Прејди на содржината

Џенгиз Ундер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џенгиз Ундер
Џенгис Ундер, 2018
Лични податоци
Полно име Џенгиз Ундер
Роден на 14 јули 1997(1997-07-14)(26 г.)
Роден во Синдирги, Турција
Висина 1.73 м (5 ст 8 ин)
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома
Број 17
Младинска кариера
2012–2013 Буџаспор
2013–2015 Алтинорду
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2016 Алтинорду 51 (11)
2016–2017 Башакшехир 25 (7)
2017- Рома 56 (15)
Репрезентација
2014–2015 Турција 18 6 (1)
2015–2016 Турција 19 12 (6)
2016– Турција 21 3 (0)
2016– Турција 10 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 May 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 06 June 2017

Џенгиз Ундер (роден на 14 јули 1997 година) е турски професионален фудбалер, кој настапува на позицијата напаѓач за италијанскиот фудбалски клуб Рома.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ундер ја започнал професионалната кариера во Алтинорду,а подоцна премина во истанблускиот клуб Башакшекир.[1]

На 14 јули 2017 година, тој се преселил во Рома за сума од 14.000.000 евра.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Ундер ја претставувал својата земја во малдинските категории до 18 i 19 години. Тој најмногу имал настапено за фудбалската репреентација на Турција до 21 година.[2] Во ноември 2016 година Ундер, го добил првиот повик за сениорскиот тим на Турција, за мечот против Косово.[3]

Ундер го постигнал својот прв гол за Турција, во својот втор настап, на пријателскиот натпревар против фудбалската репрезентација на Молдавија, во март 2017 година.

Статистики во кариерата[уреди | уреди извор]

Меѓународни голови[уреди | уреди извор]

Табела со резултати и голови за Турција:
Гол Датум Објект Противник Голови Резултат Натпреварување
1. 27 March 2017 Нов Стадиот на Ескишехир, Ескишехир  Молдавија 3–0 3–1 Пријателска
2. 11 June 2017 Лоро Борици Стадион, Скадар, Албанија  Косово 2–1 4–1 Кфалификации за ФИФА 2018

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.footballdatabase.eu/football.joueurs.cengiz.under.244985.en.html
  2. „Ümit Milli Takım kadrosunda değişiklik - U-21 Milli Takım Haber Detay Sayfası TFF“.
  3. „Küskünler barıştı! Arda Turan yeniden Milli Takım'da!“. superhaber.tv. 4 November 2016. Посетено на 7 November 2016.