Класон влегол во игра 64'
MF 22 Робин Кваизон влегол во игра 64'
MF 13 Густав Свенсон влегол во игра 88'
DF 5 Пјер Бенгтсон влегол во игра 88'
DF 16 Емил Крафт влегол во игра 90+3'
Селектор:
Јане Андерсон
SWE-SVK 2021-06-18.svg
GK 1 Мартин Дубравка добил жолт картон во 76-тата минута 76'
RB 2 Петер Пекарик заменет 64'
CB 5 Љубомир Шатка
CB 14 Милан Шкринијар
LB 15 Томаш Хубочан заменет 84'
CM 19 Јурај Куцка
CM 13 Патрик Хрошовски заменет 84'
RW 24 Мартин Косцелник
AM 17 Марек Хамшик Captain sports.svg заменет 77'
LW 20 Роберт Мак заменет 77'
CF 8 Ондреј Дуда добил жолт картон во 80-тата минута 80'
Замени:
MF 18 Лукаш Хараслин влегол во игра 64'
MF 7 Владимир Вајс добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 77'
MF 11 Лашло Бенеш влегол во игра 77'
FW 21 Михал Дјуриш влегол во игра 84'
DF 16 Давид Ханцко влегол во игра 84'
Селектор:
Штефан Таркович

Играч на натпреварот:
Александер Исак (Шведска)[4]

Шпанија - Полска[уреди | уреди извор]

19 јуни 2021 (2021-06-19) Шпанија  1–1  Полска Севиља
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Полска
Извештај Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 11,742[9]
Судија: Италија Даниеле Орсато
Шпанија[10]
Полска[10]
GK 23 Унаи Симон
RB 6 Маркос Љоренте
CB 24 Емерик Лапорт
CB 4 Пау Торес добил жолт картон во 81-вата минута 81'
LB 18 Жорди Алба Captain sports.svg
CM 8 Коке заменет 68'
CM 16 Родри добил жолт картон во 90+5-тата минута 90+5'
CM 26 Педри
RF 9 Жерар Морено заменет 68'
CF 7 Алваро Мората заменет 87'
LF 19 Дани Олмо заменет 61'
Замени:
MF 11 Феран Торес влегол во игра 61'
MF 17 Фабијан Руис влегол во игра 68'
MF 22 Пабло Сарабија влегол во игра 68'
FW 21 Микел Ојарсабал влегол во игра 87'
Селектор:
Луис Енрике
ESP-POL 2021-06-19.svg
GK 1 Војќех Шченсни
CB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик
CB 5 Јан Беднарек заменет 85'
RM 21 Камил Јозвиак добил жолт картон во 59-тата минута 59'
CM 16 Јакуб Модер добил жолт картон во 57-мата минута 57' заменет 85'
CM 14 Матеуш Клих добил жолт картон во 36-тата минута 36' заменет 55'
LM 26 Тимотеуш Пухач
RW 11 Карол Свидерски заменет 68'
LW 20 Пјотр Желињски
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
Замени:
MF 6 Кацпер Козловски влегол во игра 55'
MF 19 Пшемислав Франковски влегол во игра 68'
DF 3 Павел Давидович влегол во игра 85'
MF 8 Карол Линети влегол во игра 85'
Селектор:
Португалија Пауло Соуса

Играч на натпреварот:
Жорди Алба (Шпанија)[4]

Словачка - Шпанија[уреди | уреди извор]

