Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020

  Квалификувани
  Елиминирани
Податоци за првенството
Датум на одржување21 март 2019 – 31 март 2020
Екипи55 (од 1 конфедерација)
Статистики на првенството
Број на натпревари250
Постигнати голови801 (3.2 по натпревар)
Гледачи5.220.354 (20.881 по натпревар)
ГолгетерАнглија Хари Кејн (12 гола)
2016
2024


Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 започнале на 21 март 2019, а ќе завршат на 31 март 2020 година. Со нив ќе се одредат 24-тите репрезентации кој ќе се пласираат на завршниот турнир на Европското првенство 2020.[1][2][3] Натпреварувањето овој пат е поврзано со изданието 2018–2019 на УЕФА Лигата на нации, давајќи им на земјите споредна рута да се квалификуваат за завршниот турнир. За првпат од 1976, ниту еден тим нема автоматски да се квалификува за Европското првенство како земја домаќин.[4]

Вкупно 55 репрезентации учествувале во квалификацискиот процес, а своето деби го направила репрезентацијата на Косово.

Ждрепката за групите се одржала во Даблин, Ирска, на 2 декември 2018 година.[5]

Распоред на одигрување на натпреварите[уреди | уреди извор]

Фаза на натпреварување Коло Датуми
Групна фаза 1. коло 21–23 март 2019
2. коло 24–26 март 2019
3. коло 7–8 јуни 2019
4. коло 10–11 јуни 2019
5. коло 5–7 септември 2019
6. коло 8–10 септември 2019
7. коло 10–12 октомври 2019
8. коло 13–15 октомври 2019
9. коло 14–16 ноември 2019
10. коло 17–19 ноември 2019
Бараж Полуфинални натпревари 26–28 март 2020
Финални натпревари 29–31 март 2020

Носители[уреди | уреди извор]

Репрезентациите носители биле одредени врз основа на УЕФА Лигата на нации 2018-2019.[6][7] Екипите во италик ќе бидат домаќини на завршниот турнир. Екипите во болд се квалификувале за завршниот турнир.

УНЛ
Екипа Ранг
 Швајцарија 1
 Португалија 2
 Холандија 3
 Англија 4
Шешир 1
Екипа Ранг
 Белгија 5
 Франција 6
 Шпанија 7
 Италија 8
 Хрватска 9
 Полска 10
Шешир 2
Екипа Ранг
 Германија 11
 Исланд 12
 Босна и Херцеговина 13
 Украина 14
 Данска 15
 Шведска 16
 Русија 17
 Австрија 18
 Велс 19
 Чешка 20
Шешир 3
Екипа Ранг
 Словачка 21
 Турција 22
 Ирска 23
 Северна Ирска 24
 Шкотска 25
 Норвешка 26
 Србија 27
 Финска 28
 Бугарија 29
 Израел 30
Шешир 4
Екипа Ранг
 Унгарија 31
 Романија 32
 Грција 33
 Албанија 34
 Црна Гора 35
 Кипар 36
 Естонија 37
 Словенија 38
 Литванија 39
 Грузија 40
Шешир 5
Екипа Ранг
 Македонија 41
 Косово 42
 Белорусија 43
 Луксембург 44
 Ерменија 45
 Азербејџан 46
 Казахстан 47
 Молдавија 48
 Гибралтар 49
 Фарски Острови 50
Шешир 6
Екипа Ранг
 Латвија 51
 Лихтенштајн 52
 Андора 53
 Малта 54
 Сан Марино 55

Резиме[уреди | уреди извор]

  Победници и второпласирани во групите кои се квалификувале директно на ЕП 2020
  Екипи кои ќе се обидат да се квалификуваат преку баражот, избрани врз основа на нивниот резултат во УЕФА Лигата на нации 2018-2019
  Екипи кој се елиминирани после групната фаза на квалификациите
Група А Група Б Група Ц Група Д Група Е Група Ф Група Г Група Х Група И Група Ј

