Европско првенство во фудбал 2020 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2020 - група Б била една од шестте групи на Европското првенство 2020 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Данска (еден од домаќините на првенството), Финска, Белгија и Русија (уште еден домаќин).

Натпреварите се одиграле на два стадиони Паркен во Копенхаген и Крестовски во Санкт Петербург, од 12 до 21 јуни 2021 година.[1]

Од оваа група понатаму минале Белгија и Данска.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Шешир Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
УЕФА ранкинг
ноември 2019
Ранг список на ФИФА
мај 2021
Б1  Данска 3 9-то 2012 Шампион (1992) 15 10
Б2  Финска 4 1-во - Деби 20 54
Б3  Белгија 1 6-то 2016 Финалист (1980) 1 1
Б4  Русија 2 5-то 2016 Полуфинале (2008) 12 38

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Белгија 9 3 3 0 0 7 1 +6
2.  Данска 3 3 1 0 2 5 4 +1
3.  Финска 3 3 1 0 2 1 3 -2
4.  Русија 3 3 1 0 2 2 7 -5

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00). За натпреварите играни во Санкт Петербург, исто така, во заграда ќе биде прикажано и локалното време (МСК, UTC+03:00).

Данска - Финска[уреди | уреди извор]

Во 43-тата минута, натпреварот бил прекинат откако данскиот играч за врска Кристијан Ериксен колабирал на теренот. Ериксен бил префрлен во локалната болница каде што неговата состојба била стабилизирана.[2][3] Натпреварот меѓу двете репрезентации продолжил во 20:30 часот, а последните четири минути од првото полувреме биле доиграни по што следело пауза од пет минути пред да се продолжи со игра за второто полувреме.[4]

12 јуни 2021 (2021-06-12) Данска  0–1  Финска Копенхаген
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Данска - Финска
Извештај Стадион: Паркен
Гледачи: 15,200[5]
Судија: Англија Антони Тејлор
Данска[6]
Финска[6]
GK 1 Каспер Шмајхел
RB 18 Даниел Вас заменет 76'
CB 4 Симон Кјер Captain sports.svg заменет 63'
CB 6 Андреас Кристенсен
LB 5 Јоаким Меле
CM 10 Кристијан Ериксен заменет 43'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни заменет 76'
RW 20 Јусуф Поулсен
CF 19 Јонас Винд заменет 63'
LW 9 Мартин Брајтвајт
Замени:
MF 24 Матијас Јенсен влегол во игра 43'
FW 11 Андреас Сков Олсен влегол во игра 63'
DF 3 Јаник Вестергор влегол во игра 63'
DF 17 Јенс Стригер Ларсен влегол во игра 76'
FW 21 Андреас Корнелиус влегол во игра 76'
Селектор:
Каспер Хјулманд
DEN-FIN 2021-06-12.svg
GK 1 Лукаш Храдецки
CB 4 Јоона Тоивио
CB 2 Паулус Арајури
CB 3 Даниел О'Шонеси
DM 14 Тим Спарв Captain sports.svg добил жолт картон во 51-вата минута 51' заменет 76'
CM 8 Робин Лод добил жолт картон во 4-тата минута 4'
CM 6 Глен Камара
RW 22 Јука Раитала заменет 90'
LW 18 Јере Уронен
CF 20 Јоел Похјанпало заменет 84'
CF 10 Теему Пуки заменет 76'
Замени:
MF 11 Расмус Шулер влегол во игра 76'
MF 19 Јони Кауко влегол во игра 76'
FW 26 Маркус Форс влегол во игра 84'
DF 5 Лео Ваисанен влегол во игра 90'
Селектор:
Марку Канерва

Играч на натпреварот:
Кристијан Ериксен (Данска)[7]

Белгија - Русија[уреди | уреди извор]

