Европско првенство во фудбал 2020 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нокаут фазата на Европското првенство во фудбал 2020 започнала на 26 јуни 2021 година со осминафиналето а завршила на 11 јули 2021 година со финалето кое ќе се одигра на Вембли во Лондон, Англија.[1]

Наведените времиња се според Средноевропско летно време (UTC+2). Ако местото на одигрување се наоѓа во друг часовен појас, во заграда ќе биде прикажано и месното време.

Формат[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, ако натпреварот заврши нерешено по регуларните 90 минути игра, ќе се играат продолженија (двапати по 15 минути), каде што секоја екипа има право да направи шеста замена.[2] Ако резултатот остане изедначен и по продолженијата, натпреварот ќе биде решен по изведување пенали.[3]

УЕФА го утврдила следниот распоред за осминафиналето :[3]

 • Натпревар 1: Победник на група Б против 3. место во групите А/Д/Е/Ф
 • Натпревар 2: Победник на група А против 2. место во група Ц
 • Натпревар 3: Победник на група Ф против 3. место во групите А/Б/Ц
 • Натпревар 4: 2. место во група Д против 2. место во група Е
 • Натпревар 5: Победник на група Е против 3. место група А/Б/Ц/Д
 • Натпревар 6: Победник на група Д против 2. место група Ф
 • Натпревар 7: Победник на група Ц против 3. место во групите Д/Е/Ф
 • Натпревар 8: 2. место во групата А против 2. место во групата Б

Како и на секој претходен турнир почнувајќи од Европското првенство 1984, и на ово првенство нема да се игра натпревар за трето место.

Комбинации за натпреварите од осминафиналето[уреди | уреди извор]

Специфичните натпревари во кои треба да учествуваат третопласираните екипи зависат од тоа кои четири третопласирани екипи ќе се пласираат во осминафиналето:

  Добиената комбинација според четирите квалификувани репрезентации
Третопласирани екипи
квалификувани по групи

vs

vs

vs

vs
А Б Ц Д
А Б Ц Е
А Б Ц Ф
А Б Д Е
А Б Д Ф
А Б Е Ф
А Ц Д Е
А Ц Д Ф
А Ц Е Ф
А Д Е Ф
Б Ц Д Е
Б Ц Д Ф
Б Ц Е Ф
Б Д Е Ф
Ц Д Е Ф

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Првите две репрезентации од секоја од шесте групи, плус четирите најдобри третопласирани репрезентации, се квалификувале за нокаут фазата.[3]

Група Победник Второпласиран Третопласиран
(Најдобрите четири)
А  Италија  Велс  Швајцарија
Б  Белгија  Данска Н/П
Ц  Холандија  Австрија  Украина
Д  Англија  Хрватска  Чешка
Е  Шведска  Шпанија Н/П
Ф  Франција  Германија  Португалија

Резултати[уреди | уреди извор]

 
ОсминафиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
27 јуни 2021 – Севиља
 
 
 Белгија1
 
2 јули 2021 – Минхен
 
 Португалија0
 
 Белгија1
 
26 јуни 2021 – Лондон
 
 Италија2
 
 Италија (прод.)2
 
6 јули 2021 – Лондон
 
 Австрија1
 
 Италија (п)1 (4)
 
28 јуни 2021 – Букурешт
 
 Шпанија1 (2)
 
 Франција3 (4)
 
2 јули 2021 – Санкт Петербург
 
 Швајцарија (п)3 (5)
 
 Швајцарија1 (1)
 
28 јуни 2021 – Копенхаген
 
 Шпанија (п)1 (3)
 
 Хрватска3
 
11 јули 2021 – Лондон
 
 Шпанија (прод.)5
 
 Италија (п)1 (3)
 
29 јуни 2021 – Глазгов
 
 Англија1 (2)
 
 Шведска1
 
3 јули 2021 – Рим
 
 Украина (прод.)2
 
 Украина0
 
29 јуни 2021 – Лондон
 
 Англија4
 
 Англија2
 
7 јули 2021 – Лондон
 
 Германија0
 
 Англија (прод.)2
 
27 јуни 2021 – Будимпешта
 
 Данска1
 
 Холандија0
 
3 јули 2021 – Баку
 
 Чешка2
 
 Чешка1
 
26 јуни 2021 – Амстердам
 
 Данска2
 
 Велс0
 
 
 Данска4
 

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Велс - Данска[уреди | уреди извор]