Англија

Чешка

Украина

Португалија

Германија

Холандија

Швајцарија

Данска

Хрватска

Велс

Шпанија

Шведска

Полска

Австрија

Франција

Турција

Белгија

Русија

Италија

Финска

Косово

Србија

Северна Ирска

Ирска

Словачка

Норвешка

Македонија

Исланд

Шкотска

Грција

Бугарија

Луксембург

Белорусија

Грузија

Унгарија

Романија

Словенија

Албанија

Кипар

Босна и Херцеговина

Црна Гора

Литванија

Естонија

Гибралтар

Азербејџан

Фарски Острови

Израел

Андора

Казахстан

Ерменија

Малта

Латвија

Молдавија

Сан Марино

Лихтенштајн

Групи[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Англија 8 7 0 1 37 6 +31 21
2.  Чешка 8 5 0 3 13 11 +2 15
3.  Косово 8 3 2 3 13 16 -3 11
4.  Бугарија 8 1 3 4 4 6 -2 6
5.  Црна Гора 8 0 3 5 3 22 -19 3
  Англија Чешка Косово Бугарија Црна Гора
Англија  5-0 5-3 4-0 7-0
Чешка  2-1 2-1 2-1 3-0
Косово  0-4 2-1 1-1 2-0
Бугарија  0-6 1-0 2-3 1-1
Црна Гора  1-5 0-3 1-1 0-0

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Украина 8 6 2 0 17 4 +13 20
2.  Португалија 8 5 2 1 22 6 +16 17
3.  Србија 8 4 2 2 17 17 0 14
4.  Луксембург 8 1 1 6 7 16 -9 4
5.  Литванија 8 0 1 7 5 25 -20 1
  Украина Португалија Србија Луксембург Литванија
Украина  2-1 5-0 1-0 2-0
Португалија  0-0 1-1 3-0 6-0
Србија  2-2 2-4 3-2 4-1
Луксембург  1-2 0-2 1-3 2-1
Литванија  0-3 1-5 1-2 1-1

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Германија 8 7 0 1 30 7 +23 21
2.  Холандија 8 6 1 1 24 7 +17 19
3.  Северна Ирска 8 4 1 3 9 13 -4 13
4.  Белорусија 8 1 1 6 4 16 -12 4
5.  Естонија 8 0 1 7 2 26 -24 1
  Германија Холандија Северна Ирска Белорусија Естонија
Германија  2-4 6-1 4-0 8-0
Холандија  2-3 3-1 4-0 5-0
Северна Ирска  0-2 0-0 2-1 2-0
Белорусија  0-2 1-2 0-1 0-0
Естонија  0-3 0-4 1-2 1-2

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Ирска 7 3 3 1 6 4 +2 12
2.  Данска 6 3 3 0 16 5 +11 12
3.  Швајцарија 6 3 2 1 12 5 +7 11
4.  Грузија 7 2 2 3 7 10 -3 8
5.  Гибралтар 6 0 0 6 2 19 -17 0
  Ирска Данска Швајцарија Грузија Гибралтар
Ирска  18.11. 1-1 1-0 2-0
Данска  1-1 1-0 5-1 15.11.
Швајцарија  2-0 3-3 15.11 4-0
Грузија  0-0 0-0 0-2 3-0
Гибралтар  0-1 0-6 18.11 2-3

Група E[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Хрватска 7 4 2 1 14 6 +8 14
2.  Унгарија 7 4 0 3 8 9 -1 12
3.  Словачка 6 3 1 2 10 8 +2 10
4.  Велс 6 2 2 2 6 6 0 8
5.  Азербејџан 6 0 1 5 5 14 -9 1
  Хрватска Унгарија Словачка Велс Азербејџан
Хрватска  3-0 16.11. 2-1 2-1
Унгарија  2-1 1-2 1-0 1-0
Словачка  0-4 2-0 1-1 19.11.
Велс  1-1 19.11. 1-0 2-1
Азербејџан  1-1 1-3 1-5 16.11