12 јуни 2021 (2021-06-12) Белгија  3–0  Русија Санкт Петербург
21:00 (22:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Белгија - Русија
Извештај Стадион: Крестовски
Гледачи: 26,264[8]
Судија: Шпанија Антонио Матеу Лаос
Белгија[9]
Русија[9]
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 4 Дедрик Бојата
CB 5 Јан Вертонген Captain sports.svg заменет 76'
RM 21 Тимоти Кастањ заменет 27'
CM 19 Леандер Дендонкер
CM 8 Јури Тилеманс
LM 16 Торган Азар
RF 14 Дрис Мертенс заменет 72'
CF 9 Ромелу Лукаку
LF 11 Јаник Караско заменет 77'
Замени:
DF 15 Томас Мение влегол во игра 27'
MF 10 Еден Азар влегол во игра 72'
DF 3 Томас Вермален влегол во игра 76'
MF 26 Денис Прат влегол во игра 77'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес
BEL-RUS 2021-06-12.svg
GK 1 Антон Шунин
RB 2 Марио Фернандес
CB 5 Андреј Семјонов
CB 14 Георги Џикија
LB 18 Јури Жирков заменет 43'
CM 7 Магомед Оздојев
CM 8 Дмитри Баринов заменет 46'
RW 11 Роман Зобнин заменет 63'
AM 17 Александар Головин
LW 23 Далер Кузјајев заменет 29'
CF 22 Артем Ѕјуба Captain sports.svg
Замени:
MF 6 Денис Черишев влегол во игра 29' заменет 63'
DF 4 Вјачеслав Каравајев влегол во игра 43'
DF 3 Игор Дивејев влегол во игра 46'
MF 26 Максим Мухин влегол во игра 63'
FW 15 Алексеј Миранчук влегол во игра 63'
Селектор:
Станислав Черчесов

Играч на натпреварот:
Ромелу Лукаку (Белгија)[7]

Финска - Русија[уреди | уреди извор]

16 јуни 2021 (2021-06-16) Финска  0–1  Русија Санкт Петербург
15:00 (16:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Финска - Русија
Извештај Стадион: Крестовски
Гледачи: 24,540[10]
Судија: Холандија Дани Макели
Финска[11]
Русија[11]
GK 1 Лукаш Храдецки
CB 4 Јоона Тоивио заменет 85'
CB 2 Паулус Арајури Captain sports.svg
CB 3 Даниел О'Шонеси добил жолт картон во 90-тата минута 90'
CM 11 Расмус Шулер заменет 67'
CM 6 Глен Камара добил жолт картон во 22-рата минута 22'
RW 22 Јука Раитала заменет 75'
AM 8 Робин Лод
LW 18 Јере Уронен
CF 10 Теему Пуки заменет 75'
CF 20 Јоел Похјанпало
Замени:
MF 19 Јони Кауко влегол во игра 67'
MF 13 Пири Соири влегол во игра 75'
FW 21 Ласи Лапалаинен влегол во игра 75'
MF 9 Фредрик Јенсен влегол во игра 85'
Селектор:
Марку Канерва
FIN-RUS 2021-06-16.svg
GK 16 Матвеј Сафонов
RB 2 Марио Фернандес заменет 26'
CB 3 Игор Дивеев
CB 14 Георги Џикија добил жолт картон во 88-мата минута 88'
LB 23 Далер Кузјаев
CM 11 Роман Зобнин
CM 8 Дмитри Баринов добил жолт картон во 27-мата минута 27'
CM 7 Магомед Оздојев добил жолт картон во 34-тата минута 34' заменет 61'
RF 15 Алексеј Миранчук заменет 85'
CF 22 Артем Ѕјуба Captain sports.svg заменет 85'
LF 17 Александар Головин
Замени:
DF 4 Вјачеслав Караваев влегол во игра 26'
MF 19 Рифат Жемалетдинов влегол во игра 61'
FW 9 Александар Соболев влегол во игра 85'
MF 26 Максим Мухин влегол во игра 85'
Селектор:
Станислав Черчесов