26 јуни 2021 (2021-06-26) Велс  0–4  Данска Амстердам
18:00
Историја на досегашните натпревари
Велс - Данска
Извештај
Стадион: Јохан Кројф Арена
Гледачи: 14,645[4]
Судија: Германија Даниел Зиберт
Велс[5]
Данска[5]
GK 12 Дани Ворд
RB 14 Конор Робертс заменет 40'
CB 6 Џо Родон добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CB 22 Крис Мефам
LB 4 Бен Дејвис
CM 16 Џо Морел заменет 59'
CM 7 Џо Алан
RW 20 Даниел Џејмс заменет 78'
AM 10 Арон Рамзи
LW 11 Гарет Бејл добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
CF 13 Кифер Мур добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 78'
Замени:
DF 3 Неко Вилијамс влегол во игра 40'
MF 8 Хари Вилсон Red card 90' влегол во игра 59'
FW 9 Тајлер Робертс влегол во игра 78'
MF 19 Дејвид Брукс добил жолт картон во 80-тата минута 80' влегол во игра 78'
Селектор:
Роб Пејџ
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 6 Андрес Кристенсен
CB 4 Симон Кјер заменет 77'
CB 3 Јаник Вестергор
RM 17 Јенс Стригер Ларсен заменет 77'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни заменет 60'
LM 5 Јоаким Меле
RF 14 Микел Дамсгор заменет 60'
CF 12 Каспер Долберг заменет 69'
LF 9 Мартин Брајтвајт
Замени:
MF 24 Матијас Јенсен влегол во игра 60'
MF 15 Кристијан Нергор влегол во игра 60'
FW 21 Андреас Корнелиус влегол во игра 69'
DF 26 Николај Боилесен влегол во игра 77'
DF 2 Јоаким Андерсен влегол во игра 77'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Каспер Долберг (Данска)[6]

Италија - Австрија[уреди | уреди извор]

26 јуни 2021 (2021-06-26) Италија  2–1 (прод.)  Австрија Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Италија - Австрија
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 18,910[7]
Судија: Англија Антони Тејлор
Италија[8]
Австрија[8]
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо добил жолт картон во 50-тата минута 50'
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 15 Франческо Ачерби
LB 4 Леонардо Спинацола
CM 18 Николо Барела добил жолт картон во 51-вата минута 51' заменет 67'
CM 8 Жоржињо
CM 6 Марко Верати заменет 67'
RF 11 Доменико Берарди заменет 84'
CF 17 Чиро Имобиле заменет 84'
LF 10 Лоренцо Инсиње заменет 108'
Замени:
MF 12 Матео Песина влегол во игра 67'
MF 5 Мануел Локатели влегол во игра 67'
FW 9 Андреја Белоти влегол во игра 84'
MF 14 Федерико Кјеза влегол во игра 84'
MF 16 Брајан Кристанте влегол во игра 108'
Селектор:
Роберто Манчини
GK 13 Даниел Бахман
RB 21 Штефан Лајнер заменет 114'
CB 3 Александар Драговиќ добил жолт картон во 120+1-тата минута 120+1'
CB 4 Мартин Хинтерегер добил жолт картон во 103-тата минута 103'
LB 8 Давид Алаба
CM 23 Ксавер Шлагер заменет 106'
CM 10 Флоријан Грилич заменет 106'
RW 24 Конрад Лајмер заменет 114'
AM 9 Марсел Забицер
LW 19 Кристоф Баумгартнер заменет 90'
CF 7 Марко Арнаутовиќ добил жолт картон во 2-рата минута 2' заменет 97'
Замени:
MF 18 Алесандро Шепф влегол во игра 90'
FW 25 Саша Калајџиќ влегол во игра 97'
MF 17 Луис Шауб влегол во игра 106'
FW 11 Михаел Грегорич влегол во игра 106'
MF 6 Штефан Илзанкер влегол во игра 114'
MF 16 Кристофер Тримел влегол во игра 114'
Селектор:
Германија Франко Фода

Играч на натпреварот:
Леонардо Спинацола (Италија)[6]

Холандија - Чешка[уреди | уреди извор]