23 јуни 2021 (2021-06-23) Словачка  0–5  Шпанија Севиља
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Словачка - Шпанија
Извештај Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 11,204[11]
Судија: Холандија Бјорн Кајперс
Словачка[12]
Шпанија[12]
GK 1 Мартин Дубравка
RB 2 Петер Пекарик
CB 5 Љубомир Шатка
CB 14 Милан Шкринијар добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
LB 15 Томаш Хубочан
RM 18 Лукаш Хараслин заменет 69'
CM 19 Јурај Куцка
CM 25 Јакуб Хромада заменет 46'
LM 20 Роберт Мак заменет 69'
AM 17 Марек Хамшик Captain sports.svg заменет 90'
CF 8 Ондреј Дуда добил жолт картон во 12-тата минута 12' заменет 46'
Замени:
FW 21 Михал Дјуриш влегол во игра 46'
MF 22 Станислав Лоботка влегол во игра 46'
MF 7 Владимир Вајс влегол во игра 69'
MF 10 Томаш Суслов влегол во игра 69'
MF 11 Лашло Бенеш влегол во игра 90'
Селектор:
Штефан Таркович
SVK-ESP 2021-06-23.svg
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета заменет 77'
CB 12 Ерик Гарсија заменет 71'
CB 24 Емерик Лапорт
LB 18 Жорди Алба добил жолт картон во 60-тата минута 60'
CM 8 Коке
CM 5 Серхио Бускетс Captain sports.svg добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 71'
CM 26 Педри
RF 22 Пабло Сарабија
CF 7 Алваро Мората заменет 66'
LF 9 Жерар Морено заменет 77'
Замени:
MF 11 Феран Торес влегол во игра 66'
MF 10 Тијаго влегол во игра 71'
DF 4 Пау Торес влегол во игра 71'
MF 20 Адама Траоре влегол во игра 77'
FW 21 Микел Ојарсабал влегол во игра 77'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Серхио Бускетс (Шпанија)[4]

Шведска - Полска[уреди | уреди извор]

23 јуни 2021 (2021-06-23) Шведска  3–2  Полска Санкт Петербург
18:00 (19:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Шведска - Полска
Извештај
Стадион: Крестовски
Гледачи: 14,252[13]
Судија: Англија Мајкл Оливер
Шведска[14]
Полска[14]
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг заменет 68'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон добил жолт картон во 10-тата минута 10'
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 7 Себастијан Ларсон Captain sports.svg
CM 8 Албин Екдал
CM 20 Кристофер Олсон
LM 10 Емил Форсберг заменет 78'
CF 22 Робин Кваизон заменет 55'
CF 11 Александер Исак заменет 68'
Замени:
MF 21 Дејан Кулушевски влегол во игра 55'
FW 9 Маркус Берг влегол во игра 68'
DF 16 Емил Крафт влегол во игра 68'
MF 17 Виктор Класон влегол во игра 78'
Селектор:
Јане Андерсон
SWE-POL 2021-06-23.svg
GK 1 Војќех Шченсни
CB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CB 5 Јан Беднарек
RM 21 Камил Јозвиак заменет 61'
CM 10 Гжегож Криховијак добил жолт картон во 74-тата минута 74' заменет 78'
CM 14 Матеуш Клих заменет 73'
LM 26 Тимотеуш Пухач заменет 46'
AM 11 Карол Свидерски
AM 20 Пјотр Желињски
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
Замени:
MF 19 Пшемислав Франковски влегол во игра 46'
FW 24 Јакуб Шверчок влегол во игра 61'
MF 6 Кацпер Козловски влегол во игра 73'
MF 17 Пшемислав Плахета влегол во игра 78'
Селектор:
Португалија Пауло Соуса

Играч на натпреварот:
Емил Форсберг (Шведска)[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Посетено на 12 May 2021.
 2. „Full Time Summary – Poland v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-ups – Poland v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 5. „Full Time Summary – Spain v Sweden“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 6. 6,0 6,1 „Tactical Line-ups – Spain v Sweden“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 7. „Full Time Summary – Sweden v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 8. 8,0 8,1 „Tactical Line-ups – Sweden v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 9. „Full Time Summary – Spain v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 10. 10,0 10,1 „Tactical Line-ups – Spain v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 11. „Full Time Summary – Slovakia v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Line-ups – Slovakia v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 13. „Full Time Summary – Sweden v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Tactical Line-ups – Sweden v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]