Антон Шунин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антон Шунин
Anton Shunin.jpg
Лични податоци
Полно име Антон Владимирович Шунин
Роден на 27 јануари 1987 (1987-01-27) (36 г.)
Роден во Москва, СССР
Висина 1.91 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Динамо Москва
Број 1
Младинска кариера
1994–2004 ФК Динамо Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004– ФК Динамо Москва 91 (0)
Репрезентација
2002–2003 Русија U-19
2007 Русија U-21 6 (0)
2007 Русија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 5 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јануари 2008

Антон Шунин (руски: Антон Владимирович Шунин, роден на 27 јануари 1987 во Москва) — руски фудбалски голман кој во моментот настапува за екипата на ФК Динамо Москва.

Шунин својата професионална кариера ја започнал во 1994 година како играч на младата школа на ФК Динамо Москва, за да во 2004 потпише професионален договор.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2007 година и одиграл еден натпревар.