27 јуни 2021 (2021-06-27) Холандија  0–2  Чешка Будимпешта
18:00
Историја на досегашните натпревари
Холандија - Чешка
Извештај
Стадион: Пушкаш Арена
Гледачи: 52,834[9]
Судија: Русија Сергеј Карасев
Холандија[10]
Чешка[10]
GK 1 Мартен Стекеленбург
CB 6 Стефан де Врај
CB 3 Матајс де Лихт Red card 55'
CB 17 Дели Блинд заменет 81'
RWB 22 Дензел Дјумфрис добил жолт картон во 46-тата минута 46'
LWB 12 Патрик ван Анхолт заменет 81'
CM 15 Мартен де Рон заменет 73'
CM 21 Френки де Јонг добил жолт картон во 84-тата минута 84'
AM 8 Џорџино Вајналдум
CF 10 Мемфис Депај
CF 18 Дониел Мален заменет 57'
Замени:
MF 11 Квинси Промес влегол во игра 57'
FW 19 Вут Вегхорст влегол во игра 73'
FW 7 Стевен Бергејс влегол во игра 81'
MF 25 Јуриен Тимбер влегол во игра 81'
Селектор:
Франк де Бур
GK 1 Томаш Вацлик
RB 5 Владимир Цоуфал добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CB 3 Ондржеј Челустка
CB 6 Томаш Калас
LB 2 Павел Кадержабек
CM 9 Томаш Холеш заменет 85'
CM 15 Томаш Соучек
RW 12 Лукаш Масопуст заменет 79'
AM 7 Антонин Барак заменет 90+2'
LW 13 Петр Шевчик заменет 85'
CF 10 Патрик Шик заменет 90+2'
Замени:
MF 14 Јакуб Јанкто влегол во игра 79'
FW 19 Адам Хложек влегол во игра 85'
MF 21 Алекс Крал влегол во игра 85'
FW 11 Михаел Крменчик влегол во игра 90+2'
MF 26 Михал Садилек влегол во игра 90+2'
Селектор:
Јарослав Шихлави

Играч на натпреаврот:
Томаш Холеш (Чешка)[6]

Белгија - Португалија[уреди | уреди извор]

27 јуни 2021 (2021-06-27) Белгија  1–0  Португалија Севиља
21:00
Историја на досегашните натпревари
Белгија - Португалија
Извештај Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 11,504[11]
Судија: Германија Феликс Брих
Белгија[12]
Португалија[12]
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CB 5 Јан Вертонген
CB 3 Томас Вермален добил жолт картон во 72-рата минута 72'
RM 15 Томас Мение
CM 8 Јури Тилеманс
CM 6 Аксел Витсел
LM 16 Торган Азар заменет 90+5'
RW 7 Кевин Де Бројне заменет 48'
LW 10 Еден Азар заменет 87'
CF 9 Ромалу Лукаку
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 48'
MF 11 Јаник Караско влегол во игра 87'
MF 19 Леандер Дендонкер влегол во игра 90+5'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес
GK 1 Руи Патрисио
RB 20 Диого Дало добил жолт картон во 51-вата минута 51'
CB 4 Рубен Дијас
CB 3 Пепе добил жолт картон во 77-мата минута 77'
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 8 Жоао Мутињо заменет 55'
CM 26 Жоао Палиња добил жолт картон во 45-тата минута 45' заменет 78'
CM 16 Ренато Санчес заменет 78'
RW 10 Бернардо Силва заменет 55'
LW 21 Диого Жота заменет 70'
CF 7 Кристијано Роналдо
Замени:
FW 23 Жоао Феликс влегол во игра 55'
MF 11 Бруно Фернандес влегол во игра 55'
FW 9 Андре Силва влегол во игра 70'
MF 13 Данило Переира влегол во игра 78'
MF 24 Сержо Оливеира влегол во игра 78'
Селектор:
Фернандо Сантос

Играч на натпреварот:
Торган Азар (Белгија)[6]

Хрватска - Шпанија[уреди | уреди извор]

28 јуни 2021 (2021-06-28) Хрватска  3–5 (прод.)  Шпанија Копенхаген
18:00
Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Шпанија
Извештај Стадион: Паркен
Гледачи: 22,771[13]
Судија: Турција Џунејт Чакир
Хрватска[14]
Шпанија[14]
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 22 Јосип Јурановиќ заменет 73'
CB 21 Домагој Вида
CB 5 Дује Чалета-Цар добил жолт картон во 84-тата минута 84'
LB 25 Јошко Гвардиол
DM 11 Марцело Брозовиќ добил жолт картон во 73-тата минута 73'
CM 10 Лука Модриќ заменет 114'
CM 8 Матео Ковачиќ заменет 79'
RW 13 Никола Влашиќ заменет 79'
LW 17 Анте Ребиќ заменет 67'
CF 20 Бруно Петковиќ заменет 46'
Замени:
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 46'
MF 18 Мислав Оршиќ влегол во игра 67'
FW 7 Јосип Брекало влегол во игра 73'
FW 14 Анте Будимир влегол во игра 79'
MF 15 Марио Пашалиќ влегол во игра 79'
MF 26 Лука Иванушец влегол во игра 114'
Селектор:
Златко Далиќ
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета
CB 12 Ерик Гарсија заменет 71'
CB 24 Емерик Лапорт
LB 14 Хосе Гаја заменет 77'
CM 8 Коке заменет 77'
CM 5 Серхио Бускетс заменет 101'
CM 26 Педри
RW 11 Феран Торес заменет 88'
CF 7 Алваро Мората
LW 22 Пабло Сарабија заменет 71'
Замени:
MF 19 Дани Олмо влегол во игра 71'
DF 4 Пау Торес влегол во игра 71'
DF 18 Жорди Алба влегол во игра 77'
MF 17 Фабијан Руис влегол во игра 77'
FW 21 Микел Ојарсабал влегол во игра 88'
MF 16 Родри влегол во игра 101'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Серхио Бускетс (Шпанија)[6]