Група Ф[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Шпанија 10 8 2 0 31 5 +26 26
2.  Шведска 10 6 3 1 23 9 +9 21
3.  Норвешка 10 4 5 1 19 11 +8 17
4.  Романија 10 4 2 4 17 15 +2 14
5.  Фарски Острови 10 1 0 9 4 30 -19 3
6.  Малта 10 1 0 9 3 27 -24 3
  Шпанија Шведска Романија Норвешка Фарски Острови Малта
Шпанија  3-0 5-0 2-1 4-0. 7-0
Шведска  1-1 2-1 1-1 3-0 3-0
Романија  1-2 0-2 1-1 4-1 1-0
Норвешка  1-1 3-3 2-2 4-0 2-0
Фарски Острови  1-4 0-4 0-3 0-2 1-0
Малта  0-2 0-4 0-4 1-2 2-1

Група Г[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Полска 10 8 1 1 18 5 +13 25
2.  Австрија 10 6 1 3 19 9 +10 19
3.  Македонија 10 4 2 4 12 13 -1 14
4.  Словенија 10 4 2 4 16 11 +5 14
5.  Израел 10 3 2 5 16 18 -2 11
6.  Латвија 10 1 0 9 3 28 -25 3
  Полска Австрија Македонија Словенија Израел Латвија
Полска  0-0 2-0 3-2 4-0 2-0
Австрија  0-1 2-1 1-0 3-1 6-0
Македонија  0-1 1-4 2-1 1-0 3-1
Словенија  2-0 0-1 1-1 3-2 1-0
Израел  1-2 4-2 1-1 1-1 3-1
Латвија  0-3 1-0 0-2 0-5 0-3

Група Х[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Франција 10 8 1 1 25 6 +19 25
2.  Турција 10 7 2 1 18 3 +15 23
3.  Исланд 10 6 1 3 14 11 +3 19
4.  Албанија 10 4 1 5 16 14 +2 13
5.  Андора 10 1 1 8 3 20 -17 4
6.  Молдавија 10 1 0 9 4 26 -22 3
  Франција Турција Исланд Албанија Андора Молдавија
Франција  1-1 4-0 4−1 3-0 2−1
Турција  2-0 0-0 1-0 1-0 4-0
Исланд  0-1 2-1 1-0 2-0 3-0
Албанија  0-2 0-2 4-2 2-2 2-0
Андора  0-4 0-2 0-2 0-3 1-0
Молдавија  1-4 0-4 1-2 0-4 1-0

Група И[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Белгија 10 10 0 0 40 3 +37 30
2.  Русија 10 8 0 2 33 8 +25 24
3.  Шкотска 10 5 0 5 16 19 -3 15
4.  Кипар 10 3 1 6 15 20 -5 10
5.  Казахстан 10 3 1 6 13 17 -4 10
6.  Сан Марино 10 0 0 10 1 51 -50 0
  Белгија Русија Шкотска Кипар Казахстан Сан Марино
Белгија  3-1 3-0 6-1 3-0 9-0
Русија  1-4 4-0 1-0 1-0 9-0
Шкотска  0-4 1-2 2-1 3-1 6-0
Кипар  0-2 0-5 1-2 1-1 5-0
Казахстан  0-2 0-4 3-0 1-2 4-0
Сан Марино  0-4 0-5 0-2 0-4 1-3

Група Ј[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Италија 10 10 0 0 37 4 +33 30
2.  Финска 10 6 0 4 16 10 +6 18
3.  Грција 10 4 2 4 12 14 -2 14
4.  Босна и Херцеговина 10 4 1 5 20 17 +3 13
5.  Ерменија 10 3 1 6 14 25 -11 10
6.  Лихтенштајн 10 0 2 8 2 31 -29 2
  Италија Финска Грција Босна и Херцеговина Ерменија Лихтенштајн
Италија  2-0 2-0 2-1 9-1 6-0
Финска  1-2 1-0 2-0 3-0 3-0
Грција  0-3 2-1 2-1 2-3 1-1
Босна и Херцеговина  0-3 4-1 2-2 2-1 5-0
Ерменија  1-3 0-2 0-1 4-2 3-0
Лихтенштајн  0-5 0-2 0-2 0-3 1-1