Играч на натпреварот:
Алексеј Миранчук (Русија)[7]

Данска - Белгија[уреди | уреди извор]

17 јуни 2021 (2021-06-17) Данска  1–2  Белгија Копенхаген
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Данска - Белгија
Извештај Стадион: Паркен
Гледачи: 23,395[12]
Судија: Холандија Бјорн Кајперс
Данска[13]
Белгија[13]
GK 1 Каспер Шмајхел
RB 6 Андреас Кристенсен
CB 4 Симон Кјер Captain sports.svg
CB 3 Јаник Вестергор заменет 84'
LB 5 Јоаким Меле
CM 18 Даниел Вас добил жолт картон во 59-тата минута 59' заменет 61'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни заменет 72'
RW 20 Јусуф Поулсен заменет 61'
CF 14 Микел Дамсгор добил жолт картон во 69-тата минута 69' заменет 72'
LW 9 Мартин Брајтвајт
Замени:
MF 15 Кристијан Нергор влегол во игра 61'
DF 17 Јенс Стригер Ларсен влегол во игра 61'
FW 21 Андреас Корнелиус влегол во игра 72'
MF 24 Матијас Јенсен добил жолт картон во 81-вата минута 81' влегол во игра 72'
FW 11 Андреас Сков Олсен влегол во игра 84'
Селектор:
Каспер Хјулманд
DEN-BEL 2021-06-17.svg
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 18 Џејсон Денајер
CB 5 Јан Вертонген Captain sports.svg
RM 15 Томас Мение
CM 8 Јури Тилеманс
CM 19 Леандер Дендонкер заменет 59'
LM 16 Торган Азар добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4' заменет 90+4'
RF 14 Дрис Мертенс заменет 46'
CF 9 Ромелу Лукаку
LF 11 Јаник Караско заменет 59'
Замени:
MF 7 Кевин Де Бројне влегол во игра 46'
MF 10 Еден Азар влегол во игра 59'
MF 6 Аксел Витсел влегол во игра 59'
DF 3 Томас Вермален влегол во игра 90+4'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес

Играч на натпреварот:
Ромелу Лукаку (Белгија)[7]

Русија - Данска[уреди | уреди извор]

21 јуни 2021 (2021-06-21) Русија  1–4  Данска Копенхаген
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Русија - Данска
Извештај Стадион: Паркен
Гледачи: 23,644[14]
Судија: Франција Клеман Тирпен
Русија[15]
Данска[15]
GK 16 Матвеј Сафонов
CB 3 Игор Дивеев добил жолт картон во 75-тата минута 75'
CB 14 Георги Џикија
CB 13 Фјодор Кудријашов добил жолт картон во 28-мата минута 28' заменет 67'
RWB 2 Марио Фернандес
LWB 23 Далер Кузјајев заменет 67'
CM 7 Магомед Оздојев заменет 61'
CM 11 Роман Зобнин
RW 15 Алексеј Миранчук заменет 61'
LW 17 Александар Головин
CF 22 Артем Ѕјуба Captain sports.svg
Замени:
FW 9 Александар Соболев влегол во игра 61'
MF 19 Рифат Жемалетдинов влегол во игра 61'
MF 26 Макдим Мухин влегол во игра 67'
DF 4 Вјачелав Караваев влегол во игра 67'
Селектор:
Станилсав Черчесов
RUS-DEN 2021-06-21.svg
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 6 Андреас Кристенсен
CB 4 Симон Кјер Captain sports.svg
CB 3 Јаник Вестергор
RM 18 Даниел Вас заменет 60'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни добил жолт картон во 57-мата минута 57' заменет 85'
LM 5 Јоаким Меле
RF 9 Мартин Брајтвајт заменет 85'
CF 20 Јусуф Поулсен заменет 60'
LF 14 Микел Дамсгор заменет 72'
Замени:
DF 17 Јенс Стригер Ларсен влегол во игра 60'
FW 12 Каспер Долберг влегол во игра 60'
MF 15 Кристијан Нергор влегол во игра 72'
FW 21 Андреас Корнелиус влегол во игра 85'
MF 24 Матијас Јенсен влегол во игра 85'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Андреас Кристенсен (Данска)[7]