Франција - Швајцарија[уреди | уреди извор]

Франција[16]
Швајцарија[16]
GK 1 Иго Лорис
CB 4 Рафаел Варан добил жолт картон во 30-тата минута 30'
CB 5 Клеман Лангле заменет 46'
CB 3 Преснел Кимпембе
RWB 2 Бенжамен Павар добил жолт картон во 91-вата минута 91'
LWB 14 Адријан Рабио
CM 6 Пол Погба
CM 13 Н'Голо Канте
AM 7 Антоан Гризман заменет 88'
CF 19 Карим Бензема заменет 94'
CF 10 Килијан Мбапе
Замени:
MF 20 Кингсли Коман добил жолт картон во 88-мата минута 88' влегол во игра 46' заменет 111'
MF 17 Муса Сисоко влегол во игра 88'
FW 9 Оливје Жиру влегол во игра 94'
FW 26 Маркус Тирам влегол во игра 111'
Селектор:
Дидје Дешам
GK 1 Јан Зомер
CB 4 Нико Елведи добил жолт картон во 32-рата минута 32'
CB 5 Мануел Аканжи добил жолт картон во 108-мата минута 108'
CB 13 Рикардо Родригес добил жолт картон во 62-рата минута 62' заменет 87'
RWB 3 Силван Видмер заменет 73'
LWB 14 Стивен Цубер заменет 79'
CM 8 Ремо Фројлер
CM 10 Гранит Џака добил жолт картон во 76-тата минута 76'
AM 23 Џердан Шаќири заменет 73'
CF 9 Харис Сеферовиќ заменет 97'
CF 7 Брил Емболо заменет 79'
Замени:
FW 19 Марио Гаврановиќ влегол во игра 73'
DF 2 Кевин Мбабу влегол во игра 73'
MF 16 Кристијан Фаснахт влегол во игра 79'
MF 11 Рубен Варгас влегол во игра 79'
FW 18 Адмир Мехмеди влегол во игра 87'
DF 22 Фабијан Шер влегол во игра 97'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Гранит Џака (Швајцарија)[6]

Англија - Германија[уреди | уреди извор]

29 јуни 2021 (2021-06-29) Англија  2–0  Германија Лондон
21:00 (22:00 UTC+3)
Историја на досегашните натпревари
Англија - Германија
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 41,973[17]
Судија: Холандија Дани Макели
Англија[18]
Германија[18]
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер
CB 6 Хари Мегваер добил жолт картон во 77-мата минута 77'
CB 5 Џон Стоунс
RM 12 Киеран Трипиер
CM 14 Калвин Филипс добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CM 4 Деклан Рајс добил жолт картон во 8-мата минута 8' заменет 87'
LM 3 Лук Шо
RW 25 Букајо Сака заменет 69'
CF 9 Хари Кејн
LW 10 Рахим Стерлинг
Замени:
MF 7 Џек Грилиш влегол во игра 69'
MF 8 Џордан Хендерсон влегол во игра 87'
Селектор:
Гарет Саутгејт
GK 1 Мануел Нојер
CB 4 Матијас Гинтер добил жолт картон во 25-тата минута 25' заменет 87'
CB 5 Матс Хумелс
CB 2 Антонио Ридигер
RM 6 Јозуа Кимих
CM 18 Леон Горецка
CM 8 Тони Крос
LM 20 Робин Госенс добил жолт картон во 72-рата минута 72' заменет 87'
AM 7 Каи Хаверц
AM 25 Томас Милер заменет 90+2'
CF 11 Тимо Вернер заменет 69'
Замени:
MF 10 Серж Гнабри влегол во игра 69'
DF 23 Емре Џан влегол во игра 87'
MF 19 Лерој Сане влегол во игра 87'
MF 14 Џамал Мусиала влегол во игра 90+2'
Селектор:
Јоаким Лев

Играч на натпреварот:
Хари Мегваер (Англија)[6]

Шведска - Украина[уреди | уреди извор]