Бараж[уреди | уреди извор]

Екипите кои не успеале да се квалификуваат преку групната фаза во квалификациите и понатаму имаат шанса да се квалификуваат на Европското првенство 2020 преку бараж, на тој начин што на секоја лига од Лигата на нации, ќе и биде доделено едно од четирите преостанати места за првенството. Четири екипи од секоја лига, кои уште не се квалификувале на Европското првенство, ќе се натпреваруваат во баражот на својата лига, кој ќе се игра во март 2020. Во баражот место ќе добијат победниците од секоја група во Лигата на нациите, а ако некој од победниците веќе се квалификувале на првенството следниот најдобар тим ќе добие шанса во баражот.

Ранг список на репрезентациите[уреди | уреди извор]

Легенда
Репрезентацијa које се квалификула преку квалификациите
Репрезентација која оди во бараж преку пласманот во Лигата на нации 2018-2019
Лига А
Репрезентација Поз.
 Португалија 1
 Холандија 2
 Англија 3
 Швајцарија 4
 Белгија 5
 Франција 6
 Шпанија 7
 Италија 8
 Хрватска 9
 Полска 10
 Германија 11
 Исланд 12
Лига Б
Репрезентација Поз.
 Босна и Херцеговина 13
 Украина 14
 Данска 15
 Швајцарија 16
 Русија 17
 Австрија 18
 Велс 19
 Чешка 20
 Словачка 21
 Турција 22
 Ирска 23
 Северна Ирска 24
Лига Ц
Репезентација Поз.
 Шкотска 25
 Норвешка 26
 Србија 27
 Финска 28
 Бугарија 29
 Израел 30
 Унгарија 31
 Романија 32
 Грција 33
 Албанија 34
 Црна Гора 35
 Кипар 36
 Естонија 37
 Словенија 38
 Литванија 39
Лига Д
Репрезентација Поз.
 Грузија 40
 Македонија 41
 Косово 42
 Белорусија 43
 Луксембург 44
 Ерменија 45
 Азербејџан 46
 Казахстан 47
 Молдавија 48
 Гибралтар 49
 Фарски Острови 50
 Латвија 51
 Лихтенштајн 52
 Андора 53
 Малта 54
 Сан Марино 55

Пат А[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Исланд  2-1  Романија
Бугарија  1-3  Унгарија
Финале
 Унгарија 2-1  Исланд

Пат Б[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Босна и Херцеговина  1-1

(3-4)

 Северна Ирска
Словачка  0-0

(4-2)

 Ирска
Финале
 Северна Ирска 1-2  Словачка

Пат Ц[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Шкотска  0-0

(5-3)

 Израел
Норвешка  1-2  Србија
Финале
 Србија 1-1

(4-5)

 Шкотска

Пат Д[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Грузија  1-0  Белорусија
Македонија  2-1  Косово
Финале
Грузија  0-1  Македонија

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

12 голови

11 голови

10 голови

9 голови

8 голови

7 голови

6 голови

5 голови

4 голови

3 голови

2 голови

1 гол

1 автогол


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 March 2018. Посетено на 13 March 2018.
  2. „UEFA Euro 2020 Tournament Requirements“ (PDF). UEFA.com.
  3. „Bids for Euro 2020 due today; tournament to be held all across Europe“. NBC Sports. 12 September 2013.
  4. „European Qualifiers for UEFA EURO 2020: how it works“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 September 2017. Посетено на 24 January 2018.
  5. „Dublin to stage European Qualifiers draw on 2 December 2018“. UEFA.com. 28 September 2017.
  6. „EURO 2020 qualifying draw pots confirmed“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 November 2018. Посетено на 21 November 2018.
  7. „2018/19 UEFA Nations League rankings“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 November 2018. Посетено на 21 November 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]