Френки де Јонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Френки де Јонг
Лични податоци
Роден на 12 мај 1997(1997-05-12)(27 г.)
Роден во Аркел, Холандија[1]
Висина &100000000000001800000001,80 м[2]
Позиција среден ред[1]
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 21
Младинска кариера
0000–2015 Вилем II Вилем II
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015 Вилем II Вилем II 2 (0)
2015–2016 Јонг Ајакс Јонг Ајакс 46 (8)
2016– Ајакс Ајакс 55 (5)
2019– Барселона Барселона 97 (8)
Репрезентација
2012 Холандија Холандија 15 1 (0)
2014–2015 Холандија Холандија 17 5 (1)
2015–2017 Холандија Холандија 19 6 (0)
2017 Холандија Холандија 21 2 (0)
2018– Холандија Холандија 40 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20:10, 18 May 2022 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20:11, 18 May 2022 (UTC)

Френки де Јонг (роден на 12 мај 1997 година) — холандски професионален фудбалер кој настапува за Барселона. Младински производ на Вилем II, де Јонг го поминал целиот систем на младинските категории на клубот. На 10 мај 2015 година, де Јонг го направил своето деби во Ердивисе против АДО Ден Хаг, заменувајќи го Терел Ондан во победата од 1-0 за домаќините.[3]

Во летото 2015, де Јонг се приклучил на Ајакс потпишувајќи четиригодишен договор.[4] Тогаш тој помогнал да стигне Ајакс до финалето на Лига Европа во 2017 година.[4] Подвизите на де Јонг во текот на сезоната 2016-17 сезона за Јонг Ајакс, му ја донеле наградата Талент на сезоната во Јупилер лигата.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 2019 година, шпанскиот клуб Барселона го објавила потпишувањето петгодишниот договор на де Јонг кој стапил на сила на 1 јули 2019 година, за пријавен надомест од 75 милиони евра.[6][7][8][9]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „F. de Jong“. Soccerway. Посетено на 19 February 2018.
  2. „Frenkie de Jong - English“. FC Barcelona. Посетено на 28 July 2017.[мртва врска]
  3. „Willem II vs. ADO Den Haag - 10 May 2015 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2015-06-28.
  4. 4,0 4,1 „EUROPE'S RISING STARS: FRENKIE DE JONG“. Football Whispers.com. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 2018-12-19.
  5. „Proud of you lads!“. Twitter.com.
  6. „Barcelona confirm De Jong signing from Ajax in £65m deal“. The Independent (англиски). 23 January 2019. Посетено на 23 January 2019.
  7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име :0.
  8. sport, Guardian (23 January 2019). „Frenkie de Jong to join Barcelona in €75m summer transfer from Ajax“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 23 January 2019.
  9. „From Cruyff to De Jong“. www.fcbarcelona.com (англиски). Посетено на 23 January 2019.