29 јуни 2021 (2021-06-29) Шведска  1–2  Украина Глазгов
21:00 (20:00 UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Шведска - Украина
Извештај Стадион: Хемпден Парк
Гледачи: 9,221[19]
Судија: Италија Даниеле Орсато
Шведска[20]
Украина[20]
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг заменет 83'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон Red card 99'
LB 6 Лудвиг Аугустинсон заменет 83'
RM 7 Себастијан Ларсон заменет 97'
CM 20 Кристофер Олсон заменет 101'
CM 8 Албин Екдал
LM 10 Емил Форсберг добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CF 21 Дејан Кулушевски добил жолт картон во 69-тата минута 69' заменет 97'
CF 11 Александер Исак заменет 97'
Замени:
DF 5 Пјер Бенгтсон влегол во игра 83'
DF 16 Емил Крафт влегол во игра 83'
MF 22 Робин Кваизон влегол во игра 97'
FW 9 Маркус Берг влегол во игра 97'
MF 17 Виктор Класон влегол во игра 97'
DF 14 Филип Еландер влегол во игра 101'
Селектор:
Јане Андерсон
GK 1 Георгиј Бушчан
RB 21 Олександар Караваев
CB 13 Илја Забарни
CB 4 Сергеј Кривцов
LB 22 Микола Матвиенко
CM 5 Сергеј Сидорчук заменет 118'
CM 6 Тарас Степаненко заменет 95'
CM 17 Олександер Зинченко
RF 7 Андриј Јармоленко добил жолт картон во 79-тата минута 79' заменет 106'
CF 9 Роман Јаремчук заменет 91'
LF 10 Микола Шапаренко заменет 61'
Замени:
MF 8 Руслан Малиновски влегол во игра 61'
FW 19 Артем Беседин влегол во игра 91' заменет 101'
MF 14 Евгениј Макаренко влегол во игра 95'
MF 15 Виктор Циганков влегол во игра 101'
FW 26 Артем Довбик добил жолт картон во 120+1-тата минута 120+1' влегол во игра 106'
MF 18 Роман Безус влегол во игра 118'
Селектор:
Андриј Шевченко

Играч на натпреварот:
Олександер Зинченко (Украина)[6]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Швајцарија - Шпанија[уреди | уреди извор]

Швајцарија[22]
Шпанија[22]
GK 1 Јан Зомер
CB 4 Нико Елведи
CB 5 Мануел Аканжи
CB 13 Рикардо Родригес
RWB 3 Силван Видмер добил жолт картон во 67-мата минута 67' заменет 100'
LWB 14 Стивен Цубер заменет 90+2'
CM 6 Денис Закарија заменет 100'
CM 8 Ремо Фројлер Red card 77'
AM 23 Џердан Шаќири заменет 81'
AM 7 Брил Емболо заменет 23'
CF 9 Харис Сеферовиќ заменет 81'
Замени:
MF 11 Рубен Варгас влегол во игра 23'
MF 15 Џибрил Со влегол во игра 81'
FW 19 Марио Гаврановиќ добил жолт картон во 120+1-тата минута 120+1' влегол во игра 81'
MF 16 Кристијан Фаснахт влегол во игра 90+2'
DF 2 Кевин Мбабу влегол во игра 100'
DF 22 Фабијан Шер влегол во игра 100'
Селектор:
Владимир Петковиќ
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета
CB 24 Емерик Лапорт добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
CB 4 Пау Торес заменет 113'
LB 18 Жорди Алба
CM 8 Коке заменет 90+1'
CM 5 Серхио Бускетс
CM 26 Педри заменет 119'
RF 11 Феран Торес заменет 91'
CF 7 Алваро Мората заменет 54'
LF 22 Пабло Сарабија заменет 46'
Замени:
MF 19 Дани Олмо влегол во игра 46'
FW 9 Жерар Морено влегол во игра 54'
MF 6 Маркос Љоренте влегол во игра 90+1'
FW 21 Микел Ојарсабал влегол во игра 91'
MF 10 Тијаго влегол во игра 113'
MF 16 Родри влегол во игра 119'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Унаи Симон (Шпанија)[6]

Белгија - Италија[уреди | уреди извор]

2 јули 2021 (2021-07-02) Белгија  1–2  Италија Минхен
21:00
Историја на досегашните натпревари
Белгија - Италија
Извештај Стадион: Алијанц Арена
Гледачи: 12,984[23]
Судија: Словенија Славко Винчиќ
Белгија[24]
Италија[24]
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален
CB 5 Јан Вертонген
RM 15 Томас Меније заменет 69'
CM 6 Аксеч Витсел
CM 8 Јури Тилеманс добил жолт картон во 21-вата минута 21' заменет 69'
LM 16 Торган Азар
AM 7 Кевин Де Бројне
AM 25 Жереми Доку
CF 9 Ромелу Лукаку
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 69'
MF 22 Насер Шадли влегол во игра 69' заменет 73'
MF 26 Денис Прат влегол во игра 73'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини
LB 4 Леонардо Спинацола заменет 79'
CM 18 Николо Барела
CM 8 Жоржињо
CM 6 Марко Верати добил жолт картон во 20-тата минута 20' заменет 74'
RW 14 Федерико Кјеза заменет 90+1'
CF 17 Чиро Имобиле заменет 74'
LW 10 Лоренцо Инсиње заменет 79'
Замени:
MF 16 Брајан Кристанте влегол во игра 74'
FW 9 Андреја Белоти влегол во игра 74'
FW 11 Доменико Берарди добил жолт картон во 90-тата минута 90' влегол во игра 79'
DF 13 Емерсон влегол во игра 79'
DF 25 Рафаел Толои влегол во игра 90+1'
Селектор:
Роберто Манчини

