Прејди на содржината

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Е е една од десетте групи во склоп на квалификациите за Европското првенство 2020. Во групата се наоѓаат пет репрезентации, и се игра по Бергеров систем на натпреварување. Двете првопласирани репрезентации во групата ќе се квалификуваат на Европското првенство 2020.[1][2]

Легенда
Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Хрватска 7 4 2 1 14 6 +8 14
2.  Унгарија 7 4 0 3 8 9 -1 12
3.  Словачка 6 3 1 2 10 8 +2 10
4.  Велс 6 2 2 2 6 6 0 8
5.  Азербејџан 6 0 1 5 5 14 -9 1
  Хрватска Унгарија Словачка Велс Азербејџан
Хрватска  3-0 16.11. 2-1 2-1
Унгарија  2-1 1-2 1-0 1-0
Словачка  0-4 2-0 1-1 19.11.
Велс  1-1 19.11. 1-0 2-1
Азербејџан  1-1 1-3 1-5 16.11

Натпревари

[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите УЕФА го објавила истиот ден како и ждребот, кој бил одржан на 2 декември 2018 година во Даблин.[3][4] Времето на одигрување на натпреварите ќе биде прикажано по CET/CEST (месното време ќе биде прикажано во заграда).


  1. „Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 9 март 2018. Посетено на 19 ноември 2018.
  2. „UEFA Euro 2020 Tournament Requirements“ (PDF) (англиски). UEFA.com. Посетено на 19 ноември 2018.
  3. „UEFA EURO 2020 qualifying schedule: all the fixtures“. UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  4. „European Qualifiers 2018–20: Group stage fixture list“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 „Summary UEFA Euro 2020 qualifying – Group E“. Soccerway. Посетено на 17 October 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]