Финска - Белгија[уреди | уреди извор]

21 јуни 2021 (2021-06-21) Финска  0–2  Белгија Санкт Петербург
21:00 (22:00 UTC+3)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Финска - Белгија
Извештај Стадион: Крестовски
Гледачи: 18,545[16]
Судија: Германија Феликс Брих
Финска[17]
Белгија[17]
GK 1 Лукаш Храдецки
CB 4 Јоона Тоивио
CB 2 Паулус Арајури
CB 3 Даниел О'Шонеси
RWB 22 Јука Раитала
LWB 18 Јере Уронен заменет 70'
CM 8 Робин Лод заменет 90+1'
CM 14 Тим Спарв Captain sports.svg заменет 59'
CM 6 Глен Камара
CF 20 Јоел Похјанпало заменет 70'
CF 10 Теему Пуки заменет 90+1'
Замени:
MF 11 Расмус Шулер влегол во игра 59'
MF 19 Јони Кауко влегол во игра 70'
MF 17 Николаи Алхо влегол во игра 70'
FW 26 Маркус Форс влегол во игра 90+1'
MF 9 Фредрик Јенсен влегол во игра 90+1'
Селектор:
Марку Канерва
FIN-BEL 2021-06-21.svg
GK 1 Тибо Куртоа
CB 4 Дедрик Бојата
CB 18 Џејсон Денајер
CB 3 Томас Вермален
RM 24 Леандро Тросар заменет 75'
CM 7 Кевин Де Бројне заменет 90+1'
CM 6 Аксел Витсел
LM 22 Насер Шадли
RF 25 Жереми Доку заменет 75'
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 84'
LF 10 Еден Азар Captain sports.svg
Замени:
DF 15 Томас Мение влегол во игра 75'
FW 23 Миши Батшуаји влегол во игра 75'
FW 20 Кристијан Бентеке влегол во игра 84'
MF 17 Ханс Ванакен влегол во игра 90+1'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес

Играч на натпреварот:
Кевин Де Бројне (Белгија)[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Посетено на 12 May 2021.
 2. Das, Andrew (12 June 2021). „Denmark's Christian Eriksen collapsed on the field against Finland“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на 12 June 2021.
 3. Karen, Mattias (12 June 2021). „Denmark game at Euro 2020 suspended after Eriksen collapses“. Associated Press. Copenhagen. Посетено на 12 June 2021.
 4. Begley, Emlyn (12 June 2021). „Christian Eriksen collapses on pitch during Denmark-Finland game at Euro 2020“. BBC Sport. Посетено на 12 June 2021.
 5. „Full Time Summary – Denmark v Finland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 6. 6,0 6,1 „Tactical Line-ups – Denmark v Finland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 8. „Full Time Summary – Belgium v Russia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 9. 9,0 9,1 „Tactical Line-ups – Belgium v Russia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 10. „Full Time Summary – Finland v Russia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 June 2021. Посетено на 16 June 2021.
 11. 11,0 11,1 „Tactical Line-ups – Finland v Russia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 June 2021. Посетено на 16 June 2021.
 12. „Full Time Summary – Denmark v Belgium“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2021. Посетено на 17 June 2021.
 13. 13,0 13,1 „Tactical Line-ups – Denmark v Belgium“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2021. Посетено на 17 June 2021.
 14. „Full Time Summary – Russia v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.
 15. 15,0 15,1 „Tactical Line-ups – Russia v Denmark“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.
 16. „Full Time Summary – Finland v Belgium“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.
 17. 17,0 17,1 „Tactical Line-ups – Finland v Belgium“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]