Играч на натпреварот:
Лоренцо Инсиње (Италија)[6]

Чешка - Данска[уреди | уреди извор]

3 јули 2021 (2021-07-03) Чешка  1–2  Данска Баку
18:00 (20:00 UTC+4)
Историја на досегашните натпревари
Чешка - Данска
Извештај Стадион: Олимписки стадион
Гледачи: 16,306[25]
Судија: Холандија Бјорн Кајперс
Чешка[26]
Данска[26]
GK 1 Томаш Вацлик
RB 5 Владимир Цоуфал
CB 3 Ондржеј Челустка заменет 65'
CB 6 Томаш Калас добил жолт картон во 86-тата минута 86'
LB 18 Јан Боржил
CM 9 Томаш Холеш заменет 46'
CM 15 Томаш Соучек
RW 12 Лукаш Масопуст заменет 46'
AM 7 Антонин Барак
LW 13 Петр Шевчик заменет 79'
CF 10 Патрик Шик заменет 79'
Замени:
FW 11 Михаел Крменчик добил жолт картон во 84-тата минута 84' влегол во игра 46'
MF 14 Јакуб Јанкто влегол во игра 46'
DF 4 Јакуб Брабец влегол во игра 65'
FW 20 Матеј Видра влегол во игра 79'
MF 8 Владимир Дарида влегол во игра 79'
Селектор:
Јарослав Шилхави
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 6 Андреас Кристенсен заменет 81'
CB 4 Симон Кјер
CB 3 Јаник Вестергор
RM 17 Јенс Стригер Ларсен заменет 70'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни заменет 81'
LM 5 Јоаким Меле
RF 9 Мартин Брајтвајт
CF 12 Каспер Долберг заменет 59'
LF 14 Микел Дамсгор заменет 59'
Замени:
FW 20 Јусуф Поулсен влегол во игра 59'
MF 15 Кристијан Нергор влегол во игра 59'
MF 18 Даниел Вас влегол во игра 70'
DF 2 Јоаким Андерсен влегол во игра 81'
MF 24 Матијас Јенсен влегол во игра 81'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Томас Дилејни (Данска)[6]

Украина - Англија[уреди | уреди извор]

3 јули 2021 (2021-07-03) Украина  0–4  Англија Рим
21:00
Историја на досегашните натпревари
Украина - Англија
Извештај Стадион: Олимпико
Гледачи: 11,880[27]
Судија: Германија Феликс Брих
Украина[28]
Англија[28]
GK 1 Георгиј Бушчан
CB 13 Илја Забарни
CB 4 Сергеј Кривцов заменет 35'
CB 22 Микола Матвиенко
RM 21 Олександер Караваев
CM 5 Сергеј Сидорчук заменет 64'
CM 17 Олександер Зинченко
LM 16 Виталиј Миколенко
AM 10 Микола Шапаренко
CF 9 Роман Јаремчук
CF 7 Андриј Јармоленко
Замени:
MF 15 Виктор Циганков влегол во игра 35'
MF 14 Евгени Макаренко влегол во игра 64'
Селектор:
Андриј Шевченко
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
LB 3 Лук Шо заменет 65'
CM 4 Деклан Рајс заменет 57'
CM 14 Калвин Филипс заменет 65'
RW 17 Џејдон Санчо
AM 19 Мејсон Маунт
LW 10 Рахим Стерлинг заменет 65'
CF 9 Хари Кејн заменет 73'
Замени:
MF 8 Џордан Хендерсон влегол во игра 57'
DF 12 Киеран Трипиер влегол во игра 65'
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 65'
MF 26 Џуд Белингам влегол во игра 65'
FW 18 Доминик Калверт-Луин влегол во игра 73'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Хари Кејн (Англија)[6]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Италија - Шпанија[уреди | уреди извор]

6 јули 2021 (2021-07-06) Италија  1–1 (прод.)
(4–2 пен.)
 Шпанија Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Италија - Шпанија
Извештај
Стадион: Вембли
Гледачи: 57,811[29]
Судија: Германија Фелиск Брих
    Пенали
 
Италија[30]
Шпанија[30]
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо
CB 19 Леонардо Бонучи добил жолт картон во 118-тата минута 118'
CB 3 Џорџо Кјелини
LB 13 Емерсон заменет 73'
CM 18 Николо Барела заменет 85'
CM 8 Жоржињо
CM 6 Марко Верати заменет 73'
RW 14 Федерико Кјеза заменет 107'
LW 10 Лоренцо Инсиње заменет 85'
CF 17 Чиро Имобиле заменет 61'
Замени:
FW 11 Доменико Берарди влегол во игра 61'
DF 25 Рафаел Толои добил жолт картон во 97-мата минута 97' влегол во игра 73'
MF 12 Матео Песина влегол во игра 73'
MF 5 Мануел Локатели влегол во игра 85'
FW 9 Андреја Белоти влегол во игра 85'
MF 20 Федерико Бернардески влегол во игра 107'
Селектор:
Роберто Манчини
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета заменет 85'
CB 12 Ерик Гарсија заменет 109'
CB 24 Емерик Лапорт
LB 18 Жорди Алба
DM 5 Серхио Бускетс добил жолт картон во 51-вата минута 51' заменет 106'
CM 8 Коке заменет 70'
CM 26 Педри
RW 11 Феран Торес заменет 61'
LW 19 Дани Олмо
CF 21 Микел Ојарсабал заменет 70'
Замени:
FW 7 Алваро Мората влегол во игра 61'
FW 9 Жерар Морено влегол во игра 70'
MF 16 Родри влегол во игра 70'
MF 6 Маркос Љоренте влегол во игра 85'
MF 10 Тијаго Алкантара влегол во игра 106'
DF 4 Пау Торес влегол во игра 109'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпрварот
Федерико Кјеза (Италија)[6]

Англија - Данска[уреди | уреди извор]

7 јули 2021 (2021-07-07) Англија  2–1 (прод.)  Данска Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Англија - Данска
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 64,950[31]
Судија: Холандија Дани Макели
Англија[32]
Данска[32]
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер добил жолт картон во 49-тата минута 49'
LB 3 Лук Шо
CM 14 Калвин Филипс
CM 4 Деклан Рајс заменет 95'
RW 25 Букајо Сака заменет 69'
AM 19 Мејсон Маунт заменет 95'
LW 10 Рахим Стерлинг
CF 9 Хари Кејн
Замени:
MF 7 Џек Грилиш влегол во игра 69' заменет 106'
MF 8 Џордан Хендерсон влегол во игра 95'
MF 20 Фил Фоден влегол во игра 95'
DF 12 Киеран Трипиер влегол во игра 106'
Селектор:
Гарет Саутгејт
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 6 Андреас Кристенсен заменет 79'
CB 4 Симон Кјер
CB 3 Јаник Вестергор заменет 105'
RWB 17 Јенс Стригер Ларсен заменет 67'
LWB 5 Јоаким Меле
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни заменет 88'
RW 9 Мартин Брајтвајт
CF 12 Каспер Долберг заменет 67'
LW 14 Микел Дамсгор заменет 67'
Замени:
MF 18 Даниел Вас добил жолт картон во 72-рата минута 72' влегол во игра 67'
FW 20 Јусуф Поулсен влегол во игра 67'
MF 15 Кристијан Нергор влегол во игра 67'
DF 2 Јоаким Андерсен влегол во игра 79'
MF 24 Матијас Јенсен влегол во игра 88'
FW 19 Јонас Винд влегол во игра 105'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Хари Кејн (Англија)[6]

Финале[уреди | уреди извор]

Италија - Англија[уреди | уреди извор]

11 јули 2021 (2021-07-11) Италија  1–1 (прод.)
(3–2 пен.)
 Англија Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Италија - Англија
Извештај
Стадион: Вембли
Гледачи: 67,173[33]
Судија: Холандија Бјорн Кајперс
    Пенали
 


Италија[34]
Англија[34]
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо
CB 19 Леонардо Бонучи добил жолт картон во 55-тата минута 55'
CB 3 Џорџо Кјелини добил жолт картон во 90+6-тата минута 90+6'
LB 13 Емерсон заменет 118'
DM 8 Жоржињо добил жолт картон во 114-тата минута 114'
CM 18 Николо Барела добил жолт картон во 47-мата минута 47' заменет 54'
CM 6 Марко Верати заменет 96'
RW 14 Федерико Кјеза заменет 86'
LW 10 Лоренцо Инсиње добил жолт картон во 84-тата минута 84' заменет 91'
CF 17 Чиро Имобиле заменет 54'
Замени:
MF 16 Брајан Кристанте влегол во игра 54'
FW 11 Доменико Берарди влегол во игра 54'
MF 20 Федерико Бернардески влегол во игра 86'
FW 9 Андреја Белоти влегол во игра 91'
MF 5 Мануел Локатели влегол во игра 96'
DF 24 Алесандро Флоренци влегол во игра 118'
Селектор:
Роберто Манчини
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер заменет 120'
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер добил жолт картон во 106-тата минута 106'
RWB 12 Киеран Трипиер заменет 70'
LWB 3 Лук Шо
CM 14 Калвин Филипс
CM 4 Деклан Рајс заменет 74'
RW 19 Мејсон Маунт заменет 99'
LW 10 Рахим Стерлинг
CF 9 Хари Кејн
Замени:
MF 25 Букајо Сака влегол во игра 70'
MF 8 Џордан Хендерсон влегол во игра 74' заменет 120'
MF 7 Џек Грилиш влегол во игра 99'
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 120'
MF 17 Џејдон Санчо влегол во игра 120'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Леонардо Бонучи (Италија)[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-07. Посетено на 12 May 2021.
 2. „Temporary amendment to Law 3“ (PDF). International Football Association Board. Zürich. 8 May 2020. Архивирано (PDF) од изворникот 30 November 2020. Посетено на 31 March 2021.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 March 2018. Архивирано од изворникот 11 May 2021. Посетено на 11 May 2021.
 4. „Full Time Summary – Wales v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 26 June 2021. Посетено на 26 June 2021.
 5. 5,0 5,1 „Tactical Line-ups – Wales v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 26 June 2021. Посетено на 26 June 2021.
 6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 26 June 2021.
 7. „Full Time Summary – Italy v Austria“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 26 June 2021. Посетено на 26 June 2021.
 8. 8,0 8,1 „Tactical Line-ups – Italy v Austria“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 26 June 2021. Посетено на 26 June 2021.
 9. „Full Time Summary – Netherlands v Czech Republic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 27 June 2021. Посетено на 27 June 2021.
 10. 10,0 10,1 „Tactical Line-ups – Netherlands v Czech Republic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 27 June 2021. Посетено на 27 June 2021.
 11. „Full Time Summary – Belgium v Portugal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 27 June 2021. Посетено на 27 June 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Line-ups – Belgium v Portugal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 27 June 2021. Посетено на 27 June 2021.
 13. „Full Time Summary – Croatia v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 June 2021. Посетено на 28 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Tactical Line-ups – Croatia v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 June 2021. Посетено на 28 June 2021.
 15. „Full Time Summary – France v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 June 2021. Посетено на 28 June 2021.
 16. 16,0 16,1 „Tactical Line-ups – France v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 June 2021. Посетено на 28 June 2021.
 17. „Full Time Summary – England v Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 June 2021. Посетено на 29 June 2021.
 18. 18,0 18,1 „Tactical Line-ups – England v Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 June 2021. Посетено на 29 June 2021.
 19. „Full Time Summary – Sweden v Ukraine“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 June 2021. Посетено на 29 June 2021.
 20. 20,0 20,1 „Tactical Line-ups – Sweden v Ukraine“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 June 2021. Посетено на 29 June 2021.
 21. „Full Time Summary – Switzerland v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 July 2021. Посетено на 2 July 2021.
 22. 22,0 22,1 „Tactical Line-ups – Switzerland v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 July 2021. Посетено на 2 July 2021.
 23. „Full Time Summary – Belgium v Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 July 2021. Посетено на 2 July 2021.
 24. 24,0 24,1 „Tactical Line-ups – Belgium v Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 July 2021. Посетено на 2 July 2021.
 25. „Full Time Summary – Czech Republic v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 July 2021. Посетено на 3 July 2021.
 26. 26,0 26,1 „Tactical Line-ups – Czech Republic v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 July 2021. Посетено на 3 July 2021.
 27. „Full Time Summary – Ukraine v England“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 July 2021. Посетено на 3 July 2021.
 28. 28,0 28,1 „Tactical Line-ups – Ukraine v England“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 July 2021. Посетено на 3 July 2021.
 29. „Full Time Summary – Italy v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 July 2021. Посетено на 6 July 2021.
 30. 30,0 30,1 „Tactical Line-ups – Italy v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 July 2021. Посетено на 6 July 2021.
 31. „Full Time Summary – England v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 7 July 2021. Посетено на 7 July 2021.
 32. 32,0 32,1 „Tactical Line-ups – England v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 7 July 2021. Посетено на 7 July 2021.
 33. „Full Time Summary – Italy v England“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 July 2021. Посетено на 11 July 2021.
 34. 34,0 34,1 „Tactical Line-ups – Italy v England“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 July 2021. Посетено на 11 July 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]